Zaciągając długoterminowy kredyt mieszkaniowy, nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszej sytuacji finansowej w całym okresie spłaty. Jako kredytobiorca możemy popaść w problemy finansowe spowodowane np. utratą pracy, niezdolnością do pracy wskutek wypadku czy choroby. Co zrobić, jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której nie będziemy w stanie spłacać swojego zobowiązania. W razie problemów można skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby, które sprzedały dom lub mieszkanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale z uzyskanej kwoty nie spłaciły go w całości. Środki, którymi dysponuje fundusz, pochodzą z wpłat banków i są powiązane z ilością kredytów hipotecznych z zaległościami dłuższymi niż 90 dni.
Pomoc dla kredytobiorcy
Z funduszu można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie maksymalnie 36 rat kredytu. Kwota ustalana jest indywidualnie w zależności od wysokości miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego, lecz nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie (czyli 72 tys. zł). Okres przekazywania wsparcia może być krótszy, jeżeli przed terminem 36 miesięcy wystąpią przesłanki wykluczające otrzymywanie wsparcia np. kredytobiorca znalazł zatrudnienie, a posiadanie statusu osoby bezrobotnej było warunkiem otrzymania wsparcia.
Czytaj więcej
Ponieważ rosną stopy NBP i inflacja, Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzyła warunki przyznawania kredytów.
Z Funduszu można uzyskać także pożyczkę na spłatę zadłużenia wynikającego z różnicy między ceną sprzedaży domu czy mieszkania kupionego na kredyt a pozostałą niespłaconą kwotą kredytu. Maksymalna kwota pożyczki podobnie jak wsparcia wynosi 72 tys. zł i jest wpłacana w całości na rachunek banku, który udzielił kredytu.