Tylko połowa Polaków zaoszczędziła pieniądze w 2022. Oni wiodą prym

Tylko ponad połowie Polaków udało się zaoszczędzić w I połowie tego roku. Prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Nie boją się ryzyka w inwestowaniu.

Publikacja: 21.09.2022 13:48

Tylko połowa Polaków zaoszczędziła pieniądze w 2022. Oni wiodą prym

Foto: Adobe Stock

W pierwszej połowie roku cokolwiek odłożyła ponad połowa z nas a dokładnie 53 proc. Tak wynika z badań firmy Tavex. Zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Aż 71 proc. osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. W ich wyborach zdecydowanie widać większą skłonność do ryzyka na tle pozostałych grup wiekowych.

Czytaj więcej

Polacy praktycznie nie mają oszczędności. Ciekawe wyniki badania

Finanse okiem pokolenia Y

Wysoki odsetek oszczędzających wśród młodych nie powinien budzić zdziwienia. Jest to grupa najmniej zadłużona – zobowiązania finansowe posiada jedynie około 5 proc. osób w tym wieku (dane BIK 6.2022). Co więcej, wśród właścicieli kredytów hipotecznych w pierwszym półroczu 2022 r. młodzi również stanowią małą część kredytobiorców – mniej niż 8 proc., podaje Biuro Informacji Kredytowych. Oznacza to, że mają oni większe możliwości zarówno oszczędzania funduszy, jak i inwestowania, również w aktywa o wyższym ryzyku.

Strach przed inflacją zmotywował młodych do działania. Z badania wynika, że 40 proc. osób do 24 r.ż zaczęło inwestować lub myśli o inwestowaniu w związku z rosnącą inflacją.

Swoje oszczędności postanowiła pomnożyć co trzecia osoba w wieku 18-24 lata. Na co więc stawiają młodzi? Aż 41 proc. z nich zdecydowało się zainwestować w kryptowaluty. Drugim najchętniej wybieranym rozwiązaniem było złoto (28 proc.). Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmują lokaty (21 proc.).

Czytaj więcej

Złoto jedną z najgorszych inwestycji w tym roku. Nadzieja w EBC

- Obserwując młodych inwestorów na rynkach finansowych, można podejrzewać, że często kierują się oni potencjałem szybkiego zysku, czy trendami promowanymi w mediach społecznościowych. Jednak warty uwagi jest fakt, że według naszego najnowszego badania pokolenie Y jest również liderem inwestycji w złoto na tle pozostałych grup wiekowych. Może to sugerować, że część osób młodych decyduje się na analityczne i świadome podejście do spraw oszczędności i myśli długofalowo – a to bardzo cieszy – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

– Inwestowanie nie powinno być żmudnym procesem i wiedzą tajemną. Dlatego tak kluczowa jest odpowiednia edukacja finansowa, na czym nam, jako firmie, szczególnie zależy – dodaje.

Poza liczną obecnością na rynku kryptowalut, młodych jest sporo na giełdzie. Według badania firmy Tavex 15 proc. osób do 24 r.ż. właśnie taki sposób wybrało na pomnażanie swoich oszczędności. Co ciekawe, młodzi, chętniej od pozostałych grup wiekowych, inwestują również w srebro i inne kruszce (13 proc.). Najrzadziej decydują się z kolei na fundusze inwestycyjne (1 proc.), obligacje Skarbu Państwa (6 proc.) oraz antyki i sztukę (6 proc.).

Inwestycje nieco starszym okiem

Na co natomiast stawia grupa wiekowa 25-34 lata, która nieco mniej licznie oszczędza (59 proc.), ale równie często inwestuje (31 proc.) co najmłodsi respondenci?

Badanie firmy Tavex pokazuje, że osoby w tym przedziale wiekowym zapytane, w co najczęściej inwestują, w większości wskazywały lokaty (31 proc.), kryptowaluty (25 proc.) oraz nieruchomości (20 proc.).

Co ciekawe, na pytanie na jakie aktywa ich zdaniem warto obecnie postawić, respondenci wskazywali na pierwszym miejscu nieruchomości (38 proc.), na drugim miejscu zaś złoto (24 proc.).

Czytaj więcej

Młodzi Polacy odkładają na przyszłość, ale niekoniecznie na emeryturę

Zdaniem ponad połowy osób między 25 a 34 rokiem życia, złoto jest jedną z pewniejszych inwestycji dostępnych na rynku.

- Analizując wyniki badań, warto pamiętać, że I półrocze upłynęło pod wpływem wielu podwyżek stóp procentowych oraz innych wydarzeń, jak np. wojna w Ukrainie. Na początku roku wiele osób miało nadzieję, że sytuacja szybko się ustabilizuje, a stopy w końcu przestaną rosnąć – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

- Interesujące może okazać się porównanie na koniec roku, gdy poznamy wyniki za II półrocze, które dla wielu analityków są zagadką. Na pierwszy ogień idzie pytanie, jakie decyzje podejmie RPP po przerwie i jaki wpływ na inflację będą mieć wakacje kredytowe. Niezależnie od tego co się wydarzy warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe i inwestować swoje zaoszczędzone pieniądze, nawet jeżeli będą to mniejsze kwoty. Warto jednak pamiętać, że osoby, które dysponują stosunkowo małym budżetem muszą bardziej ostrożnie nim zarządzać. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko. Zawsze warto je przekalkulować, niezależnie, czy stawiamy na rynek metali szlachetnych czy np. kryptowaluty – dodaje.

W pierwszej połowie roku cokolwiek odłożyła ponad połowa z nas a dokładnie 53 proc. Tak wynika z badań firmy Tavex. Zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Aż 71 proc. osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. W ich wyborach zdecydowanie widać większą skłonność do ryzyka na tle pozostałych grup wiekowych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet Rodzinny
Rząd PiS chce zwiększyć limity dopłat do „kredytu 2 proc.”
Budżet Rodzinny
Płace wciąż gonią inflację. GUS ustalił, kto dostał największe podwyżki
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń
Budżet Rodzinny
Kurczą się mieszkania, na które nas stać. Tak ich metraż zjada "Kredyt 2 proc."
Budżet Rodzinny
Sezon świąteczny w sklepach się rozkręca. Ale najlepszy prezent to... pieniądze
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości