Po gotówkę w czasie zakupów. Usługa coraz bardziej popularna

Połowa Polaków korzystała już z usługi cash back i wypłacała gotówkę w sklepie. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w czasie wakacji, ale często niestety płatne.

Publikacja: 03.07.2024 04:30

Po gotówkę w czasie zakupów. Usługa coraz bardziej popularna

Foto: Adobe Stock

- Świadomość korzyści płynących z funkcji cash back cały czas rośnie, a sama usługa ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku – mówi Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektorka obszaru marketingu i produktów Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez tę fundację wynika, że już blisko połowa ankietowanych skorzystała z usługi cash back, czyli wypłat gotówki podczas zakupów. Najchętniej korzystają z niej osoby w wieku od 25 do 34 lat. To one mają na swoim koncie ponad 60 proc. wypłat.

Tysiące punktów wypłaty gotówki

Użytkownicy kart debetowych czy kredytowych mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę w gotówce (również drobną), ale nie przekraczającą 1 tys. zł.

Badania przeprowadzone dla Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że co dziesiąta osoba wypłaca pieniądze w sklepie kilka razy w tygodniu, a co trzecia kilka razy w miesiącu. Najczęściej jednorazowo za pomocą usługi cash back wypłacane są kwoty powyżej 50 zł, ale do 100 zł (stanowią one 34 proc. takich transakcji) oraz drobne kwoty do 50 zł (kolejne 24 proc.).

Czytaj więcej

Gotówka nie będzie miała wakacji

Usługa wypłaty gotówki jest uzależniona od jej dostępności w kasie, dlatego sprzedawca może zaproponować niższą kwotę, jeśli nie będzie dysponować odpowiednią ilością gotówki.

Cash back jest dostępny w Polsce od 2006 roku. Początkowo mogli z niego korzystać klienci kilku banków, którzy używali kart płatniczych Visa, a placówki handlowe rzadko oferowały taką możliwość.

Dziś z cash backu można skorzystać przy użyciu każdej karty płatniczej Mastercard lub Visa. Usługa dostępna jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Poza tym można również wykorzystać ją przy karcie do konta oszczędnościowego czy przy karcie w postaci naklejki zbliżeniowej.

Z danych NBP z 2023 roku wynika, że obecnie w naszym kraju ok. 280 tys. punktów oferuje wypłatę gotówki. Są to różnego rodzaju placówki handlowe: od dużych marketów (np. Kaufland, Carrefour, Lidl, Netto, Dino, Media Expert, Media Markt), po dyskonty i sklepy osiedlowe (np. Żabka), stacje benzynowe, saloniki prasowe oraz niektóre hotele.

Punkty te są oznakowane logo cash backu, które najczęściej bywa umieszczone przy kasie, na witrynach sklepowych lub na drzwiach wejściowych.

Taka usługa jednak kosztuje

Także dane banków potwierdzają, że w ramach usługi cash back wypłacane są raczej niskie kwoty. – Średnio klienci wypłacają po 200 zł. Koszt cash back to 1,5 zł i w ciągu ostatniego roku opłata się nie zmieniła – mówi Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska. Dodaje, że z opłat zwolnieni są klienci poniżej 26. roku życia, klienci Private Banking oraz posiadacze konta Santander Max.

Czytaj więcej

Cashback przy kasie samoobsługowej to w Polsce problem

Credit Agricole stawia na płatności bezgotówkowe. – Oczywiście oferujemy usługę cash back. Dzięki niej można szybko wypłacić gotówkę w sklepie przy okazji zakupów. Wspiera ona także klientów, którzy w danym momencie nie mogą skorzystać z bankomatu – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, senior product manager w Credit Agricole. W tym banku opłata za wypłatę cash back wynosi 3 zł (wyjątek stanowi Konto dla Ciebie JUNIOR i Konto dla Ciebie VIP, gdzie nie ma opłat).

Z kolei klienci BNP Paribas najczęściej wypłacają pełne kwoty, takie jak 50, 100 czy 200 zł.

– Wysokość prowizji za transakcje typu cash back jest uzależniona od planu taryfowego przypisanego do rodzaju konta, z którego korzysta klient. W przypadku klientów detalicznych prowizja może wynosić od 0 zł do 1 zł, natomiast dla firm może przyjmować wartość procentową lub kwotową w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa. W tym roku nie wprowadziliśmy żadnych podwyżek opłat za usługę cash back – mówi Jan Szcząchor z Banku BNP Paribas.

Jak przekazał nam Alior Bank, średnio w miesiącu bank odnotowuje ok. 100 tys. transakcji wypłaty gotówki w ramach usługi cash back. Średnia kwota wypłaty to ok. 160 zł. Ten bank nie pobiera prowizji za usługę „Płać kartą i wypłacaj”. – Promujemy płatności bezgotówkowe, które są wygodniejsze i tańsze w obsłudze – podkreśla Krzysztof Konieczka, dyrektor działu Daily Banking Alior Banku.

Niektórzy klienci zwolnieni z opłaty

Jak wynika z danych Pekao, klienci, którzy korzystają z usługi cash back, najczęściej wypłacają kwoty do 200 zł. – Pobieramy opłaty zgodnie z warunkami zawartymi w tabeli prowizji i opłat dla klientów detalicznych – przekazało biuro prasowe banku

Dla klientów indywidualnych wypłacających środki z rachunku prowadzonego w walucie krajowej prowizja za usługę cash back wynosi co do zasady 2 zł. Wyjątkiem są posiadacze kart PeoPay KIDS i aplikacji PeoPay KIDS, jak również właściciele Konta Private Banking oraz Konta Pomocnego, gdzie usługa ta jest bezpłatna.

Czytaj więcej

Cash back bywa lepszy od bankomatu

W przypadku wypłaty z konta walutowego wysokość prowizji wynosi 0,50 euro, 0,50 dolara amerykańskiego, 0,50 franka szwajcarskiego lub 0,50 funta brytyjskiego.

– Wyjątkiem są właściciele kart VISA EUR i VISA USD, gdzie kwota pobierana za skorzystanie z usługi wynosi 2 zł. Prowizja za usługę cash back utrzymuje się na stałym poziomie od 2023 roku – przekazał bank.

Dodał, że chce oferować klientom jak najszerszą ofertę usług. – Stale obserwujemy wzrost popularności płatności bezgotówkowych, usługa cash back jednak nadal pozostaje istotnym elementem naszej oferty – podał Pekao.

Jak zauważa Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP, z cash backu można skorzystać wielokrotnie w ciągu dnia. – Wysokość wypłat, zarówno tych jednorazowych, jak i ogólnych sum wypłacanych w ciągu danego dnia, zależy od indywidualnych potrzeb klienta – mówi Małgorzata Witkowska.

Klienci PKO BP za taką wypłatę gotówki płacą 2 zł. Wyjątkiem są Konta bez Granic, Aurum, czy Platinium II. Dla ich posiadaczy usługa jest darmowa.

- Świadomość korzyści płynących z funkcji cash back cały czas rośnie, a sama usługa ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku – mówi Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektorka obszaru marketingu i produktów Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez tę fundację wynika, że już blisko połowa ankietowanych skorzystała z usługi cash back, czyli wypłat gotówki podczas zakupów. Najchętniej korzystają z niej osoby w wieku od 25 do 34 lat. To one mają na swoim koncie ponad 60 proc. wypłat.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Problemy finansowe? To może być wczesny sygnał demencji
Finanse Domowe
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce. Kogo to martwi, a kogo cieszy?
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców