3 procent na pół roku już nie dostaniemy

Fotorzepa, Marta Bogacz

Obecnie pięć banków oferuje depozyty z oprocentowaniem przekraczającym 2,5 proc. w skali roku.

Średnie oprocentowanie dziesięciu najlepszych na rynku lokat półrocznych wynosi teraz 2,62 proc. Jest minimalnie (o 0,03 pkt proc.) niższe niż we wrześniu. Natomiast znacząco odbiega od przeciętnych stawek rynkowych wynoszących obecnie (dla terminu sześciomiesięcznego) 1,5 proc. w skali roku.

Najlepsze oferty, co ostatnio jest już standardem, zostały zarezerwowane dla nowych klientów banku, którzy wcześniej nie korzystali w danym miejscu z oferty depozytowej. Czasami premiowane jest wpłacenie na lokatę nowych środków (niedeponowanych wcześniej w danej instytucji).

Najlepszą lokatę półroczną proponują Getin Noble Bank oraz Getin Online. Jest to e-Lokata Słoneczna III z oprocentowaniem 2,9 proc. w skali roku. Oferta dotyczy wyłącznie nowych środków. Zdeponować trzeba co najmniej 500 zł (brak górnego limitu). Oczywiście nowe środki można uzupełnić pieniędzmi np. wycofanymi z innej lokaty w Getin Banku. Wtedy zostaną założone dwa depozyty: jeden z nowymi środkami i z oprocentowaniem 2,9 proc. oraz drugi z pozostałymi środkami (tu obowiązuje stawka 2,45 proc. w skali roku).

Idea Bank oferuje Lokatę Power z odsetkami 2,75 proc. w skali roku, ale tylko deponującym nowe środki. Minimalna kwota wynosi 1 tys. zł, a maksymalna – 1 mln zł. Bank nie wymaga zakładania konta.

Depozyt w Plus Banku, z oprocentowaniem 2,65 proc. rocznie, może założyć każdy. Minimalny wymagany wkład to 1 tys. zł.

W BIZ Banku dostaniemy 2,6 proc., ale pod warunkiem że posiadamy tam lub założymy konto. W przeciwnym razie dostępne oprocentowanie to 2,5 proc. Minimalny wymagany przez bank wkład wynosi 1 tys. zł.

Mogą Ci się również spodobać

Zyskowne akcje giełdowych debiutantów

Na papierach nowicjuszy można zarobić, ale nie warto się spieszyć z ich sprzedażą. Koniunktura ...

Inwestycje w obligacje skarbowe też są ryzykowne

Allianz Polskich Obligacji Skarbowych to fundusz, w którym nie znajdziemy niestandardowych narzędzi czy strategii ...

Kupię złoto, kawę i może trochę ropy

W surowcach można lokować poprzez specjalistyczne fundusze, kontrakty czy struktury. Oprocentowanie lokat jest mizerne. ...