Premie działają na krótką metę

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Bankowe promocje

Korzystne oprocentowanie znajdziemy w Deutsche Banku. Zachęca on do otwierania kont, oferując dwumiesięczną db Lok@tę. Tym, którzy zdecydują się na otwarcie rachunku dbNET, proponuje 5 proc. w skali roku. Pozostali mogą liczyć na odsetki o połowę niższe.

Z Deutsche Bankiem konkuruje Bank Smart, promując Lokatę na Powitanie. Można na nią wpłacać, podobnie jak na db Lok@tę, od 1 tys. do 10 tys. zł. Oprocentowanie jest atrakcyjne tylko dla tych, którzy zdecydują się na otwarcie konta. Przez jeden miesiąc można liczyć na 4 proc. Pieniądze mogą pracować też przez dwa lub trzy miesiące, przynosząc odsetki w wysokości 3,5 proc. w skali roku. Klienci, którzy dali się namówić na promocję wcześniej i pierwszy okres deponowania już minął, nie mogą liczyć na zbyt wiele. Na depozycie miesięcznym dostaną nie 4, lecz 1,85 proc., a na dwu- i trzymiesięcznym odpowiednio 2 oraz 2,4 proc.

Stawkę w wysokości 4 proc. znajdziemy w ofercie Alior Banku. Wystarczy założyć dwumiesięczną lokatę w ciągu 30 dni od otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub Konto Internetowe, a bank automatycznie podniesie oprocentowanie lokaty ze standardowego 1 proc. do 4 proc.

Nowych klientów kusi również Eurobank. Zarobić można nawet 5 proc. na trzymiesięcznej lokacie, jeżeli otworzy się konto (Classic, Active lub Prestige) i będzie na nie wpływało wynagrodzenie w wysokości co najmniej 500 zł. Jeżeli rachunek nie będzie zasilany pensją, trzeba się zadowolić 4 proc. To i tak niemało, biorąc pod uwagę standardowe oprocentowanie lokat (1,35 proc.). Niestety, wyższe odsetki dotyczą tylko wpłat do 10 tys. zł. Powyżej tej kwoty są niższe  o 1 pkt proc. Trzeba się też liczyć z opłatami za prowadzenie rachunku. Konto Classic kosztuje 11 zł miesięcznie, Active 9 zł, Prestiże aż 21 zł. Opłaty mogą więc przewyższyć odsetki z lokaty.

Bywają też oferty przeznaczone tylko dla tych, którzy z nowym bankiem nie mieli jeszcze styczności. Idea Bank chętnie nagrodzi 4 proc. na Lokacie Happy wszystkich, którzy nie mieli z nim żadnej umowy.

Pojawił się też nowy trend. Wysokooprocentowane lokaty są automatycznie odnawiane, ale na standardowych warunkach. Zatem zapominalscy czy zapracowani, którzy odpowiednio szybko nie zareagują, zablokują sobie oszczędności na kolejny okres z symbolicznymi odsetkami albo wycofają je po terminie, pozwalając bankowi na wcześniejsze obracanie pieniędzmi za darmo.

Na szczęście banki nagradzają też świadome trzymanie u nich oszczędności. BOŚ Bank oferuje 0,5-proc. bonus na EKOlokacie za utrzymanie na koncie osobistym średniego miesięcznego salda w wysokości 10 proc. lokaty przez cały okres umowy. Podobne wymagania ma Idea Bank przy Lokacie Cloud.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na samych papierach skarbowych nie da się przyzwoicie zarobić

NN (L) Depozytowy to „bezpieczna przystań”, do której w czasie rynkowych turbulencji mogą „zawinąć” ...

Fundusz obligacji dla tych, którzy nie boją się ryzyka

UniObligacje: Nowa Europa nie jest funduszem dla każdego. Wahania wartości jego jednostki uczestnictwa są ...

Banki podnoszą ceny swoich usług

Zmiany taryf w ING Banku, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbanku W ostatnim czasie kilka banków ...