W czerwcu odsetki takie jak w maju

Bloomberg

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych od dłuższego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie.

W czerwcu, podobnie jak w maju i poprzednich miesiącach tego roku, wynosi od 2 do 2,5 proc. w skali roku.

Najniższa stawka, 2 proc., dotyczy papierów dwuletnich. Jest stała, nie zmieni się przez cały okres oszczędzania. Oprocentowanie pozostałych obligacji jest zmienne. W pierwszym okresie odsetkowym wynosi: dla trzylatek 2,1 proc., dla czterolatek 2,3 proc., a dla dziesięciolatek 2,5 proc.

Odsetki od papierów trzyletnich są wyliczane raz na sześć miesięcy na podstawie sześciomiesięcznej stopy procentowej (WIBOR 6M), po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku czterolatek stawka zmienia się co roku. Jest ustalana jako suma wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 pkt proc. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku dziesięciolatek, tyle że marża wynosi 1,5 pkt proc.

– Czerwcowa oferta obligacji oszczędnościowych utrzymuje korzystne warunki dla naszych nabywców, którzy mają możliwość kupienia np. dwuletnich obligacji z oprocentowaniem w wysokości 2 proc., podczas gdy na rynku hurtowym duzi inwestorzy mogą obecnie kupić obligacje dwuletnie z rentownością ok. 1,6 proc. – mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów.

Odsetki od dwulatek i dziesięciolatek są po każdym roku dopisywane do kapitału i wypłacane wraz z nim po zakończeniu oszczędzania. Natomiast odsetki od trzylatek klient dostaje na konto co sześć miesięcy, a od czterolatek – po każdym roku.

Obligacje oszczędnościowe są niezłą alternatywą dla lokat terminowych. Oczywiście można znaleźć w bankach lepsze oferty, ale z reguły są to promocje, z których można skorzystać po spełnieniu określonych warunków (nowe środki, założenie konta osobistego itp.).

Niejednokrotnie do obligacji zniechęca stosunkowo długi okres oszczędzania. Warto więc pamiętać, że papiery skarbowe (część albo wszystkie) w dowolnym momencie można przedstawić do przedterminowego wykupu. Operacja taka kosztuje maksymalnie 0,70 zł od papieru (dwulatki, trzylatki, czterolatki) lub 2 zł (dziesięciolatki); w każdym przypadku jest to nie więcej, niż wyniosą narosłe odsetki.

Papiery oszczędnościowe sprzedawane są w PKO BP oraz przez internet.

Mogą Ci się również spodobać

Udany rok to za mało, by poprawić wizerunek

Rok temu strategia inwestycyjna Aviva Investors Małych Spółek miała się zmienić. Planowano, że podstawowym ...

To będzie kolejny rekordowy rok na rynku sztuki

Z analiz portalu Artinfo.pl wynika, że w pierwszym kwartale tego roku obroty wzrosły o ...

Gdzie znajdziesz dobre lokaty miesięczne

W dwóch bankach można dostać nawet 3,5 proc. przy depozytach miesięcznych, ale dopiero po ...