Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych od dłuższego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie.
W czerwcu, podobnie jak w maju i poprzednich miesiącach tego roku, wynosi od 2 do 2,5 proc. w skali roku.
Najniższa stawka, 2 proc., dotyczy papierów dwuletnich. Jest stała, nie zmieni się przez cały okres oszczędzania. Oprocentowanie pozostałych obligacji jest zmienne. W pierwszym okresie odsetkowym wynosi: dla trzylatek 2,1 proc., dla czterolatek 2,3 proc., a dla dziesięciolatek 2,5 proc.
Odsetki od papierów trzyletnich są wyliczane raz na sześć miesięcy na podstawie sześciomiesięcznej stopy procentowej (WIBOR 6M), po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku czterolatek stawka zmienia się co roku. Jest ustalana jako suma wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 pkt proc. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku dziesięciolatek, tyle że marża wynosi 1,5 pkt proc.
– Czerwcowa oferta obligacji oszczędnościowych utrzymuje korzystne warunki dla naszych nabywców, którzy mają możliwość kupienia np. dwuletnich obligacji z oprocentowaniem w wysokości 2 proc., podczas gdy na rynku hurtowym duzi inwestorzy mogą obecnie kupić obligacje dwuletnie z rentownością ok. 1,6 proc. – mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów.
Odsetki od dwulatek i dziesięciolatek są po każdym roku dopisywane do kapitału i wypłacane wraz z nim po zakończeniu oszczędzania. Natomiast odsetki od trzylatek klient dostaje na konto co sześć miesięcy, a od czterolatek – po każdym roku.
Obligacje oszczędnościowe są niezłą alternatywą dla lokat terminowych. Oczywiście można znaleźć w bankach lepsze oferty, ale z reguły są to promocje, z których można skorzystać po spełnieniu określonych warunków (nowe środki, założenie konta osobistego itp.).
Niejednokrotnie do obligacji zniechęca stosunkowo długi okres oszczędzania. Warto więc pamiętać, że papiery skarbowe (część albo wszystkie) w dowolnym momencie można przedstawić do przedterminowego wykupu. Operacja taka kosztuje maksymalnie 0,70 zł od papieru (dwulatki, trzylatki, czterolatki) lub 2 zł (dziesięciolatki); w każdym przypadku jest to nie więcej, niż wyniosą narosłe odsetki.
Papiery oszczędnościowe sprzedawane są w PKO BP oraz przez internet.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.