Lokaty na 6 miesięcy – Wszystko co musisz wiedzieć

Fotorzepa, Marta Bogacz

3,1 proc. rocznie to obecnie najlepsza na rynku stawka dostępna dla klientów deponujących nowe środki.

W dziesięciu bankach można znaleźć lokaty sześciomiesięczne z oprocentowaniem przekraczającym 2,2 proc. w skali roku. Najwyższa obecnie stawka to 3,1 proc. To dużo na tle ofert największych instytucji. Na przykład PKO BP proponuje sześciomiesięczną lokatę odnawialną ze stawką 1,5 proc. rocznie.

Do zestawienia najlepszych na rynku ofert dołączyła ostatnio lokata Getin Noble Banku. Jest to e-lokata Słoneczna (zakłada się ją przez internet) z oprocentowaniem 3,1 proc. w skali roku. Jest dostępna tylko dla tych klientów, którzy przyniosą do banku nowe środki (a nie wycofane z innego rachunku w Getin Noble Banku). Minimalna kwota depozytu wynosi 500 zł, maksymalna – 50 tys. zł. Gdybyśmy ulokowali 5 tys. zł, to przez pół roku zyskalibyśmy prawie 63 zł.

W pozostałych bankach oprocentowanie proponowane na sześć miesięcy nie przekracza 3 proc.

Idea Bank oferuje półroczną Lokatę Power z odsetkami 2,9 proc. w skali roku. Ale ten depozyt również jest przeznaczony tylko dla lokujących nowe środki. Bank przyjmuje kwoty od 1 tys. do 1 mln zł. Posiadanie konta w Idea Banku nie jest wymagane. Instytucja ta ma w ofercie także Lokatę nr 1 ze stawką 2,85 proc. w skali roku. Może ją założyć każdy, korzystając z internetu.

Depozyt Plus Banku z oprocentowaniem 2,65 proc. również jest dostępny dla każdego. Minimalna kwota to 1 tys. zł.

BIZ Bank wypłaci odsetki w wysokości 2,6 proc. rocznie, ale żąda, by klient miał w nim konto osobiste. Jeśli ktoś kontem nie jest zainteresowany, może liczyć na 2,5 proc. Minimalny wkład wymagany przez bank to 1 tys. zł.

W Toyota Banku również dostaniemy 2,6 proc. rocznie, ale musimy ulokować na Depozycie Plus co najmniej 5 tys. zł. Konieczne jest też posiadanie konta osobistego w tym banku.

Oprocentowanie lokat sześciomiesięcznych w FM Bank PBP i BZ WBK wynosi 2,5 proc. BZ WBK kieruje swoją ofertę do lokujących nowe środki. Minimalna kwota to 1 tys. zł, górnej granicy nie ma. FM Bank PBP przyjmuje co najmniej 1 tys. zł. Nie stawia klientom żadnych warunków.

W ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat półrocznych praktycznie się nie zmieniło. Nic w tym dziwnego. Rada Polityki Pieniężnej na swoim posiedzeniu 7–8 lipca 2015 r. pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna wynosi 1,5 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co się stanie jeśli zerwę lokatę przed czasem?

Zakładając lokatę bankową blokujemy dostęp do środków pieniężnych na wyznaczony przez bank okres czasu. ...

W styczniu nieco wyższe odsetki od dwulatek

Ministerstwo Finansów proponuje wszystkim oszczędzającym od 2,1 do 2,7 proc., a pobierającym zasiłek z ...

Zysk z pożyczki dla państwa

Obligacje skarbowe można kupować w PKO BP lub na giełdzie. Niskie stopy procentowe powodują, ...