Co włożyć do portfela na długie lata

123rf.com

Jak wybrać akcje do długoterminowego portfela inwestycyjnego? Inwestorzy mają różne strategie.

Przemysław Sałek

Jedni stawiają np. na spółki, których akcje systematycznie drożeją, inni – głównie na akcje, które właśnie staniały, ale perspektywy dla nich są niezłe, jeszcze inni – na firmy systematycznie wypłacające dywidendę. Zawsze warto postawić pytanie: jak widzę daną spółkę za kilka lat? Może to uchronić przed błędnymi decyzjami.

Zdaniem Marcina Materny, dyrektora działu analiz Millennium DM, w długoterminowym portfelu inwestycyjnym powinny znaleźć się przede wszystkim duże, sprawdzone przedsiębiorstwa płacące dywidendy. Specjalista wymienił takie firmy jak: Kruk (branża windykacyjna), Grupa Kęty (przetwórstwo aluminium), Lentex (produkcja wykładzin), Prime Car Management (m.in. leasing samochodów), PCC Rokita (przemysł chemiczny), Alumetal (producent aluminiowych stopów odlewniczych), Robyg i LC Corp (deweloperzy). Przy inwestycjach na długie lata dywidendy zapewniają stały dopływ gotówki, nawet w okresie gorszej koniunktury na giełdzie.

Do spółek dywidendowych Marcin Materna radzi dobrać kilka firm działających w najbardziej perspektywicznych sektorach. Przykładem może być branża IT, w tym producenci gier komputerowych. Warto bliżej przyjrzeć się mniejszym podmiotom, ale takim, które już pokazały, że potrafią przygotować wysokiej jakości produkty (Bloober Team, 11 bit studios, The Farm 51).

Inne podpowiedzi dotyczą szeroko pojętego sektora IT i firm działających w szybko rozwijających się niszach rynkowych, np. LiveChat Software (producent oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu) czy Ailleron (dostarcza innowacyjne produkty technologiczne dla branży finansowej). Poza tym warto zainteresować się spółkami specjalizującymi się w rozwiązaniach w obszarze szeroko pojętej medycyny: Mabion, Medicalgorithmics, Selvita.

Kamil Hajdamowicz, analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas uważa, że wybierając spółki z myślą o kilkuletniej inwestycji najlepiej postawić na podmioty o stabilnej sytuacji finansowej i czytelnej, wieloletniej strategii. Oczywiście sukces takiej strategii zależy też od poprawnej identyfikacji długoterminowych trendów na rynkach akcji.

W długoterminowym portfelu, zdaniem analityka BM Banku BGŻ BNP Paribas, może się dobrze sprawdzić Grupa Kęty. Ten producent wyrobów aluminiowych miał ostatnio trudniejszy okres na giełdzie, ale jego akcje pozostają w trendzie wzrostowym. Spółce udaje się przełożyć wzrost cen surowca na klientów. Korzysta ona także z ożywienia na rynkach Europy zachodniej, które powinno się utrzymać w najbliższych latach.

Analityk zwraca także uwagę na akcje spółki Amica – producenta sprzętu AGD dużo sprzedającego za granicą. Na rozpoczynających się inwestycjach infrastrukturalnych powinien skorzystać Torpol, który bardzo dobrze radzi sobie w budowaniu portfela zleceń, co będzie procentować w kolejnych latach. Z kolei ożywienie na rynku budowlanym i deweloperskim będzie premiować takie podmioty jak Budimex, P.A. Nova bądź Atal.

Według analiz makroekonomicznych w kolejnych latach będzie poprawiać się sytuacja konsumentów w Polsce, a to powinno przekładać się na wyniki takich spółek jak Benefit System czy Eurocash. Trochę bardziej ryzykownymi inwestycjami w perspektywie np. pięciu lat są akcje spółek, które mogą zyskać na poprawie w branży górniczej, takich jak Famur (największy w Polsce producent maszyn górniczych) czy PKP Cargo (przewóz węgla). To ostatnie przedsiębiorstwo skorzysta również na wzroście kontraktów infrastrukturalnych.

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie zapłacimy więcej, gdzie mniej

Czego można się spodziewać po kursie złotego względem innych walut w tym roku? Przewidywania ...

Wysokie stopy zwrotu nie są priorytetem

W 2015 r. fundusz NN Gotówkowy zarządzany przez NN Investment Partners TFI przestał konkurować ...

Zysk byłby wyższy, gdyby nie opłaty

Inwestorzy, którzy chcieliby zarobić na europejskich spółkach wypłacających dywidendy, nie mają na naszym rynku ...