Dobre zróżnicowanie portfela to podstawa

123RF

Dywersyfikacja zapewnia większe bezpieczeństwo i szansę na zyski.

Nigdy nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Zasadę tę zna, lub przynajmniej powinien znać, każdy, kto myśli o inwestowaniu swoich nadwyżek finansowych. Dobrze zróżnicowany portfel to podstawa świadomego inwestowania. Dywersyfikacja pozwala bowiem kontrolować ryzyko przy jednoczesnej maksymalizacji oczekiwanego zysku.

Cena bezpieczeństwa

Trzeba pamiętać, że każda inwestycja na rynku finansowym wiąże się z ryzykiem. To rodzi poważny dylemat. Z jednej strony, chcąc uzyskać ponadprzeciętną stopę zwrotu, warto postawić np. na akcje albo surowce, ale z drugiej – tego typu inwestycje zawsze wiążą się z większym ryzykiem. Natomiast gdy postawimy na teoretycznie bezpieczniejsze instrumenty (np. obligacje skarbowe), musimy pogodzić się z tym, że potencjalne zyski będą mniejsze.

Nierzadko zdarza się, że w jednym segmencie rynku finansowego w danym okresie sytuacja jest bardzo niekorzystna, ale straty niwelują lub przynajmniej trochę ograniczają zyski osiągnięte z innego rodzaju inwestycji.

Właśnie w takich sytuacjach docenimy dywersyfikację, to, że nasz portfel nie jest uzależniony od jednej klasy aktywów. Zdaniem ekspertów ma to największe znaczenie w czasach dużej zmienności na rynkach finansowych.

Recepty na udaną dywersyfikację rzecz jasna nie ma. Dobór aktywów do portfela powinien być uzależniony m.in. od indywidualnej skłonności do ryzyka czy czasu oszczędzania. Doradcy często zalecają, by wybrać najodpowiedniejszą dla siebie strategię inwestycyjną, dopasować do niej strukturę portfela (procentowy udział akcji, obligacji, innych form pomnażania kapitału) i konsekwentnie trzymać się przyjętych założeń. Unikniemy wtedy nieracjonalnych decyzji podejmowanych pod wpływem impulsu.

Duże możliwości

Stworzenie zróżnicowanego portfela jest teraz o tyle łatwe, że mamy praktycznie nieograniczone możliwości inwestycyjne, dostęp do rynków zagranicznych i różnych klas aktywów. Jednocześnie inwestor bez dostatecznej wiedzy i doświadczenia może sobie nie poradzić w gąszczu możliwości.

W takich sytuacjach warto zwrócić się do specjalistów z firm inwestycyjnych, którzy z pewnością pomogą przy konstrukcji odpowiedniego portfela.

Mogą Ci się również spodobać

Nowi klienci wciąż mile widziani w bankach

Średnie oprocentowanie najlepszych ofert to obecnie 3,52 proc. w skali roku, a standardowych – ...

Obrazy Fangora sprzedano w sumie za najwyższą kwotę w ciągu 30 lat.

Rekordy cenowe, które zmieniły rynek sztuki w 2018

W 2018 roku padły 243 rekordy cenowe, które zmieniły obraz rynku sztuki. Ujawniamy sensacyjne ...

Największe starty przynoszą inwestycje w CFD na akcje. Tylko w II kwartale tego roku w XTB było ponad 60 proc. rachunków na minusie, w BossaFX prawie 74 proc., a w TMS Brokers ponad 78 proc.

KNF utrudnia roztrwonienie pieniędzy na kontraktach CFD

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła dodatkowe ograniczenia dotyczące handlu kontraktami na różnice kursowe. Ma być ...