KNF dostaje do ręki nowe narzędzie do walki z polisami inwestycyjnymi, zwanymi nie zawsze poprawnie polisolokatami.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie mogła zakazać wprowadzania ofert określanych jako detaliczny produkt zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowy produkt inwestycyjny, nakazać zawieszenie wprowadzania takiego produktu oraz wskazać osobę odpowiedzialną za naruszenie.
Będzie też uprawniona do nakładania kar sięgających do 5 mln euro lub 3 proc. składki przypisanej brutto wskazanej w ostatnim zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym, bądź dwukrotności kwoty korzyści uzyskanych lub strat powstałych w wyniku naruszenia, jeśli jest możliwe ich ustalenie, a w przypadku osoby fizycznej – do 700 tys. euro.
Takie propozycje zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
Dzięki zmianom nadzór zyska dodatkowe narzędzia do ochrony interesów nabywców polis inwestycyjnych. Ubezpieczenia te mylone często z polisolokatami w ostatnich latach przysporzyły sporo problemów osobom, które je kupiły i poniosły spore straty.
O tym, czy nowe uprawnienia nie będą tylko na papierze, zdecyduje KNF.
– Praktyka pokaże, czy będzie z tych uprawnień efektywnie i na czas korzystać. Konieczne będzie stworzenie sytemu monitorowania tych produktów – wskazuje Anna Dąbrowska, główny specjalista z Biura Rzecznika Finansowego. – Mamy nadzieję, że posiadając rozszerzone uprawnienia związane z ochroną osób ubezpieczających i ubezpieczonych, w przyszłości także w odniesieniu do wprowadzanych produktów, unikniemy problemów podobnych do tych obserwowanych w ostatnim czasie z ubezpieczeniami na życie z UFK.
Na nową regulację trzeba było długo czekać.
– Proponowane zmiany prawne powinny być wprowadzone dziesięć lat temu – uważa Piotr Sułek ze stowarzyszenia Przywiązani do Polisy. – KNF od lat nie nadąża za rynkiem i nie reagowała nawet wówczas, gdy posiadała stosowne uprawnienia. Przykładem niech będzie wniosek o przeprowadzenie kontroli wobec dramatycznie spadającej wartości jednostek funduszy skierowany przez ponad 350 posiadaczy polis grupowego ubezpieczenia w TUnŻ Europa i Open Life w 2015 r. Do dnia dzisiejszego KNF kontroli nie przeprowadziła.
Dokument został przekazany do konsultacji publicznych, które potrwają do 8 marca. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.