Jak i w których bankach zaoszczędzić z BLIK-iem

W niektórych bankach można mniej zapłacić zarówno przy płaceniu telefonem za zakupy, jak i za wypłaty z obcych bankomatów.

Publikacja: 15.04.2019 17:31

Jak i w których bankach zaoszczędzić z BLIK-iem

Foto: Adobe Stock

Klienci 12 banków mogą płacić BLIK-iem. Nie wszyscy jednak mają takie same możliwości wykorzystywania go. Tylko połowa banków, oferujących BLIK-a, udostępnia szybkie płatności na telefon. Nie wszędzie też BLIK jest bezpłatny, a kolejne opłaty nie są wykluczane.

Zalety BLIK-a docenia coraz więcej klientów. Z wyliczeń Polskiego Standardu Płatności wynika, że BLIK stał się już masowym sposobem płatności. W ciągu czterech lat wykonano nim 12 mld zł wartości wszystkich transakcji, a tylko w ubiegłym roku zawarto 91 mln transakcji – dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych trzech lat.

Najwięcej, bo dwie trzecie transakcji zawieranych jest podczas coraz popularniejszych zakupów w sklepach internetowych, a są kolejne ułatwienia. Od połowy marca można za zakup produktu lub usługi w sieci płacić bezpośrednio na banerze reklamowym bez potrzeby przekierowania na stronę sklepu, co jeszcze bardziej skraca czas całej operacji.

Płatności w terminalach są na razie zdecydowanie mniej wygodne i znacznie wolniejsze. Trzeba się zalogować do banku, w terminalu przepisać PIN z telefonu, a potem go zatwierdzić. Sytuacja się jednak zmieni już w połowie roku. Od dłuższego czasu trwają bowiem intensywne prace nad wprowadzeniem BLIK-a zbliżeniowego.

Bank oferujący usługi BlikWypłaty z obcych bankomatów kartąWypłaty z obcych bankomatrów BlikiemPrzelew natychmiastowyPrzelew na telefonDodatkowe korzyści z Blika
Alior Bank2.503 zł do 1 tys. zł, powyżej 5 zł0Zwrot 1% za płatności telefonem (Apple Pay, BLIK, Google Pay, HCE) – do 20 zł miesięcznie
Bank Millennium00 zł00 zł do 31.12.2019 r.; potem 5 zł
BNP Paribas0 zł Planet Cash; pozostałe 5 zł0 zł do 11.11.2019 r.a; potem 5 zł5nd
Credit Agricole3 zł; 0 zł, jeżeli wykona się 1 transakcję kartą lub Blikiem370 zł do 31.12.2019 r.
Getin Bank005nd
ING Bank Śląski0 zł pierwsza; kolejne 2,5 zł0 zł pierwsza; kolejne 2,5 zł50
mBank1,3 zł do 100 zł, powyżej 0 zł 050
Kompakt Finanse005nd
Pekao SA2% min. 5.zł0 zł do 30.06.2019 r.ndnd
PKO BP3% nie mniej niż 5 zł3% nie mniej niż 5 zł4.990Płacąc Blikiem za produkty z lodówek FITBoxY można zaoszczędzić 3 zł przy zakupach o wartości co najmniej 9 zł
Santander7 zł za pakiet. 5 zł poza pakietem000
T-Mobile Usługi Bankowe0 zł pierwsze trzy; kolejne 6 zł06nd

Szybko i tanio

Korzystający z BLIK-a najbardziej cenią sobie łatwość i szybkość płacenia za zakupy czy wypłaty pieniędzy z bankomatów. Najwięcej nie tylko czasu, ale pieniędzy można jednak zaoszczędzić na przelewach na telefon. Wprawdzie internetowe przelewy natychmiastowe, udostępniane w dwóch systemach: Express Elixir i BlueCash, wprowadza coraz więcej banków, ale w większości z nich kosztują. Na ogół jest to ok. 5 zł, ale może być więcej, np. w Citibanku trzeba zapłacić 10 zł.

Błyskawiczne przelewy przy korzystaniu z BLIK-a na razie oferuje je tylko sześć banków: Credit Agricole, Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank, ING Bank Śląski i mBank. Wszędzie są bezpłatne, choć Credit Agricole i Bank Millennium planują zwolnienie z opłat tylko do końca bieżącego roku. Na razie posiadacze kont we wszystkich tych instytucjach sporo mogą jeszcze zyskiwać. W Credit Agricol np. przelew natychmiastowy realizowany w bankowości internetowej kosztuje 7 zł, BLIK-iem 0 zł. Klienci mBanku, ING Banku Śląskiego i Alior Banku – w przypadku zleceń powyżej 1 tys. zł oszczędzą po 5 zł na każdej transakcji, w PKO BP – 4,99 zł.

Czytaj także: Przelew na numer telefonu. Jak to działa?

Zaletą przelewów na telefon jest też uproszczone zawieranie transakcji. Nie trzeba znać żadnych danych. Wygodny jest przede wszystkim brak konieczności znajomości rachunku bankowego osoby, do której jest adresowany przelew. Wystarczy w ustawieniach aplikacji wybrać płatności na telefon lub płatności BLIK-iem i numer kontaktu. Pewnym ograniczeniem może być tylko dzienny limit wartości przelewów, który ustalany jest przez każdy bank indywidualnie. Ograniczenie do kilkuset złotych, jak jest to w ING Banku Śląskim, w którym wartość zleceń nie może przekraczać 500 zł dziennie, a jednorazowo – 200 zł, nie musi być jednak dużą niedogodnością. Zwłaszcza że przelewy natychmiastowe i to na duże kwoty, nie zdarzają się codziennie.

Oszczędzanie na wypłatach…

Wygodne i natychmiastowe, a w dodatku bezpłatne, przelewy na telefon to niejedyne oszczędności dzięki BLIK-owi. W kilku bankach można mniej zapłacić zarówno przy płaceniu telefonem za zakupy, jak i za wypłaty z bankomatów nienależących do banku, w którym ma się rachunek. Nie wszędzie jest jednak taniej. PKO BP np. zawsze za wypłatę z obcego bankomatu pobiera 3 proc., nie mniej niż 5 zł, prowizji. Ma jednak największą sieć maszyn, więc nie stanowi to dużego problemu.

Znacznie mniejsze możliwości mają klienci ING Banku Śląskiego, który tylko za pierwszą wypłatę nie ze swojej maszyny nie pobiera prowizji – każda kolejna będzie kosztowała 2,5 zł. Tyle samo pobiera Alior Bank, ale tylko za wypłaty kartą. W tym przypadku przy używaniu BLIK-a można więc zaoszczędzi 2,5 zł przy każdej wypłacie pieniędzy. Jeszcze więcej zaoszczędzi się w Santander Banku, w którym pakiet bezpłatnych wypłat kosztuje 7 zł, a wypłata poza pakietem 5 zł, a BLIK-iem jest darmowa.

…i na zakupach

Banki i sklepy internetowe często organizują też promocje dla płacących BLIK-iem. Można zrobić tańsze zakupy, dostać rabat, okresowo taniej zaprenumerować prasę lub kupić bilety do kina.

Alior Bank np. dodatkowo zwraca na rachunek bankowy 1 proc. – do 20 zł miesięcznie za płatności telefonem, w tym również BLIK-iem w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych. Promocja nie obejmuje tylko kasyn, zakładów bukmacherskich, totalizatora, usług transportowych oraz zakupu narzędzi. W PKO BP natomiast przy płatnościach BLIK-iem za produkty z lodówek FITBoxY, można zaoszczędzić 3 zł przy zakupach o wartości co najmniej 9 zł. Jest też promocja ogólnobankowa zorganizowana przez Polski Standard Płatności, w której do wygrania są nagrody pieniężne za płatności BLIK-iem, natychmiastowe przelewy i wypłaty z bankomatów. W puli jest 1 mln zł, z tego codziennie 47 osób ma szansę wygrać po 100 zł i jedna osoba 1 tys. zł. Główna nagroda wynosi 100 tys. zł wraz z kwotą 11 111 zł, przeznaczoną na podatek od nagrody. Konkurs potrwa do 21 sierpnia 2019 r. Dzień później zostanie wylosowany główny laureat.

Czytaj także: Szybkie i bezpieczne przelewy BLIK podbiły serca Polaków

Uwaga na opłaty dodatkowe

Zwolenników BLIK-a przybywa i będzie przybywało. Przyczyni się do tego nie tylko udostępnienie płatności zbliżeniowych, ale również nawiązanie współpracy z MasterCardem i umożliwienie płatności BLIK-iem za granicą. Warto jednak wybrać bank, który oferuje najszersze możliwości korzystania z niego przy jednoczesnych najtańszych usługach. Zwłaszcza jeśli nie są oferowane tylko w promocji. Warto też sprawdzić, czy bank nie pobiera prowizji za inne usługi niż wypłaty z bankomatów lub przelewy na telefon. Bank Millennium potrąca np. 5 zł za wypłaty z bankomatów przy realizacji czeku BLIK. Jest to spora niedogodność, ponieważ do jego realizacji nie jest potrzebny internet, a nawet smartfon. Wystarczy tylko numer czeku i otrzymane do niego hasło. Czek można więc wysłać bliskiej osobie, jeżeli nagle potrzebuje gotówki. Dużo można też zapłacić za wypłaty BLIK-iem powiązanym z kartą kredytową. Bank potrąci 3,99 proc., ale nie mniej niż 10 zł od każdej wypłaty.

Klienci 12 banków mogą płacić BLIK-iem. Nie wszyscy jednak mają takie same możliwości wykorzystywania go. Tylko połowa banków, oferujących BLIK-a, udostępnia szybkie płatności na telefon. Nie wszędzie też BLIK jest bezpłatny, a kolejne opłaty nie są wykluczane.

Zalety BLIK-a docenia coraz więcej klientów. Z wyliczeń Polskiego Standardu Płatności wynika, że BLIK stał się już masowym sposobem płatności. W ciągu czterech lat wykonano nim 12 mld zł wartości wszystkich transakcji, a tylko w ubiegłym roku zawarto 91 mln transakcji – dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych trzech lat.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%