Promocje bankowe na wiosnę. Czym teraz kuszą klientów

Banki, chcąc utrzymać bądź przyciągnąć klientów, coraz częściej przygotowują specjalne oferty promocyjne.

Publikacja: 17.04.2019 17:02

Promocje bankowe na wiosnę. Czym teraz kuszą klientów

Foto: Adobe Stock

Kuszenie promocjami nie powinno wpływać na wybór banku. Dodatkowy bonus jest wprawdzie mile widziany, ale warto wiedzieć, co się będzie miało, kiedy już zostanie się stałym klientem.

Dotyczy to przede wszystkim kont oszczędnościowych, których reklamowane oprocentowanie zawsze jest atrakcyjne, zwłaszcza na tle konkurencji, ale tylko w promocji, czyli przez trzy, cztery miesiące, czasem sześć. Później naliczanie odsetek spada do minimum, a stały klient przestaje być obiektem zainteresowania banku, bo już został pozyskany.

Podobnie jest z rachunkami rozliczeniowo-oszczędnościowymi, choć nazwa ROR przestała mieć znaczenie od czasu, kiedy rachunki przestały pełnić funkcję oszczędnościową. Przy rosnącej inflacji i braku oprocentowania kont trzymanie na nich pieniędzy ma taki sam sens jak oszczędzanie w przysłowiowej skarpecie. I tu, i tam realnie się traci.

Warto sprawdzić: Co zrobić, gdy bank zablokuje środki na koncie?

Stawianie na mobilnych

Konto jest jednak potrzebne, choćby po to, aby wpływało na nie wynagrodzenie, dlaczego więc przy jego założeniu nie skusić się na dodatkowy bonus. Procentów z wpływów i tak nie będzie, a premiowanych ofert przybywa. Bank nie jest jednak instytucją charytatywną i pieniędzy za nic nie rozdaje, nawet jeśli zależy mu na pozyskaniu nowych klientów.

ING Bank Śląski np. oferuje za założenie Konta Direct 140 zł. Decyzję trzeba podjąć do końca czerwca, ale otrzymanie pierwszych 100 zł wymaga wydania 1 tys. zł do 31 sierpnia, przy czym wszystkie transakcje trzeba opłacić kartą lub Blikiem.

Płacenie kartą za codzienne zakupy nie jest trudne, ale nie wszyscy robią to jeszcze przez internet. Tymczasem otrzymanie kolejnych 20 zł wymaga zawarcia trzech transakcji w sieci i opłacenia ich Blikiem, co oznacza, że bankowi zależy na pozyskaniu klienta, który zainstaluje jego aplikację w smartfonie i zacznie się nim posługiwać. Nie ma też możliwości na końcowy bonus, jeżeli do banku nie zacznie wpływać wynagrodzenie. Jego wysokość nie jest wprawdzie wysoka, bo wystarczy 1 tys. zł, ale to oznacza, że nie można sobie otworzyć drugiego konta, tylko trzeba do banku przenieść stary rachunek, którego numer został wcześniej podany pracodawcy. Osoby, które nie mają ochoty korzystać z Blika, choć warto, i przenosić rachunku do innego, mogą się de facto zadowolić 100 zł.

"promocje bankowe 2019"

Nie brakuje zachęt do brania pożyczek i kredytów. Każdy pretekst jest dobry, aby zdobyć nowego klienta. Fot Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Promocje bankowe: Walka o klienta

Tyle co w ING Banku Śląskim można też dostać za otwarcie Konta Przekorzystnego, Konta Świat Premium lub Eurokonta Prestiżowego w Pekao SA. Wprawdzie bank wymaga otworzenia konta z kartą lub z usługą bankowości elektronicznej Pekao24, uprawniającą do korzystania z PeoPay, ale wyboru nie ogranicza i nie stawia dodatkowych warunków dotyczących zakupów i sposobów płacenia za nie. Czy warto wiązać się z Pekao SA ze względu na jego inne oferty, np. lokat z mało atrakcyjnym oprocentowaniem, to już zupełnie inna sprawa. Zwłaszcza że za przeniesienie wynagrodzenia znacznie więcej daje Santander Bank.

Santander oferuje 200 zł, a właściwie cztery razy po 50 zł, jeżeli na nowo otwarte konto będzie wpływał, podobnie jak w ING Banku Śląskim, przynajmniej 1 tys. zł. Za wpływ 1 tys. zł można też dostać 100 zł w Credit Agricole, ale bank, który prowadzi bardzo ekspansywną politykę pozyskiwania nowych klientów, ma też propozycję dla tych, którzy zarabiają więcej. Przy zapewnieniu wpływu wynagrodzenia min. 3 tys. zł można liczyć na 300 zł premii. Warunkiem jej dostania jest jednak nie tylko otwarcie konta, ale również przeniesienie rachunku z innego banku. Celem wysokiej nagrody jest więc odbieranie klientów konkurencji.

Są też propozycje dla klientów z grubymi portfelami. Prym wiedzie Citibank, który proponuje za założenie konta Citiprioriti, oferując 3 proc. na koncie oszczędnościowym przez 6 miesięcy. Konto wymaga jednak wpływu 5 tys. zł miesięcznie lub utrzymywania na nim za friko 30 tys. zł, aby za rachunek nie płacić. Nie jest to więc propozycja dla tych, którzy lubią, jak ich pieniądze pracują.

Warto sprawdzić: Jak i w których bankach zaoszczędzić z BLIK-iem

Klient akwizytorem

Jak nie udaje się przekupić nowych klientów, zawsze można zmobilizować do działania starych. Na większe przywileje liczyć nie mogą, więc jest szansa, że za pieniądze lub dodatkowe bonusy przyciągną kolejnych. To jeden ze sposobów pozyskiwania nowych klientów. Kto się postara najbardziej, dostanie najwięcej.

Credit Agricole np. płaci za każdą głowę 62 zł i jest gotowy na opłacenie dziesięciu. Można więc zarobić 620 zł. Getin Bank za polecenia jest gotowy zapłacić 500 zł.

Można też polecać karty kredytowe. Citibank np. daje 100 zł za chętnego na kartę Citi Simplicity. Kto się skusi, dostanie 250 zł. Dostanie jednak teoretycznie, w rzeczywistości skuteczne polecenie klienta warte jest 6 tys. pkt na zakupy w RTV EURO AGD w programie Priceless Specials. Nowy klient jest więcej wart, więc dostaje 15 tys. pkt. Jeden i drugi muszą jednak zapisać się w programie, który jest programem MasterCarda i każdy posiadacz karty tego wydawcy, bez względu na to, którego banku jest klientem, może zbierać punkty bez podejmowania decyzji o związaniu się z kolejną instytucją.

BNP Paribas proponuje natomiast za polecenie karty kredytowej 400 zł na zakupy w internetowym sklepie morele.net. Nagrodę będzie się jednak dostawało w czterech kolejnych miesiącach. W każdym będzie przysługiwało 100 zł, jeżeli w tym czasie wyda się co najmniej tysiąc złotych. Santander Bank proponuje natomiast 80 zł za każde skuteczne polecenie bez limitu liczby poleceń, ale pieniądze dostanie się pod warunkiem, że polecony zapłaci minimum 300 zł za zakupy kartą debetową, mobilną lub Blikiem do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarł umowę na Konto Jakie Chcę albo Konto Vip. Poleconych nie tylko więc trzeba zwerbować, ale również pilnować, aby dotrzymali warunków.

Promocje bankowe na wiosnę 2019

Czym kuszą banki
Promocje ROR i kont oszczędnościowych
BankKonto/PromocjaKorzyściWarunkiZakończenie promocji
Pekao SAKonto Przekorzystne100 zł za otwarcie Konta Przekorzystnego, Konta Świat Premium lub Eurokonta Prestiżowegobrak posiadania produktów bankowych do do 31.12.2018 r.; otworzenie konta z kartą lub z usługą bankowości elektronicznej Pekao24, uprawniającą do korzystania z PeoPay30 kwietnia 2019 r.
Santander BankKonto Jakie Chcę; "200 zł za konto za konto z wynagrodzeniem - II edycja"Maksymalnie 4 razy po 50 zł, czyli 200 zł na konto osobisteprzeniesienie wynagrodzenia na nowo otwarte konto i wpływ wynagrodzenia wys. min. 1 tys. zł30 kwietnia 2019 r.
mBankKonto Standard dla osób prowadzących działalność gospodarczą „Proste konto z terminalem i 100 zł zwrotu”100 zł premii za otwarcie rachunku bieżącego; 0 zł przez 2 lata za prowadzenie rachunku; pakiet darmowych przelewów internetowych przez 2 lata; 0 zł za instalację terminala; 0 zł za terinal przez 18 miesięcy otwarcie konta mBiznes Standard; brak do 3.04.2019 r. rachunku bieżącego w banku dla danego numeru NIP23 maja 2019 r.
Citibankkonto Citigold „Na dobry początek z Citigold”Oprocentowanie Promocyjne na koncie oszczędnościowym Citigold 2,5% do 200 tys. złotwarcie konta oszczędnościowego, niesiąc później uzyskanie salda dziennego wys. co najmniej 330 tys. zł, utrzymywanie przez 6 misięcy salda średniomiesięcznego wys. 300 tys. zł31 maja 2019 r.
Credit AgricoleKonto dla Ciebie; „Korzyści dla Ciebie 2019”300 zł premii za przeniesienie kontazłożenie upoważnienia i wniosku o przeniesienia konta, zapewnienie przez 3 kolejne miesiące wpływów na konto wys. min. 3 tys. zł dla premii 300 zł lub min. 1 tys. zł dla premii 100 zł 14 lipca 2019 r
Bank MillenniumKonto 360° ;„Zyskaj 200 zł” brak produktów banku; złożenie wniosku o otwarcie konta do 27 marca i podpisanie umowy do 30 marca; zapewnienie w kwietniu, maju i czerwcu wpływu na konto min. 1 tys. zł; przynajmniej raz w każdym miesiącu płacenie Blikiem16 lipca 2019 r., ale wniosek o umowę trzeba złożyć do 31 marca
ING Bank ŚląskiKonto Direct; „Do 140 zł za otwarcie konta Direct lub Komfort”100 zł za założenie konta, wykonanie transakcji za min. 1 tys. zł kartą lub Bllikiem; dodatkowo 20 zł za 3 transakcje Blikiem w internecie i 20 zł za wpływ wynagrodzenia wys. min 1 tys. złdo 30 czerwca 2019 r. otworzenie Konta Direkt z kartą i konta oszczędnościowego na stronie internetowej; do 31 sierpnia wykonanie transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem na min. 1 tys. zł10 września 2019 r
Credit AgricoleRachunek Oszczędzam; oferta „Na start” 2,5% za otwarcie konta przez 4 miesiącend
Premiowane polecenia kont i kart
Getin Bank„Polecam Proste Zasady III edycja” 50 zł premii za założenie konta + 500 zł za polecenia + 4% na lokacie i 3,5% na koncie oszczędnościowymzałożenie Konta Osobistego Proste Zasady lub Konta Osobistego Noble zprzez osobę polecaną; wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych30 kwietnia 2019 r.
Credit AgricoleProgram Poleceń Credit Agricole II – 2 edycja62 zł dla każdego klienta za konto z polecenia ; max 620 zł; 62 zł dla polecanego500 zł w przypadku Konta Dla Ciebie Move! albo min. 1 tys. zł w przypadku pozostałych kont lub transakcje bezgotówkowe kartą debetową za min. 300 zł31 maja 2019 r.
Bank MillenniumKonto 360˚ lub Konta 360˚ Student; "Lubię to polecam - edycja 4"4 kody, które można wymienić na 4 bilety do kina; e-kartę o wartości 80 zł do wykorzystania na empik.com lub kartę o wartości 80 zł do wykorzystania na zalando.plotwarcie Konto 360˚ lub Konta 360˚ przez osobę poleconą; zgoda na otrzymywanie informacji marketingowych3 października 2019 r.
Santander Bank„Do 400 zł na zakupy na morele.net z kartą kredytową”zawarcie umowy o kartębrak karty kredytowej wcześniej i złożenie dyspozycji przekazania wynagrodzenia31 maja 2019 r.

Kuszenie promocjami nie powinno wpływać na wybór banku. Dodatkowy bonus jest wprawdzie mile widziany, ale warto wiedzieć, co się będzie miało, kiedy już zostanie się stałym klientem.

Dotyczy to przede wszystkim kont oszczędnościowych, których reklamowane oprocentowanie zawsze jest atrakcyjne, zwłaszcza na tle konkurencji, ale tylko w promocji, czyli przez trzy, cztery miesiące, czasem sześć. Później naliczanie odsetek spada do minimum, a stały klient przestaje być obiektem zainteresowania banku, bo już został pozyskany.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%