Przez internet, telefon – a czasami konieczna jest wizyta w oddziale, by zmienić adres korespondencyjny. Ale banki starają się upraszczać te procedury.

Swój adres korespondencyjny postanowiła skorygować klientka Pekao SA. – Zmieniłam miejsce zamieszkania, dlatego chciałam, by listy z banku trafiały do nowego mieszkania – opowiada.

Skontaktowała się w tej sprawie z konsultantką banku. Od niej usłyszała, że może to zrobić w dowolnym oddziale. Kobieta pojechała do placówki położonej najbliżej domu. – Nie dość, że była kolejka i 20 minut czekania, to jeszcze w oddziale dowiedziałam się, że muszą ściągnąć dokumenty z innego oddziału. W dobie internetu i nastawienia innych banków na wygodę klienta w Pekao jak zwykle kpina. Normalnie podpisuje się oświadczenie, a dokumenty niech już zmieniają w kuluarach. Ale nie, nie tutaj. Każą umawiać się na specjalny termin na zmianę adresu – żali się klientka.

Warto sprawdzić: Trudne rozstania. Po zamknięciu konta dalej za nie płacił

Pekao SA

Dlaczego adresu nie można w dowolnym oddziale zmienić od ręki? Anna Markowska z biura prasowego banku zapewnia, że adres korespondencyjny można zmienić w każdym oddziale, ale sporadycznie, w przypadku wątpliwości, występuje konieczność ściągnięcia karty klienta banku z oddziału macierzystego.

– Taka sytuacja dotyczy klientów posiadających identyfikację na podstawie wzoru podpisu na karcie klienta banku – wyjaśnia przedstawicielka Pekao SA. Dodaje, że obecnie klient może zdalnie (online) w bankowości elektronicznej (serwis internetowy oraz konsultanta TelePekao) zmienić adres do korespondencji wykorzystywany na potrzeby Pekao24. – Już wkrótce bank udostępni podgląd i zmianę wszystkich adresów do korespondencji przypisanych do rachunków, kredytów i kart. Funkcja będzie dostępna w serwisie internetowym, aplikacji mobilnej oraz za pośrednictwem konsultanta – zapewnia Anna Markowska.

BNP Paribas

Jak jest w innych bankach? Jak mówi Karolina Kozakiewicz z BNP Paribas, klienci mogą takich zmian dokonać przez internet czy telefon. Wizyta w oddziale nie jest konieczna. Także w ING Banku Śląskim takiej korekty od ręki można dokonać w dowolnym oddziale, poprzez Contact Centre czy też internetowe w Moim ING. Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska zapewnia, że zmiana adresu do korespondencji następuje od ręki i możliwa jest na infolinii, w bankowości internetowej, jak również w oddziale. – Klient może zmienić adres w dowolnej placówce – mówi Ewa Krawczyk.

PKO BP

Grzegorz Culepa z PKO BP mówi, że zmiana danych korespondencyjnych możliwa jest w dowolnym oddziale – po okazaniu dowodu tożsamości. Można to też zrobić w serwisie iPKO, wchodząc w ustawienia, adres korespondencyjny, czy też w telefonicznym serwisie transakcyjnym (tel. 800 302 302) – po zalogowaniu, za pomocą konsultanta. – Ale adres zameldowania można zmodyfikować tylko w oddziale – wyjaśnia Grzegorz Culepa.

Warto sprawdzić: Czy to normalne, że bank naliczył sobie za to prowizję?

mBank

Także w mBanku klient może to zrobić na trzy sposoby. Samodzielnie zmienić dane w serwisie bankowości internetowej, po zalogowaniu się do konta w sekcji „ustawienia”, podczas rozmowy z konsultantem mLinii po prawidłowym przejściu procesu weryfikacji lub w dowolnym oddziale mBanku. – Niedługo posiadacze rachunku będą mogli zmienić dane samodzielnie w aplikacji, ale to w perspektywie miesiąca – zapowiada Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego banku.