Czy to normalne, że bank naliczył sobie za to prowizję?

Opłata za zagraniczny przelew przychodzący. Klient płaci za realizację poleceń przelewu otrzymanych w obrocie dewizowym, gdy koszty ponosi beneficjent
Opłata za zagraniczny przelew przychodzący. Klient płaci za realizację poleceń przelewu otrzymanych w obrocie dewizowym, gdy koszty ponosi beneficjent
Shutterstock

Nie wszystkie przelewy przychodzące na konto są darmowe. W obrocie dewizowym także osoba, która otrzymuje gotówkę, musi za to zapłacić.

Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni, że wpływ na nasze konto automatycznie zwiększa jego saldo. Ale okazuje się, że nie zawsze tak jest.

– Czy to normalne, że bank naliczył sobie prowizję za przelew przychodzący, chodzi o konto walutowe? – dopytuje klient Pekao SA. Musiał zapłacić prowizję za taki przelew. I okazuje się, że jest to normalne.

Warto sprawdzić: Trudne rozstania. Po zamknięciu konta dalej za nie płacił

Pekao SA

– Klient płaci za realizację poleceń przelewu otrzymanych w obrocie dewizowym, gdy koszty ponosi beneficjent (w tym przelew walut obcych z innych banków krajowych – opcja kosztowa SHA, BEN z zagranicy i z innych banków krajowych). Na rachunki w Banku Pekao – kwota prowizji wynosi 0,10 proc., przy czym minimum to 20 zł, maksymalnie 100 zł – wylicza Anna Markowska z biura prasowego banku.

Przypomina, że Pekao SA nie pobiera opłat od przelewów przychodzących złotowych, na rachunki w złotych. Pekao SA wcale nie jest wyjątkiem. – Istnieje możliwość, że klient indywidualny ING Banku Śląskiego zostanie obciążony kosztami przelewu przez inny bank – dotyczy to wyłącznie przelewów, w których nadawca wybrał opcję kosztową BEN (w takim przypadku odbiorca przelewu pokrywa wszystkie opłaty i prowizje związane z wykonaniem przelewu, w tym koszty banku zleceniodawcy i banków pośredniczących). Suma naliczonych opłat pomniejsza kwotę przelewu – mówi Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego. Dodaje, że dla kont osobistych (prowadzonych dla klientów indywidualnych) bank nie pobiera opłat za przelew otrzymany na rachunek banku.

Santander Bank Polska

Dorota Stolecka, odpowiedzialna za przelewy w Santander Bank Polska, przyznaje, że od klientów jest pobierana opłata za przychodzący przelew zagraniczny – nie dotyczy to przelewów złotowych.

– Stawki dla klientów indywidualnych wynoszą odpowiednio: 5 złotych za SEPA, 10 złotych, gdy jest płatność inna niż SEPA. Nie ma znaczenia, jaki rachunek klient posiada, jest to opłata za typ transakcji i jej wysokość nie jest zależna od rodzaju rachunku – wyjaśnia Dorota Stolecka.

Przyznaje też, że opłata za uznanie rachunku jest także pobierana od klientów firmowych, chyba że mają indywidualne ulgi.

– Opłata za zagraniczny przelew przychodzący nie jest pobierana wówczas, kiedy zleceniodawca wysłał płatność z opcją kosztową OUR – czyli wziął na siebie wszystkie koszty transakcji – wyjaśnia przedstawicielka Santander Bank Polska.

Warto sprawdzić: PKO BP nie uważa nominałów 500 zł za polski banknot?

PKO BP

Także Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP przyznaje, że opłata może wystąpić w przypadku przychodzącego przelewu zagranicznego. PKO Bank Polski, podobnie jak i inne banki przyjmujące przelewy zagraniczne, nie ma wpływu na instrukcje kosztowe definiowane przez nadawcę danego przelewu. Bank pobiera opłatę zgodną z taryfą prowizji i opłat bankowych w przypadku, gdy instytucja zlecająca przelew wskaże, aby opłaty zostały pobrane od beneficjenta przelewu – opcja kosztowa BEN lub SHA. Opłata wynosi 5 zł dla przelewów SEPA oraz 11 zł dla pozostałych przelewów zagranicznych.

– Opłata nie jest pobierana, gdy instytucja zlecająca przelew poinformuje, że ponosi wszelkie koszty przelewu – opcja kosztowa OUR. Opłata nie jest pobierana również w przypadku przelewu podlegającego tzw. ustawie antyspreadowej – tłumaczy przedstawiciel PKO BP.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To ja, wasz klient. W masce nic nie załatwimy w banku

Choć w miejscach publicznych mamy obowiązek chodzić w maskach zasłaniających usta i nos, to ...

Rozwiązanie Revoluta wygląda interesująco i może być pierwszym krokiem wielu osób na rynku kapitałowym.

Akcje spółek z Wall Street kupisz w apce bez prowizji

Darmowy handel walorami amerykańskich firm udostępnił polskim użytkownikom fintech Revolut. Są jednak pewne ograniczenia. ...

Na lepsze lokaty niż te nie ma co liczyć do 2022 r.

Nie ma większych szans na zmiany w ofertach depozytowych banków. Te, na lokatach płacą ...