„Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Zarówno bankomaty jak i wpłatomaty mają ograniczenia liczby banknotów obsługiwanych podczas jednej transakcji.

Publikacja: 13.11.2019 16:29

„Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Foto: Adobe Stock

Więc jeśli chcemy wpłacić lub wpłacić większą sumę pieniędzy musimy przeprowadzić więcej niż jedną operację lub udać się do oddziału. Kwoty limitów różnią się w poszczególnych bankach, bo są różnice w ich urządzeniach w nominałach przyjmowanych banknotów.

Na problem zwrócił nam uwagę jeden z klientów ING Banku Śląskiego. – Bank likwiduje oddziały kasowe, a promuje transakcje internetowe lub w bankomatach czy wpłatomatach. Ale jak się chce wpłacić czy wypłacić większa sumę pieniędzy, to trzeba spędzić sporo czasu przy urządzeniu, zwłaszcza, że mają one limity techniczne – mówi czytelnik. Jego zdaniem jest to idiotyczne.

Sprawdziliśmy jak to jest z limitami wpłat i wypłat z urządzeń. Czy i jakie są ograniczenia podczas jednej transakcji. Okazuje się, że każdy bank czy firmy posiadające bankomaty i wpłatomaty mają własne ustalenia tych limitów, czasem dodatkowym jest wysokość nominałów wypłacanych przez urządzenie.

Warto sprawdzić: Gdy dostaniesz podartą stówkę z bankomatu

Zazwyczaj 40 banknotów

We wspomnianym wyżej ING Banku Śląskim podczas jednej operacji można maksymalnie wypłacić 4 tys. zł. – To jest 40 banknotów o nominale 100 zł – tłumaczy Ewa Szerszeń, z biura prasowego banku.

W PKO BP jednorazowo wypłacić można maksymalnie 40 szt. banknotów, zależnie od dostępnych nominałów w poszczególnych urządzeniach.

Także w urządzeniach Credit Agricole jest stały limit techniczny określający maksymalną liczbę banknotów, które maszyna możne zadysponować w trakcie jednej transakcji. Wynosi on 40 sztuk.

Limit wypłat w mBanku to 4 tys. zł. W Pekao SA bank ma dwa limity.- Jeden to techniczny urządzenia, które wypłaci maksymalnie 40 banknotów na jedną operację, a maksymalny nominał to 100 zł – opowiada Anna Markowska, z biura prasowego banku.

Dodaje, że jest też limit przypisany do karty. – Najczęściej dla pełnoletnich klientów limit dzienny ustawiony jest na poziomie 3 tys. zł, zaś miesięczny 30 tys. zł. Limity można zmodyfikować w placówkach lub w Pekao24. Minimalny limit dla dorosłego 1000 zł, dla dziecka 50 zł – opowiada przedstawicielka Pekao SA.

Także Ewa Krawczyk z Santander Banku podnosi, że wysokość wypłacanej kwoty jest uzależniona od możliwości technicznych urządzenia (liczba banknotów, która może być wypłacona jednorazowo) i limitów na karcie klienta (dzienne/miesięczne). – Jednorazowo można wypłacić 30 banknotów, co przy maksymalnej nominale (200 zł) daje kwotę 6 tys. zł – dodaje Ewa Krawczyk.

Z kolei w Euronecie w ramach jednej wypłaty bankomaty i wpłato-bankomaty wydają maksymalnie 40 banknotów. – Jest to stały limit techniczny określający maksymalną ilość banknotów, które maszyna możne zadysponować w trakcie jednej transakcji. Maksymalna możliwa kwota do wypłaty podczas jednej transakcji wynosi 4 tys. zł – mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Warto sprawdzić: Pieniędzy z wpłatomatu nie ma na koncie. Co robić?

Na raz nawet 200 banknotów

A jak wyglądają ograniczenia przy wpłacie gotówki? Tu różnice podczas jednej transakcji są jeszcze większe niż w przypadku wypłat.

W niektórych przypadkach można maksymalnie wpłacić nawet 100 tys. zł za jednym razem, ale pod warunkiem, że ma się 200 banknotów o nominale 500 zł.

W ING Banku Śląskim podczas jednej operacji możemy zdeponować maksymalnie 100 banknotów. -Rekomendowane jest podzielenie tego na dwie części po 50 banknotów. Tutaj klient może wpłacić np. w banknotach 500 zł czyli 50 tys. zł – mówi Ewa Szerszeń.

W PKO BP maksymalnie można wpłacić od 40 do nawet 200 sztuk banknotów jednorazowo. -Zależnie od technicznych możliwości poszczególnych urządzeń. Ograniczenia techniczne zależą od specyfikacji danego urządzenia oraz jakości wpłacanych banknotów. Bank optymalnie wykorzystuje możliwości poszczególnych urządzeń w celu zapewnienia sprawnego procesu wpłaty i wypłaty środków przez klientów – mówi Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

We wpłatomatach Credit Agricole są limity na wpłaty kwotowe oraz określające maksymalną liczbę banknotów, które wynikają z ograniczeń sprzętowych. – Urządzenia starszego typu mieszczą maksymalnie 50 banknotów. Nowszy typ może przyjąć jednorazowo aż 200 – zapewnia Anna Strompowska, Partnership Manager w banku Credit Agricole.

Dodaje, że limity dotyczące wysokości wpłacanej kwoty związane są z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, dlatego klient w ciągu doby, w całej sieci wpłatomatów zlokalizowanych w oddziałach banku, nie może wpłacić więcej niż określony limit. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jaki sposób klient realizuje wpłatę. Jeśli przez kartę płatniczą wynosi on 40 tys. zł, a przy ręcznie wpisywanym numerze rachunku – 1 tys. zł.

Warto sprawdzić: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

W Pekao SA funkcja wpłat posiada limit na jedną operację, który wynika z ustawień technicznych maszyn i wynosi on 50 bankomatów. – Wpłatomaty nie przyjmują nominału 500 zł czyli maksymalna wysokość wpłaty to 10 tys. zł – mówi Anna Markowska, z biura prasowego banku.

W mBanku limity wpłat  na urządzeniach samoobsługowych zależą od tego ile banknotów maszyna. – Te starsze przyjmują maksymalnie 50 banknotów a najnowsze 200.

Najniższy nominał to 10 zł, a najwyższy 500 zł. Zatem limit wpłat dla nowych maszyn wynosi 100 tys. zł (200 banknotów o nominale 500 zł). A dla starych 25 tys. zł (50 banknotów po 500 zł) – mówi Emilia Kasperczak, z biura prasowego. Dodaje, że w mBanku zdecydowaną większą stanowią nowe maszyny.

Także w urządzeniach Santander Banku jedynym ograniczeniem przy jednej wpłacie są możliwości techniczne urządzenia czyli maksymalna liczba banknotów, którą można zdeponować w trakcie jednej transakcji. – Wpłacić można maksymalnie 50 lub 200 banknotów, zleży to od modelu urządzenia, co przy maksymalnym nominale (500 zł) daje kwoty 25 tys. i 100 tys. zł – tłumaczy Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Dodaje, że limity uzależnione są od ustawień systemowych w banku i możliwości technicznych urządzeń. Są one stałe i nie są podwyższane. A wpłato-bankomaty i wpłatomaty Euronet Polska w zależności od rodzaju urządzenia umożliwiają zdeponowanie od 50 do 150 banknotów podczas jednej transakcji.

Konta Bankowe
Oddała smartfon do naprawy we Włoszech. Z konta zniknęło 400 tys. zł
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konta Bankowe
Będą problemy z dostępem do pieniędzy w tych bankach. Warto mieć gotówkę
Konta Bankowe
Oszustwo na chwilówkę. Jak nie dać się naciąć
Konta Bankowe
Mocna realna strata na kwietniowych lokatach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konta Bankowe
Revolut wszedł do Brazylii
Konta Bankowe
Transfer Elixir z poślizgiem. Dlaczego do tego dochodzi?