„Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Zarówno bankomaty jak i wpłatomaty mają ograniczenia liczby banknotów obsługiwanych podczas jednej transakcji.

Publikacja: 13.11.2019 16:29

„Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Foto: Adobe Stock

Więc jeśli chcemy wpłacić lub wpłacić większą sumę pieniędzy musimy przeprowadzić więcej niż jedną operację lub udać się do oddziału. Kwoty limitów różnią się w poszczególnych bankach, bo są różnice w ich urządzeniach w nominałach przyjmowanych banknotów.

Na problem zwrócił nam uwagę jeden z klientów ING Banku Śląskiego. – Bank likwiduje oddziały kasowe, a promuje transakcje internetowe lub w bankomatach czy wpłatomatach. Ale jak się chce wpłacić czy wypłacić większa sumę pieniędzy, to trzeba spędzić sporo czasu przy urządzeniu, zwłaszcza, że mają one limity techniczne – mówi czytelnik. Jego zdaniem jest to idiotyczne.

Sprawdziliśmy jak to jest z limitami wpłat i wypłat z urządzeń. Czy i jakie są ograniczenia podczas jednej transakcji. Okazuje się, że każdy bank czy firmy posiadające bankomaty i wpłatomaty mają własne ustalenia tych limitów, czasem dodatkowym jest wysokość nominałów wypłacanych przez urządzenie.

Warto sprawdzić: Gdy dostaniesz podartą stówkę z bankomatu

Zazwyczaj 40 banknotów

We wspomnianym wyżej ING Banku Śląskim podczas jednej operacji można maksymalnie wypłacić 4 tys. zł. – To jest 40 banknotów o nominale 100 zł – tłumaczy Ewa Szerszeń, z biura prasowego banku.

W PKO BP jednorazowo wypłacić można maksymalnie 40 szt. banknotów, zależnie od dostępnych nominałów w poszczególnych urządzeniach.

Także w urządzeniach Credit Agricole jest stały limit techniczny określający maksymalną liczbę banknotów, które maszyna możne zadysponować w trakcie jednej transakcji. Wynosi on 40 sztuk.

Limit wypłat w mBanku to 4 tys. zł. W Pekao SA bank ma dwa limity.- Jeden to techniczny urządzenia, które wypłaci maksymalnie 40 banknotów na jedną operację, a maksymalny nominał to 100 zł – opowiada Anna Markowska, z biura prasowego banku.

Dodaje, że jest też limit przypisany do karty. – Najczęściej dla pełnoletnich klientów limit dzienny ustawiony jest na poziomie 3 tys. zł, zaś miesięczny 30 tys. zł. Limity można zmodyfikować w placówkach lub w Pekao24. Minimalny limit dla dorosłego 1000 zł, dla dziecka 50 zł – opowiada przedstawicielka Pekao SA.

Także Ewa Krawczyk z Santander Banku podnosi, że wysokość wypłacanej kwoty jest uzależniona od możliwości technicznych urządzenia (liczba banknotów, która może być wypłacona jednorazowo) i limitów na karcie klienta (dzienne/miesięczne). – Jednorazowo można wypłacić 30 banknotów, co przy maksymalnej nominale (200 zł) daje kwotę 6 tys. zł – dodaje Ewa Krawczyk.

Z kolei w Euronecie w ramach jednej wypłaty bankomaty i wpłato-bankomaty wydają maksymalnie 40 banknotów. – Jest to stały limit techniczny określający maksymalną ilość banknotów, które maszyna możne zadysponować w trakcie jednej transakcji. Maksymalna możliwa kwota do wypłaty podczas jednej transakcji wynosi 4 tys. zł – mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Warto sprawdzić: Pieniędzy z wpłatomatu nie ma na koncie. Co robić?

Na raz nawet 200 banknotów

A jak wyglądają ograniczenia przy wpłacie gotówki? Tu różnice podczas jednej transakcji są jeszcze większe niż w przypadku wypłat.

W niektórych przypadkach można maksymalnie wpłacić nawet 100 tys. zł za jednym razem, ale pod warunkiem, że ma się 200 banknotów o nominale 500 zł.

W ING Banku Śląskim podczas jednej operacji możemy zdeponować maksymalnie 100 banknotów. -Rekomendowane jest podzielenie tego na dwie części po 50 banknotów. Tutaj klient może wpłacić np. w banknotach 500 zł czyli 50 tys. zł – mówi Ewa Szerszeń.

W PKO BP maksymalnie można wpłacić od 40 do nawet 200 sztuk banknotów jednorazowo. -Zależnie od technicznych możliwości poszczególnych urządzeń. Ograniczenia techniczne zależą od specyfikacji danego urządzenia oraz jakości wpłacanych banknotów. Bank optymalnie wykorzystuje możliwości poszczególnych urządzeń w celu zapewnienia sprawnego procesu wpłaty i wypłaty środków przez klientów – mówi Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

We wpłatomatach Credit Agricole są limity na wpłaty kwotowe oraz określające maksymalną liczbę banknotów, które wynikają z ograniczeń sprzętowych. – Urządzenia starszego typu mieszczą maksymalnie 50 banknotów. Nowszy typ może przyjąć jednorazowo aż 200 – zapewnia Anna Strompowska, Partnership Manager w banku Credit Agricole.

Dodaje, że limity dotyczące wysokości wpłacanej kwoty związane są z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, dlatego klient w ciągu doby, w całej sieci wpłatomatów zlokalizowanych w oddziałach banku, nie może wpłacić więcej niż określony limit. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jaki sposób klient realizuje wpłatę. Jeśli przez kartę płatniczą wynosi on 40 tys. zł, a przy ręcznie wpisywanym numerze rachunku – 1 tys. zł.

Warto sprawdzić: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

W Pekao SA funkcja wpłat posiada limit na jedną operację, który wynika z ustawień technicznych maszyn i wynosi on 50 bankomatów. – Wpłatomaty nie przyjmują nominału 500 zł czyli maksymalna wysokość wpłaty to 10 tys. zł – mówi Anna Markowska, z biura prasowego banku.

W mBanku limity wpłat  na urządzeniach samoobsługowych zależą od tego ile banknotów maszyna. – Te starsze przyjmują maksymalnie 50 banknotów a najnowsze 200.

Najniższy nominał to 10 zł, a najwyższy 500 zł. Zatem limit wpłat dla nowych maszyn wynosi 100 tys. zł (200 banknotów o nominale 500 zł). A dla starych 25 tys. zł (50 banknotów po 500 zł) – mówi Emilia Kasperczak, z biura prasowego. Dodaje, że w mBanku zdecydowaną większą stanowią nowe maszyny.

Także w urządzeniach Santander Banku jedynym ograniczeniem przy jednej wpłacie są możliwości techniczne urządzenia czyli maksymalna liczba banknotów, którą można zdeponować w trakcie jednej transakcji. – Wpłacić można maksymalnie 50 lub 200 banknotów, zleży to od modelu urządzenia, co przy maksymalnym nominale (500 zł) daje kwoty 25 tys. i 100 tys. zł – tłumaczy Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Dodaje, że limity uzależnione są od ustawień systemowych w banku i możliwości technicznych urządzeń. Są one stałe i nie są podwyższane. A wpłato-bankomaty i wpłatomaty Euronet Polska w zależności od rodzaju urządzenia umożliwiają zdeponowanie od 50 do 150 banknotów podczas jednej transakcji.

Więc jeśli chcemy wpłacić lub wpłacić większą sumę pieniędzy musimy przeprowadzić więcej niż jedną operację lub udać się do oddziału. Kwoty limitów różnią się w poszczególnych bankach, bo są różnice w ich urządzeniach w nominałach przyjmowanych banknotów.

Na problem zwrócił nam uwagę jeden z klientów ING Banku Śląskiego. – Bank likwiduje oddziały kasowe, a promuje transakcje internetowe lub w bankomatach czy wpłatomatach. Ale jak się chce wpłacić czy wypłacić większa sumę pieniędzy, to trzeba spędzić sporo czasu przy urządzeniu, zwłaszcza, że mają one limity techniczne – mówi czytelnik. Jego zdaniem jest to idiotyczne.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej