Na wakacjach wystarczy smartfon. Co potrafią bankowe apki?

Bankowe aplikacje mobilne są coraz bogatsze. Przez telefon można zarządzać swoimi finansami. Najbardziej rozbudowane apki są nawet bogatsze od wersji komputerowych.

Publikacja: 04.06.2018 17:50

Na wakacjach wystarczy smartfon. Co potrafią bankowe apki?

Foto: Adobe Stock

Telefon umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatu, płacenie za zakupy, za bilety komunikacji miejskiej, miejsca parkingowe. Pozwala również skanować faktury i rachunki, robić szybkie przelewy, kupować ubezpieczenia, pilnować inwestycji i podpinać karty płatnicze.

Przywileje dla młodych

Bankowość mobilna kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy nie rozstają się ze swoimi smartfonami. Są również preferencyjne oferty dla osób między 13 a 26 rokiem życia. Najnowszą wprowadził w drugiej połowie maja ING Bank Śląski, bo jak podkreśla Marcin Giżycki, wiceprezes banku odpowiedzialny za pion bankowości detalicznej, obecne pokolenie młodych ludzi nie zna świata bez internetu i smartfona.

– Jeśli tam czegoś nie ma, lub nie ma do tego aplikacji, to znaczy że albo jest mało ważne, albo nie istnieje. Dotyczy to również bankowości. Dla młodych klientów codzienne bankowanie to wszystko to, co mogą zrobić w swoim telefonie. Z drugiej strony młodzi to również grupa klientów bardzo wrażliwa na ceny. Doskonale wiedzą, które usługi bankowe są za darmo, jak można uniknąć opłat, czy obniżyć koszty bankowania. Dlatego nowe Konto Mobi pozwala jeszcze więcej zrobić telefonem za darmo – tłumaczy Marcin Giżycki.

Konto dla młodzieży jest więc bezpłatne i ma wiele przywilejów. Nie płaci się ani za przelewy przez telefon, kartę Mastercarda w telefonie, naklejkę zbliżeniową Visy, ani za kartę z funkcją wielowalutową, która jest bardzo przydatna w czasach, gdy coraz więcej się po świecie podróżuje. Przynosi też wymierne korzyści, ponieważ pozwala zaoszczędzić na przewalutowaniach.

Karty wielowalutowe wprowadziło już kilka banków. W Citi Mobile wygodna w czasie podróży jest możliwość szybkiego podłączenia karty do wybranego rachunku walutowego, a w Pekao SA samoczynne rozpoznawanie przez kartę waluty transakcji i pobieranie pieniędzy bezpośrednio z rachunku walutowego bez dodatkowych kosztów.

Szybkość i wygoda

W tym roku aplikacje mobilną usprawnił również Eurobank. Nie trzeba już udawać się do oddziału, aby ją aktywować. Z telefonu można, oprócz standardowej obsługi konta i czynności z nim związanych, realizować przelewy również na kod QR lub doładować telefon, co w przypadku osób posiadających prepaidy jest bardzo wygodne w nagłych sytuacjach, zwłaszcza na wakacjach. Kredytobiorcy mogą np. skorzystać z opcji wakacji kredytowych lub odwrotnie – wcześniej spłacić kredyt nawet leżąc pod palmą. W czasie podróży ważną funkcją jest możliwość zastrzegania nie tylko kart kredytowych, ale i dowodu osobistego.

Coraz więcej banków umożliwia logowanie do aplikacji odciskiem palca, a jeszcze niedawno była to nowość. Oprócz Eurobanku z takiej funkcji mogą korzystać klienci m.in. Alior Banku, Bank Millennium, BGŻ BNP Paribas, mBanku, Pekao SA i PKO BP. Jeżeli więc zapomni się PIN-u, co od wpływem urlopowych wrażeń może się zdarzyć, też nie będzie tragedii.
Bardzo wygodna jest funkcja zeskanuj i zapłać, którą już oferuje coraz więcej banków. Wystarczy zeskanować QR kod, który znajduje się na fakturze, a wszystkie dane do przelewu uzupełnię się same. Przelew zostanie więc zrealizowany szybko a my będziemy mieli pewność, że wszystkie dane są prawdziwe i rachunków nie pomyliliśmy.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej klientów porzuca bankowość internetową na rzecz mobilnej. Bank Millennium podkreśla, że liczba klientów aktywnie korzystających z aplikacji mobilnej tylko w 2017 roku wzrosła o 39 proc., a większość operacji bankowych – w tym 99 proc. przelewów i 88 proc. lokat – została zrealizowana elektronicznie.

Usługi na klik

Jeszcze nie we wszystkich bankach można wykupić ubezpieczenie korzystając bankowości mobilnej, ale możliwości takie daje coraz więcej instytucji. Jeżeli więc nie zdążyło się pozałatwiać wszystkiego przed wyjazdem, można to zrobić w każdej chwili np. w Banku Millennium, który mobilnym oferuje polisy turystyczne 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Wystarczy określić dokąd się jedzie, na jak długo i z kim, wskazać pakiet ubezpieczenia, bo może mieć dodatkową ochronę, np. bagażu, a następnie wybrać rodzaj płatności – kartą lub z konta. Nie trwa to więc długo. Podobnie jest w PKO BP, który nawet oferuje zniżki posiadaczom kart EKUZ, dla osoby dorosłej z dzieckiem do lat 20 (pod warunkiem, że nie ubezpieczy więcej niż ośmiu osób) i posiadaczom Kart Dużej Rodziny.

Bank w smartfonie pomoże również w przypadku nagłego braku gotówki. W mBanku można dostać kredyt nawet w trzy minuty. W ten san sposób można szybko podnieść sobie limit karty kredytowej lub wysokość kredytu odnawialnego.

Na wakacjach przydatna jest też funkcja czasowej blokady kart, tak jak to umożliwia PKO BP czy BZ WBK w przypadku, gdy portfel musi zostać w pokoju hotelowym. Przydaje się też, gdy karta się zawieruszy a nie chcemy jeszcze jej zastrzegać. BZ WBK pomyślał nawet o tym, żeby zaopatrzyć kartę w pasek magnetyczny, który można włączać i wyłączać, a może się przydać planującym wyjazd zagranicę. Nie wszystkie zagraniczne bankomaty obsługują bowiem karty z chipem. Zwłaszcza te pozaeuropejskie.

Telefon umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatu, płacenie za zakupy, za bilety komunikacji miejskiej, miejsca parkingowe. Pozwala również skanować faktury i rachunki, robić szybkie przelewy, kupować ubezpieczenia, pilnować inwestycji i podpinać karty płatnicze.

Przywileje dla młodych

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao