Niektóre banki zmieniły godziny księgowania przelewów

Godziny księgowania przelewów. Zlecenie realizacji przelewu w dniu wolnym od pracy zostanie zrealizowane w najbliższym dniu roboczym .
Godziny księgowania przelewów. Zlecenie realizacji przelewu w dniu wolnym od pracy zostanie zrealizowane w najbliższym dniu roboczym .
Shutterstock

Wiedząc, kiedy jest sesja wychodząca, nie spóźnisz się z przelewem.

Sprawdziliśmy nowe godziny księgowania przelewów. Na końcu tekstu znajduje się tabela pokazująca aktualne godziny przelewów.

Rata kredytu czy rachunek za prąd powinny być opłacone w konkretnym dniu. Jeśli chcemy mieć pewność, że pieniądze trafią na czas, warto zrobić przelew dzień wczesnej lub z samego rana. Podobnie jest, gdy czekamy na przelew: jeśli zostanie on wysłany rano, możemy mieć pewność, że pieniądze będą na naszym koncie jeszcze tego samego dnia.

Czytaj także: Jak nie tracić na przelewach zagranicznych

Godziny przelewów – wszystko zależy od sesji

Realizując przelew, warto wiedzieć, kiedy zostanie on zaksięgowany, a pieniądze dostarczone na konto adresata. Podobnie działa to w drugą stronę, kiedy to my oczekujemy gotówki na koncie i chcemy wiedzieć, w jakich godzinach można się jej spodziewać. W tym celu trzeba wiedzieć, w jakich godzinach odbywają się sesje przelewów w naszym banku.

W Polsce standardowe przelewy są dokonywane poprzez system Elixir. Sesje są realizowane tylko w dni robocze przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każdy bank ma swoje sesje zarówno przychodzące, jak i wychodzące. Od nich zależy czas, w jakim pieniądze znajdą się na koncie.

Banki realizują przelewy za pomocą elektronicznego systemu Elixir, który polega na przesyłaniu poleceń między bankami oraz na ich księgowaniu na rachunku bankowym. W celu sprawdzenia, o której godzinie przelew dojdzie na konto, należy spojrzeć na sesje wychodzące z banku nadawcy – najbliższa godzina po wysłaniu przelewu jest tą rzeczywistą wysłania przekazu przez bank. Następnie należy wziąć pod uwagę trzy sesje KIR Banku NBP, które odbywają się w godzinach:

  • od 16.00 poprzedniego dnia roboczego do 9.30 – księgowanie o 11.00
  • od 9.30 do 13.30 – księgowanie o 15.00
  • od 13.30 do 16.00 – księgowanie o 17.30.

Tylko w dni robocze

W razie złożenia zlecenia realizacji przelewu w dniu wolnym od pracy przelewy zostaną zrealizowane w najbliższym dniu roboczym. W większość banków przelew wewnętrzny trafia od razu na konto adresata. Każdy bank ustala własne sesje o różnych godzinach dnia, do których musi się stosować, gdyż pieniądze powinny być zaksięgowane na rachunku bankowym najpóźniej w następnym dniu roboczym po przyjęciu przelewu.

  • Sesje przychodzące – godzina, po której pieniądze powinny być dostępne na koncie odbiorcy przelewu.
  • Sesje wychodzące  godzina, po której pieniądze ”zostają wysłane” z konta nadawcy przelewu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze lokaty na jeden miesiąc [czerwiec 2018]

Osoby dysponujące wolnymi środkami, a spodziewające się w krótkim terminie inwestycji, mogą przeczekać ten ...

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 msc.

Przedstawiamy zestawienie najwyżej oprocentowanych lokat terminowych zakładanych na okres od jednego miesiąca do dwóch ...

Zlecenie stałe ułatwia życie klientom banków

Większość osób opłaca jakieś rachunki i wiele z nich wie, że łatwo o nich ...