Kamienie szlachetne: przedmiot pożądania i lokaty kapitału

Wartość brylantu zależy bardziej od jego indywidualnych cech, a mniej od sytuacji na rynku tych minerałów

Publikacja: 08.02.2017 19:05

Diament to najtwardszy i najcenniejszy kamień na świecie

Diament to najtwardszy i najcenniejszy kamień na świecie

Foto: shutterstock

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niezwykła uroda i magia kamieni szlachetnych wyzwala uczucia podziwu i zachwytu. Ich piękno i unikalne właściwości pochodzą od potężnych sił natury, które niegdyś kształtowały naszą planetę.

Cuda natury

W dzisiejszych czasach kamienie szlachetne, oprócz przemysłu jubilerskiego, znajdują zastosowanie w nowoczesnych technologiach. Coraz częściej stają się też przedmiotem inwestycji lub lokaty kapitału.

Zmiany polityczne czy ekonomiczne na świecie nie zabrały kamieniom szlachetnym ich wartości wewnętrznej, a wręcz uświadomiły wartość ponadczasową. Kamienie te mogą być więc lokatą kapitału albo przedmiotem darowizny czy dziedziczenia. Łagodzą one skutki utraty wartości pieniądza i stanowią niejako uniwersalną, ponadnarodową walutę, analogicznie jak złoto i srebro.

Najcenniejsze kamienie

Do kamieni szlachetnych zalicza się m.in. następujące minerały: diament, rubin, szmaragd, szafir, chryzoberyl, tanzanit. Jednak ich królem jest diament, który po obróbce wydobywającej z niego naturalne piękno, jest nazywany brylantem.

Diament to odmiana alotropowa węgla, wykrystalizowana w układzie regularnym, w kształcie ośmiościanu, dwunastościanu lub dwudziestoczterościanu. Powstał w iście piekielnych warunkach – w temperaturze 1300 stopni Celsjusa, pod ciśnieniem 50 ton/cm2. Tak natura dała nam najtwardszy i najcenniejszy kamień na świecie.

Pozyskiwanie diamentów

Każda kopalnia daje diamenty innej jakości. Kamienie najwyższej jakości są pozyskiwane w Angoli, Namibii i Rosji.

Największy diament znaleziono w Afryce Południowej w 1905 roku. Ważył 3106 ct (karat = 0,200 g). Podzielono go na 106 części. Wykonany z największej części brylant o wadze 530,2 karatów nosi nazwę Wielkiej Gwiazdy Afryki (Cullinan I) i zdobi berło królowej Anglii.

Ile kosztują

Od dziesiątków lat ceny diamentów znajdują się w trendzie wzrostowym. Wynika to z rosnącego popytu i nienadążającej za nim podaży.

Diamenty są coraz częściej przedmiotem inwestycji alternatywnych. Inwestorzy widzą w nich pożyteczny składnik zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. W ciągu ostatnich 50 lat ceny diamentów wzrosły dziesięciokrotnie. Najszybciej drożały one w tym wieku, co było w znacznej mierze efektem niepewnej sytuacji ekonomicznej na świecie. W czasie ostatnich kryzysów trend wzrostu rynkowych cen diamentów podlegał tylko niewielkiej korekcie.

Wycena brylantów

Racjonalne inwestowanie w brylanty wymaga odpowiedniej wiedzy oraz ostrożności. Łatwo paść ofiarą oszustwa, kupując cyrkonię. Wartość brylantu zależy bardziej od jego indywidualnych cech, a mniej od sytuacji na rynku tych minerałów. Uznanym źródłem informacji o cenach brylantów jest Rapaport Diamond Report.

O wartości brylantów decydują następujące cztery czynniki: masa, barwa, czystość, szlif, określane mianem „4C” (ang. carat, colour, clarity, cut).

Jak bezpiecznie zainwestować

Ceny wyrobów z diamentów i samych kamieni systematycznie rosną. Jest to skutek coraz większego popytu ze strony przemysłu jubilerskiego, nowoczesnych technologii i inwestycji. Tymczasem podaż jest ograniczona ze względu na rzadkość występowania tych minerałów w przyrodzie.

Większość ośrodków przerobu i handlu diamentami znajduje się w Belgii, Izraelu, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Światową stolicą diamentów jest Antwerpia, gdzie jest szlifowanych ponad 50 proc. wszystkich diamentów świata. Sposobem na zabezpieczenie się przed oszustwem jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy oraz zawieranie transakcji poprzez licencjonowanego pośrednika. W Polsce również można skorzystać z ofert wyspecjalizowanych dystrybutorów.

Każdy legalnie sprzedawany kamień ma certyfikat autentyczności nadawany przez instytucję certyfikującą, taką jak Gemological Institute of America (GIA) lub International Gemological Institute (IGI). W Polsce można skorzystać z usług rzeczoznawców wpisanych na listę Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niezwykła uroda i magia kamieni szlachetnych wyzwala uczucia podziwu i zachwytu. Ich piękno i unikalne właściwości pochodzą od potężnych sił natury, które niegdyś kształtowały naszą planetę.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Portfel inwestycyjny
Jak ochronić oszczędności przed inflacją?