Reklama
Rozwiń

Kamienie szlachetne: przedmiot pożądania i lokaty kapitału

Wartość brylantu zależy bardziej od jego indywidualnych cech, a mniej od sytuacji na rynku tych minerałów

Publikacja: 08.02.2017 19:05

Diament to najtwardszy i najcenniejszy kamień na świecie

Diament to najtwardszy i najcenniejszy kamień na świecie

Foto: shutterstock

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niezwykła uroda i magia kamieni szlachetnych wyzwala uczucia podziwu i zachwytu. Ich piękno i unikalne właściwości pochodzą od potężnych sił natury, które niegdyś kształtowały naszą planetę.

Cuda natury

W dzisiejszych czasach kamienie szlachetne, oprócz przemysłu jubilerskiego, znajdują zastosowanie w nowoczesnych technologiach. Coraz częściej stają się też przedmiotem inwestycji lub lokaty kapitału.

Zmiany polityczne czy ekonomiczne na świecie nie zabrały kamieniom szlachetnym ich wartości wewnętrznej, a wręcz uświadomiły wartość ponadczasową. Kamienie te mogą być więc lokatą kapitału albo przedmiotem darowizny czy dziedziczenia. Łagodzą one skutki utraty wartości pieniądza i stanowią niejako uniwersalną, ponadnarodową walutę, analogicznie jak złoto i srebro.

Najcenniejsze kamienie

Do kamieni szlachetnych zalicza się m.in. następujące minerały: diament, rubin, szmaragd, szafir, chryzoberyl, tanzanit. Jednak ich królem jest diament, który po obróbce wydobywającej z niego naturalne piękno, jest nazywany brylantem.

Diament to odmiana alotropowa węgla, wykrystalizowana w układzie regularnym, w kształcie ośmiościanu, dwunastościanu lub dwudziestoczterościanu. Powstał w iście piekielnych warunkach – w temperaturze 1300 stopni Celsjusa, pod ciśnieniem 50 ton/cm2. Tak natura dała nam najtwardszy i najcenniejszy kamień na świecie.

Pozyskiwanie diamentów

Każda kopalnia daje diamenty innej jakości. Kamienie najwyższej jakości są pozyskiwane w Angoli, Namibii i Rosji.

Największy diament znaleziono w Afryce Południowej w 1905 roku. Ważył 3106 ct (karat = 0,200 g). Podzielono go na 106 części. Wykonany z największej części brylant o wadze 530,2 karatów nosi nazwę Wielkiej Gwiazdy Afryki (Cullinan I) i zdobi berło królowej Anglii.

Ile kosztują

Od dziesiątków lat ceny diamentów znajdują się w trendzie wzrostowym. Wynika to z rosnącego popytu i nienadążającej za nim podaży.

Diamenty są coraz częściej przedmiotem inwestycji alternatywnych. Inwestorzy widzą w nich pożyteczny składnik zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. W ciągu ostatnich 50 lat ceny diamentów wzrosły dziesięciokrotnie. Najszybciej drożały one w tym wieku, co było w znacznej mierze efektem niepewnej sytuacji ekonomicznej na świecie. W czasie ostatnich kryzysów trend wzrostu rynkowych cen diamentów podlegał tylko niewielkiej korekcie.

Wycena brylantów

Racjonalne inwestowanie w brylanty wymaga odpowiedniej wiedzy oraz ostrożności. Łatwo paść ofiarą oszustwa, kupując cyrkonię. Wartość brylantu zależy bardziej od jego indywidualnych cech, a mniej od sytuacji na rynku tych minerałów. Uznanym źródłem informacji o cenach brylantów jest Rapaport Diamond Report.

O wartości brylantów decydują następujące cztery czynniki: masa, barwa, czystość, szlif, określane mianem „4C” (ang. carat, colour, clarity, cut).

Jak bezpiecznie zainwestować

Ceny wyrobów z diamentów i samych kamieni systematycznie rosną. Jest to skutek coraz większego popytu ze strony przemysłu jubilerskiego, nowoczesnych technologii i inwestycji. Tymczasem podaż jest ograniczona ze względu na rzadkość występowania tych minerałów w przyrodzie.

Większość ośrodków przerobu i handlu diamentami znajduje się w Belgii, Izraelu, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Światową stolicą diamentów jest Antwerpia, gdzie jest szlifowanych ponad 50 proc. wszystkich diamentów świata. Sposobem na zabezpieczenie się przed oszustwem jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy oraz zawieranie transakcji poprzez licencjonowanego pośrednika. W Polsce również można skorzystać z ofert wyspecjalizowanych dystrybutorów.

Każdy legalnie sprzedawany kamień ma certyfikat autentyczności nadawany przez instytucję certyfikującą, taką jak Gemological Institute of America (GIA) lub International Gemological Institute (IGI). W Polsce można skorzystać z usług rzeczoznawców wpisanych na listę Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.

Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku