W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. stopy zwrotu z najlepszych strategii akcyjnych były nieznacznie niższe od osiągniętych w poprzednich czterech kwartałach łącznie. Na przykład Strategia Agresywna mBank Asset Management pozwoliła zarobić ponad 18 proc., podczas gdy w całym 2016 r. – 22 proc.
– Oprócz wybiórczego traktowania polskich dużych spółek skupiliśmy się głównie na firmach mniejszych, które oferują innowacyjne produkty o globalnym potencjale sprzedaży. Przykładem może być Celon Pharma. Co prawda na razie sprzedaje leki głównie w Polsce, ale jest na dobrej drodze do wejścia na rynek europejski oraz amerykański – tłumaczy Krzysztof Boryczko, zarządzający w mBanku. – Postawiliśmy także na surowce. Zrobiliśmy to na dwa sposoby: poprzez inwestycję w akcje KGHM oraz zakup ETF (fundusze naśladujące indeksy – red.) opartych na metalach. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się utrzymania dobrej koniunktury w tym segmencie rynku. Do tego mocno stawialiśmy na producentów gier komputerowych. Obecnie ich akcji mamy stosunkowo niewiele, ponieważ wyceny większości są już bardzo wyśrubowane.
Słabiej wypadły natomiast portfele papierów dłużnych oraz pieniężne, a także strategie mieszane (inwestycje zarówno w akcje, jak i obligacje). Trudno jednak oczekiwać, żeby w czasie, gdy kończyła się hossa na rynku papierów dłużnych, takie portfele przyniosły duże zyski.
– W pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy na rynku papierów dłużnych wzmożoną zmienność oraz niewielką premię za ryzyko stopy procentowej. Rentowność obligacji rządowych gwałtownie rosła (ceny spadały) do końca stycznia, w lutym utrzymała się na tym samym poziomie, a w marcu spadła do punktu wyjścia – wyjaśnia Tomasz Kurnatowski, dyrektor w DM Alfa Zarządzanie Aktywami. – Dla inwestorów wzrost rentowności obligacji oznaczał straty w wysokości nawet 2,7 proc. w przypadku obligacji dziesięcioletnich (o tyle spadły ich wyceny).
Kwartalne stopy zwrotu bezpiecznych strategii pozwalają mieć nadzieję, że w skali całego 2017 r. ich wyniki będą zbliżone do ubiegłorocznych. Najlepszy w pierwszym kwartale bezpieczny portfel – Alfa Selektywny Dłużny prowadzony przez DM Alfa Zarządzanie Aktywami – zyskał 1,65 proc. Natomiast najlepsza strategia dłużna w ubiegłym roku – Portfel Modelowy Konserwatywny mBanku – zarobiła w 2016 r. 5,8 proc.