Optymistyczne prognozy analityków

Wśród firm poprawiających wyniki znajdują się m.in. spółki surowcowe, odzieżowe, deweloperzy.

Publikacja: 01.11.2017 19:31

Optymistyczne  prognozy analityków

Foto: Bloomberg

Zaczął się sezon publikacji wyników kwartalnych spółek giełdowych. Część firm nie powinna mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku. Pojawią się pewnie pozytywne niespodzianki, co nie pozostanie bez wpływu na cenę akcji.

Duże firmy nie zawiodą

– W trzecim kwartale mieliśmy do czynienia z kilkoma istotnymi czynnikami makroekonomicznymi, które powinny wpłynąć na wyniki spółek z poszczególnych branż – wskazuje Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny w BM ING Banku. – Warto zwrócić uwagę na wzrost cen surowców. Sprzyja to spółkom surowcowym, takim jak KGHM, JSW czy Bogdanka. Rosnąca konsumpcja powinna pozytywnie oddziaływać na firmy z sektora detalicznego. Dobre wyniki mogą pokazać spółki z branży odzieżowej ze względu na wysoką dynamikę sprzedaży.

Analitycy są optymistycznie nastawieni do wyników dużych spółek.

– W bankach trzeci kwartał był dobrym okresem, ale pozytywnie może zaskoczyć jedynie Pekao czy Handlowy. Źródłem poprawy wyników jest zwiększenie (nieznaczne) marży odsetkowej – twierdzi Marcin Materna, analityk Millennium DM.

Wyraźna poprawa wyników spodziewana jest w KGHM.

– Oczekujemy, że w trzecim kwartale skorygowany zysk EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wyniesie 1,5 mld zł. Jest to wzrost o 37 proc. w skali roku – przewiduje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. – Poprawę przypisujemy wyższym cenom miedzi; ich wpływ do pewnego stopnia niweluje słabsza sprzedaż miedzi, niższe ceny srebra oraz stosunkowo słaby dolar. Prognozujemy, że skorygowany zysk netto wyniesie 754 mln zł w porównaniu z 300 mln zł rok temu.

Trzeci kwartał był udany także dla spółek węglowych. Skokowa poprawa zysków oczekiwana jest w JSW. Prognoza Łukasza Prokopiuka zakłada, że spółka wypracowała ok. 950 mln zł skorygowanejgo zysku EBITDA w porównaniu z 229 mln zł rok temu. Prognozowany zysk netto to 578 mln zł.

Na kolejny udany kwartał mogą liczyć też deweloperzy mieszkaniowi.

– Szacujemy, że wśród deweloperów najlepsze wyniki w trzecim kwartale wypracują LC Corp (55 – 60 mln zł) i Atal (40 – 45 mln zł). Ponieważ branża deweloperska z wyprzedzeniem podaje informację o liczbie lokali uwzględnionych w wynikach, ewentualne niespodzianki powinny dotyczyć przede wszystkim marż. Oprócz wspomnianych spółek kandydatami do zrobienia pozytywnych niespodzianek są: Robyg, Lokum Deweloper i Dom Development – wylicza Piotr Zybała, analityk DM mBanku. – W związku z kumulacją w końcówce roku liczby oddawanych przez deweloperów mieszkań, dopiero czwarty kwartał powinien w wielu spółkach przynieść rekordowe wyniki. Dla inwestorów, którzy nie śledzą na co dzień branży mieszkaniowej, może to być zaskoczenie.

Mniej optymistycznie oceniane są spółki budowlane.

– W sektorze budowlanym o pozytywne zaskoczenia może być trudno. Nie dotyczy to Budimeksu, który opublikował już dane. W większości spółek z tego sektora oczekujemy porównywalnych lub niższych wyników mierzonych rok do roku – wyjaśnia Piotr Zybała.

Oczekiwana poprawa

Wśród spółek chemicznych najbardziej zauważalna poprawa powinna nastąpić w Grupie Azoty.

– Spodziewamy się ponad 80-proc. wzrostu wyniku EBITDA w trzecim kwartale. Powinien to być efekt utrzymującej się dobrej koniunkturze na rynkach tworzyw i chemikaliów. Marże przy sprzedaży nawozów ciągle są pod wpływem globalnej nadpodaży i wysokich kosztów gazu, ale powinien być widoczny wzrost z powodu niskiej bazy w zeszłym roku – uważa Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers.

Problemów z poprawą ubiegłorocznych rezultatów nie powinny mieć spółki odzieżowe.

– Z uwagi na dobrą sprzedaż we wrześniu i osłabienie dolara wobec złotego, w większości spółek z branży odzieżowo-obuwniczej spodziewamy się wyraźnej poprawy wyników w trzecim kwartale w porównaniu z zeszłym rokiem. Najmocniejszej dynamiki oczekujemy w CCC i LPP; prognozujemy tu ponad dwukrotnie wyższe zyski EBITDA niż rok temu – zapowiada Maria Mickiewicz, analityk Pekao IB. – W przypadku CCC to głównie efekt wyjątkowo dobrej sprzedaży zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i e-commerce. Na podstawie danych miesięcznych widzimy, że przychody skoczyły prawie o 50 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. LPP sprzyjał zarówno wzrost przychodów, jak i systematyczna poprawa rentowności. Z nawiązką rekompensowało to wzrost wynagrodzeń oraz koszty uruchomienia sklepu w Londynie. Przyrost sprzedaży okazał się nie tak mocny jak w przypadku CCC, gdyż dynamika zwiększania powierzchni sklepów wyhamowała do jednocyfrowego poziomu. Jednak sprzedaż, biorąc pod uwagę porównywalną liczbę sklepów, wzrosła o kilkanaście procent.

Poprawa oczekiwana jest również w mniejszych spółkach odzieżowych, choć jej skala pewnie nie będzie tak imponująca jak w przypadku liderów branży.

– W Vistuli spodziewamy się wzrostu zysku EBITDA o prawie 30 proc. rok do roku, głównie dzięki zwiększeniu marży brutto ze sprzedaży. Monnari w naszej ocenie powinno osiągnąć dodatni wynik na poziomie EBITDA, w porównaniu ze stratą zanotowaną rok wcześniej. Tej spółce również powinna sprzyjać wyraźna poprawa marży, nie tylko dzięki osłabieniu dolara, ale także dzięki temu, że – jak zakładamy – skala przecen w miesiącach wakacyjnych była mniejsza – wyjaśnia Maria Mickiewicz.

Zaczął się sezon publikacji wyników kwartalnych spółek giełdowych. Część firm nie powinna mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku. Pojawią się pewnie pozytywne niespodzianki, co nie pozostanie bez wpływu na cenę akcji.

Duże firmy nie zawiodą

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości