RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.12.2024 18:16 Publikacja: 25.10.2017 15:30
Foto: Bloomberg
Część akcyjna jest szczególnie interesująca również dlatego, że w latach 2015–2017 przeszła metamorfozę. O blisko połowę spadła liczba spółek, do około 80 – 90 (na koniec czerwca 2017 r.). W dodatku nastąpiło znaczące przesunięcie akcentu ze spółek dużych na te wchodzące w skład indeksów mWIG40 oraz sWIG80. W efekcie akcyjna część portfela przypomina dziś fundusze z grupy akcji małych i średnich spółek. To dodatkowo podkreśla relatywnie „agresywny” profil PZU Zrównoważonego. Tym bardziej, że część dłużną portfela również trudno uznać za konserwatywną. Po pierwsze, średni okres do wykupu obligacji jest relatywnie długi; wynosi prawie cztery lata, podczas gdy zwykle w funduszach mieszanych jest to krótszy termin. Po drugie, istotny udział w aktywach mają papiery zagraniczne, co daje większe możliwości w kreowaniu wyniku. Ale jednocześnie ofensywna konstrukcja portfela powoduje, że PZU Zrównoważony plasuje się wśród funduszy mieszanych o najwyższej zmienności wartości jednostki. Nie jest to więc rozwiązanie dla bardzo ostrożnych inwestorów. Dobrze pokazują to historyczne stopy zwrotu, które trudno jednoznacznie ocenić. W 2012 r. i 2013 r. fundusz radził sobie bardzo dobrze, ale już w 2014 r. spadł na koniec zestawienia. Podobnie rok bieżący nie należy do najlepszych. Można to naturalnie wytłumaczyć słabszymi notowaniami akcji małych spółek (w porównaniu z dużymi firmami), jednak generalnie takie wahania wyników są wpisane w charakter PZU Zrównoważonego. Okresy dobrej koniunktury mają być wykorzystane do maksymalizacji zysków. Natomiast w czasie słabszej koniunktury w danym segmencie rynku fundusz miewa straty. Zdaniem Analiz Online, PZU Zrównoważony to ciekawy fundusz, przeznaczony jednak dla bardziej świadomych inwestorów. Zaletą nie do przecenienia są niskie koszty, porównywalne z mniej agresywnymi funduszami stabilnego wzrostu. Uwzględniając w sumie niezłe stopy zwrotu oraz konkurencyjne opłaty, Analizy Online przyznały funduszowi dobrą ocenę na poziomie czterech gwiazdek.
Znana prawda doświadczonych graczy z rynków finansowych mówi, że w czasach kryzysów czy turbulencji geopolitycznych warto spoglądać w stronę „bezpiecznych przystani”. Jedną z nich jest bez wątpienia złoto.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie ich papierów może spaść nawet kilkukrotnie. Wszystko przez inflację, która gwałtownie wyhamowała.
Nasz sektor nowoczesnych usług dla biznesu po mistrzowsku przyciąga zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w Europie. Przy okazji pożywić się mogą firmy z innych branż.
Niemal 74 proc. polskich inwestorów indywidualnych zrównoważyło lub planuje zrównoważyć swoje portfele w tym roku, w oczekiwaniu na oczekiwane obniżki stóp procentowych (w porównaniu do 51 proc. na całym świecie).
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Po spadku stóp procentowych NBP zmniejszy się atrakcyjność lokat bankowych, zyskiwać za to mogą alternatywne formy oszczędzania – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
OSZCZĘDZANIE. Oprocentowanie nawet 8 proc. w skali roku, ale tylko po spełnieniu określonych warunków
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
W świecie inwestycji poszukujesz nie tylko możliwości wzrostu kapitału, ale także partnera, który zrozumie Twoje cele i pomoże Ci osiągnąć sukces finansowy. Winners Investments o.c.p., a.s., twórca platformy Mooninvest, oferuje nie tylko dostęp do atrakcyjnych funduszy ETF, ale przede wszystkim solidną platformę inwestycyjną, opartą na doświadczeniu, wiedzy, zaufaniu i nowoczesnych rozwiązaniach automatyzacji. Dodatkowo, Mooninvest umożliwia pomnażanie oszczędności, dostarczając narzędzia i strategie, które maksymalizują zyski przy zachowaniu zrównoważonego poziomu ryzyka.
Artyści „Nowego pokolenia” należą dziś do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Za znaczącą zmianę należy uznać fakt, że Wojciech Fibak radykalnie zmodyfikował zainteresowania kolekcjonerskie. Obecnie interesuje go już nie malarstwo École de Paris, ale sztuka „Nowego pokolenia po 1989 roku” obok powojennej awangardy.
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Tylko 6 proc. kobiet inwestuje na rynkach finansowych, w porównaniu z 17 proc. mężczyzn. Dysproporcja powtarza się przy różnych produktach, na IKZE/IKE decyduje się 13 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn.
Jesteśmy niekonsekwentni w wychowaniu dzieci. Rodzice zachęcają je do oszczędzania pieniędzy przy zakupach i ograniczanie zużycia wody lub energii. Ale równocześnie spełniają niemal wszystkie zachcianki konsumenckie swojego dziecka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas