Aktualizacja: 18.03.2025 18:47 Publikacja: 25.10.2017 15:30
Foto: Bloomberg
Część akcyjna jest szczególnie interesująca również dlatego, że w latach 2015–2017 przeszła metamorfozę. O blisko połowę spadła liczba spółek, do około 80 – 90 (na koniec czerwca 2017 r.). W dodatku nastąpiło znaczące przesunięcie akcentu ze spółek dużych na te wchodzące w skład indeksów mWIG40 oraz sWIG80. W efekcie akcyjna część portfela przypomina dziś fundusze z grupy akcji małych i średnich spółek. To dodatkowo podkreśla relatywnie „agresywny” profil PZU Zrównoważonego. Tym bardziej, że część dłużną portfela również trudno uznać za konserwatywną. Po pierwsze, średni okres do wykupu obligacji jest relatywnie długi; wynosi prawie cztery lata, podczas gdy zwykle w funduszach mieszanych jest to krótszy termin. Po drugie, istotny udział w aktywach mają papiery zagraniczne, co daje większe możliwości w kreowaniu wyniku. Ale jednocześnie ofensywna konstrukcja portfela powoduje, że PZU Zrównoważony plasuje się wśród funduszy mieszanych o najwyższej zmienności wartości jednostki. Nie jest to więc rozwiązanie dla bardzo ostrożnych inwestorów. Dobrze pokazują to historyczne stopy zwrotu, które trudno jednoznacznie ocenić. W 2012 r. i 2013 r. fundusz radził sobie bardzo dobrze, ale już w 2014 r. spadł na koniec zestawienia. Podobnie rok bieżący nie należy do najlepszych. Można to naturalnie wytłumaczyć słabszymi notowaniami akcji małych spółek (w porównaniu z dużymi firmami), jednak generalnie takie wahania wyników są wpisane w charakter PZU Zrównoważonego. Okresy dobrej koniunktury mają być wykorzystane do maksymalizacji zysków. Natomiast w czasie słabszej koniunktury w danym segmencie rynku fundusz miewa straty. Zdaniem Analiz Online, PZU Zrównoważony to ciekawy fundusz, przeznaczony jednak dla bardziej świadomych inwestorów. Zaletą nie do przecenienia są niskie koszty, porównywalne z mniej agresywnymi funduszami stabilnego wzrostu. Uwzględniając w sumie niezłe stopy zwrotu oraz konkurencyjne opłaty, Analizy Online przyznały funduszowi dobrą ocenę na poziomie czterech gwiazdek.
W minionym roku Bank Pekao pozyskał dla swych klientów łącznie ponad 16 mld zł. Wartość 21 emisji zorganizowanych i współorganizowanych przez Bank Pekao dla inwestorów instytucjonalnych wyniosła ponad 7,5 mld zł, a więc była to niemal co druga złotówka na tym rynku w 2024 roku.
Znana prawda doświadczonych graczy z rynków finansowych mówi, że w czasach kryzysów czy turbulencji geopolitycznych warto spoglądać w stronę „bezpiecznych przystani”. Jedną z nich jest bez wątpienia złoto.
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie ich papierów może spaść nawet kilkukrotnie. Wszystko przez inflację, która gwałtownie wyhamowała.
Nasz sektor nowoczesnych usług dla biznesu po mistrzowsku przyciąga zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w Europie. Przy okazji pożywić się mogą firmy z innych branż.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Niemal 74 proc. polskich inwestorów indywidualnych zrównoważyło lub planuje zrównoważyć swoje portfele w tym roku, w oczekiwaniu na oczekiwane obniżki stóp procentowych (w porównaniu do 51 proc. na całym świecie).
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Bruksela wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, Chiny wprowadzają cła odwetowe na USA, a Polska nie została uwzględniona w projekcie europejskiego modelu AI. W najnowszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się także protekcjonistycznym ruchom polskiej branży budowlanej oraz sytuacji na rynkach finansowych.
Polki chcą inwestować, choć znacznie częściej niż mężczyźni mają przed tym pewne obawy. Jeżeli już podejmują decyzję o zainwestowaniu w jakieś aktywa, to wybierają przeważnie te, które są obciążone możliwie jak najmniejszym ryzykiem – nawet jeżeli inwestycja przyniesie mniejszy zysk.
Żaden kupiec nie zgłosił się na licytację akcji Manufaktury Piwa Wódki i Piwa, zorganizowaną przez komornika z Lublina, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Lawinowo przybywa wierzycieli zgłaszających się do syndyka. To już ponad 1000 osób.
W świecie inwestycji poszukujesz nie tylko możliwości wzrostu kapitału, ale także partnera, który zrozumie Twoje cele i pomoże Ci osiągnąć sukces finansowy. Winners Investments o.c.p., a.s., twórca platformy Mooninvest, oferuje nie tylko dostęp do atrakcyjnych funduszy ETF, ale przede wszystkim solidną platformę inwestycyjną, opartą na doświadczeniu, wiedzy, zaufaniu i nowoczesnych rozwiązaniach automatyzacji. Dodatkowo, Mooninvest umożliwia pomnażanie oszczędności, dostarczając narzędzia i strategie, które maksymalizują zyski przy zachowaniu zrównoważonego poziomu ryzyka.
Klauzule tag along i drag along zapewniają bezpieczeństwo zarówno inwestorowi, jak i pozostałym wspólnikom, którzy np. mogą przyłączyć się do zbycia udziałów (akcji) przez inwestora, gdy uznają wynegocjowane przez niego warunki za korzystne.
Podczas niedawnej konferencji branżowej Revenue Trends – co potem zacytowała w swoim artykule „Rzeczpospolita" – Łukasz Wejchert, do niedawna powszechnie ceniony menedżer w przedsięwzięciach internetowych, a obecnie inwestor, postawił tezę, że w Polsce brakuje funduszy gotowych do zainwestowania w start-upy.
OSZCZĘDZANIE. Oprocentowanie nawet 8 proc. w skali roku, ale tylko po spełnieniu określonych warunków
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas