Srebrna część portfela

Srebro jest traktowane przede wszystkim jako metal przemysłowy. Ale jak pokazała historia, całkiem nieźle radzi sobie jako dobro inwestycyjne. Oczywiście w takim samym stopniu jak złoto czy inne walory, jest uzależnione od światowej koniunktury na rynkach i w gospodarce.

Publikacja: 08.03.2017 19:02

Popyt na srebro i jego cena zależą od światowej koniunktury na rynkach i w gospodarce

Popyt na srebro i jego cena zależą od światowej koniunktury na rynkach i w gospodarce

Foto: Rzeczpospolita

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Rynek srebra jest niezwykle ciekawy. Na ogół nie doceniamy go, szczególnie w stosunku do złota. Zwykliśmy mówić, że to jak zachowuje się kurs srebra, zależy przede wszystkim od sytuacji na rynku złota.

Tak więc podczas „złotej hossy” powinniśmy mieć do czynienia również z hossą na rynku srebra. Z drugiej strony, w czasie wzrostów na rynku akcji złoto powinno tracić na wartości, natomiast paradoksalnie dla rynku srebra powinna to być dobra informacja. Wysoki wzrost gospodarczy to większe zapotrzebowanie na srebro w przemyśle, dlatego cena srebra powinna rosnąć.

Biorąc pod uwagę te prawidłowości, mamy do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem. Niestety, analiza danych historycznych wcale wątpliwości nie rozwiewa.

Wiele zależy od stanu gospodarki

Według dostępnych raportów i analiz, zapotrzebowanie na srebro ciągle będzie się zwiększało. Wiele oczywiście zależy od tego, jak globalna gospodarka poradzi sobie z kryzysem. Jednak biorąc pod uwagę, że wzrost gospodarczy na pewno niebawem przyspieszy, popyt na srebro, a co za tym idzie również jego cena, będą niewątpliwie wzrastać.

Największy wzrost zapotrzebowania na srebro analitycy przewidują w przemyśle. Prym w tym procesie mają wieść kraje, które do tej pory potrzebowały najwięcej tego metalu szlachetnego, czyli USA, Chiny i Indie.

Trzy podstawowe różnice

Choć złoto i srebro mają bardzo wiele cech wspólnych – są metalami szlachetnymi o bardzo bogatej historii i wielu unikalnych właściwościach – istnieją trzy podstawowe czynniki, które różnią te metale.

Po pierwsze, rynek srebra jest jedynie wycinkiem globalnego rynku złota. Żeby lepiej zobrazować te proporcje, wystarczy porównać popyt na złoto i popyt na srebro. Od wielu lat wartość średniego rocznego popytu na srebro jest aż siedmiokrotnie niższa od wartości popytu na złoto. Podobnie jest z wartością operacji przeprowadzonych na obu rynkach. Na rynku złota wolumen jest średnio dziewięciokrotnie wyższy niż na rynku srebra.

Kolejną niezwykle istotną różnicą między złotem a srebrem jest ilość tych metali stosowanych w przemyśle. W dużym stopniu wpływa to na ich rynkową wartość. Popyt na złoto w przemyśle wynosi jedynie 10 proc., natomiast na srebro aż 55 proc.

Trzecia i równie istotna różnica dotyczy zmienności na obu tych rynkach. Wpływają na nią przede wszystkim dwa czynniki: fakt, że rynek srebra jest nieporównanie mniejszy od rynku złota, oraz to, że w rzeczywistości mamy do czynienia z dużymi wahaniami popytu ze strony przemysłu i innych sektorów. Nasiliło się to w ciągu kilku kryzysowych lat i było głównym powodem zmienności na rynku srebra.

Srebro niewątpliwie jest bardzo ciekawym metalem szlachetnym z inwestycyjnego punktu widzenia. Będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy – biorąc pod uwagę dużą zmienność na tym rynku – potrafią więcej zaryzykować, ale dzięki temu więcej zyskać w niedalekiej przyszłości.

Najlepszym dowodem niech będą dane dotyczące zysków, jakie można było osiągnąć na rynku srebra w ciągu ostatniej dekady. Aż osiem razy w ciągu ostatnich dziesięciu lat inwestycje w srebro przynosiły dwucyfrowe zyski, a tylko dwa razy pojawiły się roczne straty.

Dobre uzupełnienie inwestycji

Biorąc pod uwagę cenę srebra i ogólną zmienność na tym rynku, srebro całkiem nieźle znosi zawirowania, z jakimi mamy do czynienia na rynkach i w gospodarce.

Oczywiście trudno byłoby obronić tezę, że srebro jest walorem stabilnym i odpornym na wszystkie wahania koniunktury. Jednak w porównaniu z indeksami giełdowymi (szczególnie w kontekście wydarzeń ostatnich kilku lat), srebro może, a nawet powinno być traktowane jako bardzo dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Rynek srebra jest niezwykle ciekawy. Na ogół nie doceniamy go, szczególnie w stosunku do złota. Zwykliśmy mówić, że to jak zachowuje się kurs srebra, zależy przede wszystkim od sytuacji na rynku złota.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Portfel inwestycyjny
Jak ochronić oszczędności przed inflacją?