Masz wybór
Wybierając lokatę warto zwrócić uwagę na to, czy jest to produkt odnawialny czy nieodnawialny. Banki często informują o tym w opisie produktu. Czasem opcja odnawialności z automatu zaznaczona jest w formularzu zakładania depozytu. Jeśli więc klient nie jest zainteresowany jej przedłużaniem, powinien samodzielnie zmienić tę opcję na nieodnawialną, dzięki czemu środki po ustalonym czasie wrócą na jego rachunek. W niektórych przypadkach operacja taka możliwa jest do wykonania dopiero po uruchomieniu lokaty i uzyskaniu dostępu do systemu bankowego z podglądem produktu lub wyłącznie w oddziale.
Lokaty nieodnawialne
Depozyty nieodnawialne to produkty stworzone dla osób, które wolą samodzielnie decydować co dla ich oszczędności będzie najlepsze po określonym okresie czasu. Może się bowiem okazać, że po 12 miesiącach trwania lokaty, sytuacja ekonomiczna w kraju zmieniła się na tyle (np. wzrosły stopy procentowe), że na rynku są dużo atrakcyjniejsze oferty. Jako lokaty nieodnawialne często oferowane są również depozyty w czasowej promocji albo te z najatrakcyjniejszym oprocentowaniem, które mają za zadanie przyciągać do banków nowych klientów.
Lokaty odnawialne
Wybierając lokatę odnawialną zaleca się wcześniejsze zapoznanie z regulaminem danej oferty. Wypracowane odsetki mogą powiększyć kwotę wkładu lub zostać przelane na rachunek bankowy. Każdy bank może indywidualnie ustalać warunki odnowień.
Może to być odnowienie na zasadach:
Lokaty pierwotnie zakładanej – okres lokaty i oferowane oprocentowanie pozostają takie same jak w pierwszym okresie deponowania (chyba, że w międzyczasie zmieniło się jej oprocentowanie, wtedy odnowi z wyższymi lub niższymi odsetkami).