Deweloperzy faworytami ekspertów

Na jakie branże eksperci radzą postawić w najbliższych miesiącach.

Publikacja: 30.04.2017 09:37

Deweloperzy faworytami ekspertów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Od początku roku do Wielkanocy prawie wszystkie indeksy sektorowe z GPW solidnie wzrosły: WIG-Górnictwo o 26 proc., WIG-Paliwa – 24,2 proc., WIG-Budownictwo – 24 proc., WIG-Leki – 22 proc. Jednak w kolejnych miesiącach prawdopodobnie na naszej giełdzie będzie panowała dużo większa niepewność. Na jakie sektory w takiej sytuacji postawić?

Mieszkania w cenie

Wielu ekspertów wskazuje na sektor deweloperski.

– W naszej ocenie w kolejnych miesiącach dobrze powinni wypadać deweloperzy mieszkaniowi – mówi Marek Szymański, analityk Vestor DM. – Oczekujemy dużej przedsprzedaży mieszkań, przy czym wyższą dynamikę odnotują mniejsi deweloperzy ze względu na niższy udział w rynku.

Zdaniem Marka Szymańskiego, utrzyma się duży popyt na mieszkania, w tym popyt inwestycyjny wynikający z niskich stóp procentowych. Będzie on zrównoważony wysoką podażą mieszkań, ponieważ bogate banki ziemi pozwalają na systematyczne uzupełnianie oferty mieszkaniowej. Rosnąca liczba mieszkań oddawanych do użytku może spowodować delikatną korektę cen, ale deweloperzy nadal będą osiągać wysoką rentowność.

Sektor ten pozytywnie ocenia również Łukasz Rozbicki, zarządzający w MM Prime TFI. Firmom zajmującym się budowaniem mieszkań sprzyja dobra koniunktura na rynku i taka sytuacja, według eksperta, może utrzymać się jeszcze nawet dwa lata.

– Problemem stają się drożejące grunty, ale wielu deweloperów racjonalnie podeszło do tej sprawy, tworząc bank ziemi po niższych cenach, co powinno skutkować utrzymaniem wysokich marż – dodaje Łukasz Rozbicki.

Według niego indeks rynku deweloperów ma jeszcze szanse na spory wzrost. Zestawienie dobrego otoczenia makroekonomicznego z wysokimi stopami dywidend będzie dalej sprzyjać popytowi na akcje deweloperów.

Podobnego zdania są Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers oraz Kamil Hajdamowicz z BM BGŻ BNP Paribas.

– Poziom stóp procentowych w Polsce wraz z rosnącym realnym funduszem płac nadal powinny sprzyjać deweloperom. Już w pierwszym kwartale odnotowali oni duży przyrost sprzedaży mieszkań. Taka sytuacja może utrzymywać się w kolejnych miesiącach – podkreśla Mateusz Namysł.

Budownictwo: trzy wskazania

Eksperci dobrze wypowiadają się także na temat sektora budowlanego. Jednak w tym przypadku pojawiło się kilka zagrożeń.

– W mojej ocenie branża budowlana powinna się mieć dobrze przez kilka kolejnych miesięcy przy założeniu, że liczba rozpisywanych przetargów zacznie systematycznie rosnąć, a marże zostaną utrzymane na rozsądnym poziomie – mówi Kamil Hajdamowicz.

– Branżę budowlaną uważam za atrakcyjną, szczególnie spółki zaangażowane z budowę infrastruktury drogowej i kolejowej (np. Torpol i Trakcja), ale pod warunkiem, że obecne niskie marże są chwilowym zjawiskiem – dodaje Łukasz Rozbicki.

Mateusz Namysł podkreśla, że spółki z branży budowy infrastruktury szynowej mogą sobie radzić dobrze m.in. w związku z rozstrzyganiem kolejnych przetargów publicznych. W dłuższym okresie powinno to pozytywnie wpłynąć na wyniki przedsiębiorstw z tego sektora.

Łukasz Rozbicki radzi również zainteresować się firmami skupionymi w subindeksie WIG-Informatyka. – Beneficjentem programów unijnych będą spółki IT. Można zwrócić uwagę na Comarch i Atende – podpowiada.

Ekspert zaznacza przy tym, że sektor IT (tak jak budownictwo) warto traktować jako pomysł inwestycyjny na dłuższy czas, nie tylko do końca 2017 r. W tym przypadku pełen potencjał może być lepiej widoczny w kilkuletnim okresie.

– W perspektywie kilku miesięcy, nieco kontrariańsko (przeciwnie w stosunku do ogólnych nastrojów na rynku), można zwrócić uwagę na branżę odzieżową. W 2016 r. borykała się ona ze skutkami osłabienia złotego, co odbiło się negatywnie na marżach. Teraz złoty zaczyna powoli odzyskiwać siły. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to spółki odzieżowe mogą zmniejszyć koszty – twierdzi Łukasz Rozbicki.

Tu jednak pojawia się ryzyko związane z planowanym ograniczeniem handlu w niedziele.

Kamil Hajdamowicz także wskazał na spółki odzieżowe (radzi przyjrzeć się mniejszym firmom). Za branżą przemawia m.in. wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w gospodarce, co powinno wspierać handel detaliczny.

Analityk BM BGŻ BNP Paribas dobrze ocenia także branżę paliwową i wydobywczą. W obu przypadkach wyniki spółek w tym półroczu mogą być bardzo dobre.

Nabierają rozpędu

Dane ekonomiczne, które poznajemy od początku tego roku, sugerują przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Powinno się to pozytywnie przełożyć na wyniki firm.

– W kolejnych miesiącach dobrze mogą sobie radzić spółki związane z branżą motoryzacyjną, która odnotowuje bardzo dobre, rosnące wyniki sprzedaży – mówi analityk Raiffeisen Brokers. – W dobrej sytuacji są również wybrane spółki przemysłowe, które poprawiały strukturę swojego biznesu i wypracowały przewagę nad konkurentami.

Mateusz Namysł dodaje, że dobrze wyglądają perspektywy spółek technologicznych sprzedających swoje produkty na rynku amerykańskim. Chodzi o takie firmy jak Medicalgorithmics czy LiveChat Software. Obu spółkom pomaga nadal dość silny dolar oraz perspektywy poprawy wyników finansowych.

– Moje nastawienie do polskiego rynku akcji w kolejnych miesiącach jest pozytywne, zarówno ze względu na czynniki wewnętrzne naszej gospodarki, jak i poprawiającą się sytuację w naszym otoczeniu – mówi Mateusz Namysł.

Znaki zapytania

Zdaniem Kamila Hajdamowicza z BM BGŻ BNP Paribas, dużą zagadką dla inwestorów są banki i spółki energetyczne. Banki powinny skorzystać na przyspieszeniu PKB.

W przypadku spółek energetycznych trudno jest znaleźć jednoznaczne uzasadnienie dla zakupu ich akcji. W tym przypadku jedna informacja (np. zmniejszenie restrykcji ze strony Komisji Europejskiej lub wprowadzenie rynku mocy) może zmienić sytuację na polskim rynku.

Od początku roku do Wielkanocy prawie wszystkie indeksy sektorowe z GPW solidnie wzrosły: WIG-Górnictwo o 26 proc., WIG-Paliwa – 24,2 proc., WIG-Budownictwo – 24 proc., WIG-Leki – 22 proc. Jednak w kolejnych miesiącach prawdopodobnie na naszej giełdzie będzie panowała dużo większa niepewność. Na jakie sektory w takiej sytuacji postawić?

Mieszkania w cenie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć