– Na przykład cena kontraktu CFD na akcje Apple wiernie odzwierciedla cenę walorów tego potentata smartfonów na giełdzie w Nowym Jorku. Podobny mechanizm dotyczy akcji innych spółek – tłumaczy Łukasz Zembik, specjalista ds. strategii rynkowych TMS Brokers.
Kupując CFD nie mamy konkretnych akcji, nasz zysk zależy od zmiany cen walorów danej spółki. W odróżnieniu od tradycyjnych papierów, CFD na akcje wykorzystują dźwignię finansową. A to może zwielokrotnić nasze zyski, ale też ewentualne straty. Dlatego CFD są propozycją dla inwestorów akceptujących większe ryzyko.
Jak przekonuje Andrzej Tomczyk, dyrektor Admiral Markets na region Europy Środkowo-Wschodniej, z punktu widzenia inwestora główną zaletą kontraktów CFD opartych o notowania akcji jest możliwość obstawienia zarówno wzrostu, jak i spadku kursu akcji.
Jeśli więc uważamy, że niedługo amerykańska hossa zamieni się w bessę, to kontrakty CFD wydają się dobrym pomysłem na zarabianie na ewentualnych spadkach.
W TMS Brokers i Admiral Markets otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Koszty pojawiają się dopiero wtedy, gdy inwestor zaczyna realizować transakcje.