W czerwcu odsetki takie jak w maju

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych od dłuższego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie.

Publikacja: 01.06.2016 20:44

W czerwcu odsetki takie jak w maju

Foto: Bloomberg

W czerwcu, podobnie jak w maju i poprzednich miesiącach tego roku, wynosi od 2 do 2,5 proc. w skali roku.

Najniższa stawka, 2 proc., dotyczy papierów dwuletnich. Jest stała, nie zmieni się przez cały okres oszczędzania. Oprocentowanie pozostałych obligacji jest zmienne. W pierwszym okresie odsetkowym wynosi: dla trzylatek 2,1 proc., dla czterolatek 2,3 proc., a dla dziesięciolatek 2,5 proc.

Odsetki od papierów trzyletnich są wyliczane raz na sześć miesięcy na podstawie sześciomiesięcznej stopy procentowej (WIBOR 6M), po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku czterolatek stawka zmienia się co roku. Jest ustalana jako suma wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 pkt proc. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku dziesięciolatek, tyle że marża wynosi 1,5 pkt proc.

– Czerwcowa oferta obligacji oszczędnościowych utrzymuje korzystne warunki dla naszych nabywców, którzy mają możliwość kupienia np. dwuletnich obligacji z oprocentowaniem w wysokości 2 proc., podczas gdy na rynku hurtowym duzi inwestorzy mogą obecnie kupić obligacje dwuletnie z rentownością ok. 1,6 proc. – mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów.

Odsetki od dwulatek i dziesięciolatek są po każdym roku dopisywane do kapitału i wypłacane wraz z nim po zakończeniu oszczędzania. Natomiast odsetki od trzylatek klient dostaje na konto co sześć miesięcy, a od czterolatek – po każdym roku.

Obligacje oszczędnościowe są niezłą alternatywą dla lokat terminowych. Oczywiście można znaleźć w bankach lepsze oferty, ale z reguły są to promocje, z których można skorzystać po spełnieniu określonych warunków (nowe środki, założenie konta osobistego itp.).

Niejednokrotnie do obligacji zniechęca stosunkowo długi okres oszczędzania. Warto więc pamiętać, że papiery skarbowe (część albo wszystkie) w dowolnym momencie można przedstawić do przedterminowego wykupu. Operacja taka kosztuje maksymalnie 0,70 zł od papieru (dwulatki, trzylatki, czterolatki) lub 2 zł (dziesięciolatki); w każdym przypadku jest to nie więcej, niż wyniosą narosłe odsetki.

Papiery oszczędnościowe sprzedawane są w PKO BP oraz przez internet.

Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć