Nie tylko dla rodzin

W listopadzie oprocentowanie wszystkich papierów jest takie jak wcześniej

Publikacja: 30.10.2016 16:38

Nie tylko dla rodzin

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Listopad jest drugim miesiącem oferowania nowego rodzaju obligacji przeznaczonych dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Obligacje rodzinne sześcioletnie i dwunastoletnie mają oprocentowanie w wysokości 2,6 proc. oraz i 3 proc. w pierwszym roku oszczędzania. Potem stawka się zmieni. Zostanie wyliczona na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży, która wynosi 1,75 proc. dla obligacji sześcioletnich i 2 proc. dla dwunastoletnich.

Oprocentowanie papierów dwuletnich, dostępnych dla wszystkich, wynosi 2 proc. w skali roku; jest stałe. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym przyniosą odsetki w wysokości odpowiednio: 2,1 proc. (trzylatki), 2,3 proc. (czterolatki), 2,5 proc. (dziesięciolatki).

Dla papierów trzyletnich oprocentowanie jest wyliczane raz na sześć miesięcy na podstawie sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze (WIBOR 6M). W przypadku obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich stawki zmieniają się co roku. Są wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży (1,25 proc. dla czterolatek, 1,5 proc. dla dziesięciolatek).

Wszystkie papiery oszczędnościowe kupuje się w placówkach PKO BP. W razie potrzeby można je tam również sprzedać przed terminem. Wiąże się to z opłatą wynoszącą 7o groszy od jednego papieru (2 zł w przypadku dziesięciolatek). Opłata ta nie może jednak przekroczyć wielkości narosłych odsetek.

Od 26 października można kupować nowe emisje obligacji w drodze zamiany (wtedy cena jest nieco niższa). Jest to oferta dla tych, którzy mają papiery wykupywane przez Ministerstwo Finansów w listopadzie.

Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Portfel inwestycyjny
UBS odradza kryptowaluty, radzi stawiać na technologie