Kto nie chce trzymać pieniędzy na niskooprocentowanych depozytach terminowych, ale przyzwyczaił się do lokowania oszczędności za pośrednictwem banku, nie ma teraz wielkiego wyboru.
Wyraźnie na atrakcyjności straciły konta oszczędnościowe. W Alior Banku nowi klienci mogą liczyć na 2 proc. odsetek w skali roku, ale tylko przez trzy miesiące. Pozostali muszą zadowolić się niecałym procentem. BGŻ BNP Paribas też płaci 2 proc. od nowych środków, ale tylko do 28 lutego. Potem oprocentowanie konta wyniesie 0,75 proc. W ING Banku Śląskim Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus zapewnia 2 proc. przez cztery miesiące pod warunkiem, że zostanie założone do połowy lutego. W BGŻOptimie na Koncie Oszczędnościowym zarabiamy 2,3 proc. w skali roku, niestety tylko do 9 lutego 2017 r. Najhojniejszy dla nowych klientów jest Nest Bank, oferuje 2,25 proc.
Oszczędzanie w duecie
Klienci szukający wyższych zysków mogą zainteresować się lokatami połączonymi z inwestycjami w fundusze. W ramach promocji można dostać zniżkę w opłacie manipulacyjnej pobieranej przy zakupie jednostek.
Najbogatszą ofertę lokat z funduszami ma Deutsche Bank (dotyczy to też innych produktów oszczędnościowo–inwestycyjnych). Oprocentowanie jest atrakcyjne, ale będziemy się nim cieszyć tylko przez trzy miesiące, bo są to depozyty krótkoterminowe. Natomiast inwestycja w fundusze, jak przewiduje umowa, powinna trwać znacznie dłużej. Dlatego w praktyce oferta jest dla tych, którzy i tak chcą kupić jednostki danych funduszy, a odsetki od lokaty traktują jako dodatkowy bonus.
Najwięcej, bo 6 proc. w skali roku, dostaną ci, którzy zainwestują co najmniej 40 tys. zł, w tym połowa zostanie przeznaczona na inwestycję w fundusze kapitałowe w ramach db Invest Benefit Plus. Produkt nazywa się: Inwestycyjny Duet – Pakiet Platynowy. Wszystkie wpłacone pieniądze są lokowane w całości bez potrącania opłaty manipulacyjnej. W przypadku Pakietu Srebrnego oprocentowanie lokaty wynosi 5 proc., a Pakietu Złotego – 4 proc. Za to wystarczy zdeponować 2 tys. zł. W pierwszym pakiecie zniżka w opłacie manipulacyjnej wynosi 50 proc., w złotym – 100 proc.