Fundusze obligacji mogą jeszcze pokazać pazur

Uwagę ekspertów, inaczej niż zazwyczaj, przykuwają teraz papiery dłużne.

Publikacja: 05.10.2015 21:00

Fundusze obligacji mogą jeszcze pokazać pazur

Foto: Bloomberg

Ostatnie dwa miesiące nie upłynęły klientom TFI w urlopowej atmosferze. Najpierw, w sierpniu, zaledwie 18 proc., z ponad 600 funduszy zarządzanych przez polskie TFI, osiągnęło dodatnie stopy zwrotu. Później – we wrześniu – sytuacja poprawiła się zaledwie kosmetycznie – odsetek ten wzrósł do 20 proc.

Czy misie zapadną w letarg?

Jeżeli jednak spojrzymy na wyniki funduszy osiągnięte od początku roku, zauważymy, że po trzech kwartałach część zarządzających osiągnęła całkiem niezły zysk. Zwłaszcza ci od funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, z których najlepsze zarobiły nawet 9–11 proc., oraz funduszy zamkniętych, inwestujących według strategii absolutnej stopy zwrotu, którym udało się zarobić ponad 20 proc. Stało się to przede wszystkim dzięki… polskim małym i średnim spółkom (fundusze zamknięte mogą budować bardziej skoncentrowane portfele akcji i w większym zakresie zabezpieczać je przed spadkami na giełdzie, wykorzystując instrumenty pochodne).

Czy wciąż warto stawiać na „misie”, decydując się na fundusze inwestycyjne teraz i przyjmując roczny horyzont inwestycyjny? Co zaskakujące, eksperci są podzieleni – zazwyczaj zarządzający pytani o to, w jakie klasy aktywów inwestować, bez wahania odpowiadają: „akcje”. Na funduszach akcji zarabiają trzy razy więcej niż na bezpiecznych funduszach gotówkowych i pieniężnych.

– Wbrew przewidywaniom z początku roku fundusze obligacji mogą okazać się w 2015 r. dobrą inwestycją – przyznaje Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycyjny Investors TFI. – Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy oddalają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed jeszcze w tym roku, a utrzymująca się deflacja w naszym kraju umacnia w inwestorach przekonanie, że czeka nas jeszcze jedna obniżka stóp procentowych przez RPP. To wszystko sprzyja obligacjom, a co za tym idzie i inwestującym w nie funduszom – tłumaczy.

Obligacje i…

– Tak naprawdę trudno podać jedną kategorię aktywów, która będzie zarabiała systematycznie przez pełne 12 miesięcy – przekonuje Kamil Krukowski, doradca inwestycyjny, analityk w Grupie Copernicus. – Jeśli Fed nie podniesie stóp procentowych w tym roku, skorzystać powinny rynki wschodzące, co było widać po reakcji np. polskich obligacji skarbowych na piątkowe dane o rynku pracy w USA. Uważamy również, że jest kilka klas aktywów, które warto obserwować, np. greckie obligacje czy chińskie akcje po mocnej przecenie w tym roku. Być może szansę na odbicie ma niemiecki rynek akcji, który ucierpiał na fali negatywnych informacji płynących z Volkswagena – konkluduje.

Zdecydowanie na akcje – również polskich małych i średnich spółek – radzi postawić Michał Górczewski, główny analityk F-Trust. – Racjonalny inwestor wie, że dobrze jest kupować tanio i poszukiwać okazji na rynkach najbardziej przecenionych. Patrząc przez pryzmat klas aktywów, największą przeceną w ostatnim okresie zostały dotknięte akcje – przekonuje.

– Notowania polskich spółek przestały odzwierciedlać wzrost PKB, brak inflacji, poprawę w zatrudnieniu i wysokie dywidendy, są za to sterowane obawami związanymi z obietnicami politycznymi. W Polsce warto więc rozglądać się za spółkami, które nie są wrażliwe na tzw. ryzyko polityczne, czyli przede wszystkim za średnimi i małymi firmami. W Europie interesująca wydaje się nie tylko giełda polska, ale również włoska oraz brytyjska – mówi Kamil Krukowski.

Ostatnie dwa miesiące nie upłynęły klientom TFI w urlopowej atmosferze. Najpierw, w sierpniu, zaledwie 18 proc., z ponad 600 funduszy zarządzanych przez polskie TFI, osiągnęło dodatnie stopy zwrotu. Później – we wrześniu – sytuacja poprawiła się zaledwie kosmetycznie – odsetek ten wzrósł do 20 proc.

Czy misie zapadną w letarg?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał