Z drugiej strony, pojawiają się szacunki mówiące nawet o 2,5 mln ton wydobytego złota. Jakie informacje o ilości złota na świecie mogą mieć znaczenie dla indywidualnego posiadacza kruszcu?
Ilość złota wydobytego przez ludzkość, a wyliczona przez Thomson Reuters GFMS, czyli wspomniane 160 tys. ton, to objętość sześcianu o boku ok. 20 metrów lub 112 wagonów kolejowych z czystym kruszcem (skład ok. trzech pociągów). Taka ilość złota może się wydawać stosunkowo niewielka, dlatego popularne są wersje z wielokrotnie większymi szacunkami.
Skąd te różnice? Według danych Światowej Rady Złota, co roku na rynku pojawia się ok. 4500 ton złota, z czego ok. 1200 ton pochodzi z tzw. recyklingu, czyli ponownego wykorzystania wcześniej wydobytego kruszcu. Recykling jest często dość skomplikowany technologicznie. Między innymi dlatego ilość złota pochodzącego z recyklingu systematycznie od kilku lat maleje. Z danych Światowej Rady Złota jasno wynika, że większość złota stanowi kruszec wydobywany w kopalniach na całym świecie. Tylko w 2015 r. było to 3226 ton.
Złoto przede wszystkim z kopalni
Rynek wydobywczy również się zmienia. Od wielu lat coraz bardziej aktywne w tej dziedzinie stają się Chiny. Dla prób statystycznego zmierzenia ilości złota jest to pewien problem, gdyż władze Państwa Środka niezbyt chętnie dzielą się informacjami o wydobywanym, kupowanym i przetrzymywanym złocie. Z drugiej strony, wahania cen złota w ostatnich latach często sprawiały, że duże kompanie wydobywcze np. w Ameryce Południowej wstrzymywały prace kopalni, gdyż wydobycie stawało się mało opłacalne.
Warto zauważyć, że wydobycie złota od wielu lat utrzymuje się na podobnym poziomie ok. 3 tys. ton rocznie. To oczywiście argument za tym, że złota może być więcej niż wspomniane 160 tys. ton. Ale czy może to być aż 2,5 mln ton? Raczej nie.