Giełdowe notowania nie napawają optymizmem. Od początku roku do końca pierwszej dekady lutego WIG stracił na wartości 3,5 proc., WIG20 – 2,5 proc., WIG30 – 2,7 proc. a mWIG – 5,7 proc. Mimo to spośród ponad 200 rekomendacji wydanych w tym czasie dla giełdowych spółek niemal połowa zaleca kupno akcji. Prognozowany zysk też działa na wyobraźnię. Mniej więcej w ciągu roku na papierach niektórych spółek mamy szansę zarobić kilkadziesiąt procent (o ile sprawdzą się prognozy).
Banki sobie poradzą
Najhojniejszy w dobrych ocenach jest DM mBanku. Nie zaleca sprzedaży żadnej z analizowanych spółek. Rekomendacja: redukuj została wydana dla zaledwie 3 proc. akcji, trzymaj lub akumuluj – po ok. 20 proc., kupuj – dla pozostałych.
Zdaniem analityków mBanku na 29 spółkach będzie można zarobić w tym roku ponad 23 proc., a na pięciu nawet ponad 50 proc. Najwyżej prognozowany jest wzrost akcji: RBI, Polwaksu, Skarbca Holding, Vistalu oraz Getin Noble Banku. Inne banki również nie są źle oceniane mimo wprowadzenia podatku od aktywów i wciąż nierozwiązanego problemu kredytów frankowych. Analitycy mBanku zakładają, że negatywne nastawienie do tego sektora może się utrzymać przez pół roku. Później inwestorzy dostrzegą poprawę wyników dzięki rosnącej marży odsetkowej, dobrej jakości aktywów i dyscyplinie kosztowej. Zdaniem analityków warto postawić na akcje PKO BP, Banku Millennium i Alior Banku.
Inne biura maklerskie również są pozytywnie nastawione do branży finansowej. Eksperci Societe Generale dobrze postrzegają perspektywy Alior Banku i BZ WBK. Natomiast nie wierzą w PKO BP. Vestor DM, mimo że ostrożnie podchodzi do całego sektora, także zaleca kupno akcji Alior Banku. To chyba największa jednomyślność wśród giełdowych speców.
Zarobek na mieszkaniach…
Wielu analityków nie ma wątpliwości, że w tym roku wygranymi będą spółki: eksportowe, budowlane i deweloperskie oraz sektor IT. Pierwsze będzie wspierał przede wszystkim słaby złoty, ponieważ przy obecnym kursie walutowym sprzedaż w euro i dolarach zwiększa zyski. Wygrają na tym takie firmy jak np. Inter Cars, który zwiększa udziały w rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.