Najchętniej wybieraną przez Polaków inwestycją są nieruchomości. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że od kilku lat rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie. Nie ma jednak co ukrywać, że tego rodzaju inwestycja niemal zawsze wymaga dużych nakładów finansowych. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup mieszkania za kilkaset tysięcy złotych. Dlatego na drugim miejscu rankingu Instytutu Homo Homini znalazły się waluty i kruszce. Ten rodzaj inwestycji jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób z nieco mniejszymi zasobami gotówki.
Inwestycja w kruszce świadczy o pewnego rodzaju dojrzałości inwestycyjnej, bo zarówno złoto, jak i srebro mają charakter ogólnoświatowy, a to oznacza, że ich wartość nie jest zależna od konkretnych rządów czy regionów, ale ogólnej sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie. Ponadto kruszce stanowią doskonałe zabezpieczenie majątku, bo uznawane są za jedne z najbardziej stabilnych na rynku. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, która wymaga nie tylko dojrzałości, ale i cierpliwości inwestycyjnej.
Inwestycja w kruszce, jak zapewnia „Business Insider” to również dobre zabezpieczenie przed inflacją. Zakup kruszcu pomoże uchronić oszczędności przed spadkiem wartości pieniądza, a nawet przynieść zyski. Okazuje się, że dziś przechowywanie pieniędzy w gotówce jest po prostu nieopłacalne.
Złoto na czele
Do niedawna numerem jeden wśród inwestycji w kruszce było złoto. Jednak ostatnie cztery lata nie były udane dla rynku kruszców. Panująca na nim bessa spowodowała, że zainteresowanie inwestycjami w złoto czy inne kruszce nie było zbyt duże. Jednak od zeszłego roku, kiedy ceny złota z 1074 USD podskoczyły do 1300 USD i utrzymują się cały czas na tym poziomie, kruszce znów wróciły do łask. Najpopularniejszymi formami inwestowania w złoto są te fizyczne, to znaczy fizyczne nabywanie złota, jak monety bulionowe czy sztabki. – Taka forma inwestycji sprawdzi się w przypadku zakupów detalicznych. Zdecydowanie pewniejszą inwestycją są monety, ponieważ łatwiej je sprzedać i bez problemu potwierdzimy ich autentyczność – podkreśla ekspert sklepu złota-uncja.pl. – Z kolei cena 1 g sztabki jest niższa niż monety, ale tak naprawdę ze względu na wysokie marże kupowanie sztabek opłaca się dopiero przy gabarytach powyżej 100 g, a to już wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych – dodaje.