Akcje polecane przez brokerów

Biura maklerskie dobrze oceniają wiele firm z naszego parkietu.

Publikacja: 05.08.2017 06:28

Akcje polecane przez brokerów

Foto: Bloomberg

Zdaniem analityków spółki notowane na warszawskiej giełdzie nie należą do tanich, ale w wielu przypadkach ich wyceny są uzasadnione oczekiwaną poprawą wyników. Warto jednak postawić na selekcję, bo nawet w tej samej branży można znaleźć papiery zarówno przewartościowane, jak i atrakcyjnie wyceniane.

Cenną podpowiedzią mogą być rekomendacje ekspertów z biur maklerskich. Zestawiając ceny docelowe akcji, podawane w rekomendacjach, z bieżącymi kursami na giełdzie, można dojść do wniosku, że na rynku nie brakuje inwestycyjnych okazji.

Atrakcyjne perełki

Jedną z najbardziej niedowartościowanych spółek jest Maxcom. Wycena akcji tego producenta telefonów komórkowych, zawarta w najnowszej rekomendacji DM BZ WBK, wynosi 84,60 zł; jest to aż o ponad 45 proc. więcej niż dziś płaci się za te akcje na giełdzie. Swoje optymistyczne nastawienie eksperci uzasadniają oczekiwaniem dalszego przyspieszenia rozwoju biznesu.

– Spółka kontroluje 40 proc. polskiego rynku klasycznych telefonów komórkowych. Ma podpisane umowy z wszystkimi czterema największymi operatorami telekomunikacyjnymi, a także z największymi sprzedawcami detalicznymi i dystrybutorami. Zaczęła już replikować swój model biznesowy na innych rynkach europejskich. Sprzedaż zagraniczna stanowi ok. 20 proc. łącznej sprzedaży, a tempo wzrostu jest imponujące. Wzrost wynika przede wszystkim z podpisywania nowych umów z lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi – przekonują eksperci DM BZ WBK.

Maxcom planuje rozszerzyć swoją ofertę o nowe modele klasycznych telefonów komórkowych i smartfonów, w tym dla seniorów. Firma zamierza sfinansować swoje ambitne plany pieniędzmi z niedawnej pierwszej oferty publicznej, w ramach której pozyskała 36 mln zł.

Duży potencjał mają też akcje JSW. Za papiery tej węglowej spółki inwestorzy płacą obecnie około 84 zł, podczas gdy DM BOŚ wycenił je na 120 zł. Spółce sprzyjają wysokie ceny węgla koksowego. Jest duża szansa na poprawę jej wyników i zakończenie problemów finansowych.

Do mocno niedowartościowanych firm można też zaliczyć Stelmet. Tak przynajmniej wynika z najnowszej rekomendacji DM mBanku.

Zdaniem tego brokera akcje producenta architektury ogrodowej są warte 30,50 zł, o 36 proc. więcej od obecnej ceny. Bardzo prawdopodobna jest wyraźna poprawa wyników w kolejnym sezonie 2017/2018. W trzecim kwartale poprawie będzie sprzyjała niska ubiegłoroczna baza.

– Jeżeli w drugim półroczu tego roku rynek brytyjski nadal będzie zachowywał się poniżej oczekiwań, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym sezonie zarząd zwiększy pulę dostaw na dynamicznie rosnący rynek w Europie Zachodniej – uważają eksperci DM mBanku.

Niewyczerpany potencjał

Wśród polecanych przez analityków spółek nie brakuje takich, których akcje w ciągu ostatnich miesięcy pozwoliły dobrze zarobić. Część z nich nie powinna mieć problemów z kontynuacją pozytywnego trendu.

Jedną z takich firm jest Famur. W ocenie analityków DM mBanku potencjał wzrostu cen akcji tego producenta maszyn górniczych nie został w pełni wyczerpany, choć kurs od początku tego roku wzrósł o ponad 40 proc. Wycena z najnowszej rekomendacji brokera wskazuje, że walory mogą podrożeć jeszcze o prawie 20-proc.

Analitycy DM mBanku pozytywnie oceniają perspektywy rozwoju spółki. Podkreślają znaczenie przejęcia lokalnego konkurenta.

– Zakup pakietu kontrolnego Kopeksu pozwoli spółce na zbudowanie największego podmiotu na polskim zapleczu górniczym oraz zakończy trwającą od kliku lat wojnę cenową. Transakcja przenosi Famur do światowej czołówki spółek zajmujących się produkcją maszyn i urządzeń dla górnictwa. Pozwoli to na zdobywanie atrakcyjniejszych zleceń na rynkach zagranicznych – twierdzą analitycy brokera.

Szansę na kontynuację dobrej passy mają też akcje LiveChata. ZdaniemTrigon DM obecna cena akcji tego producenta oprogramowania komunikacyjnego jest atrakcyjna, ale i tak jest szansa na ponad 30-proc. wzrost. Analitycy zwracają uwagę, że dynamicznie rosnąca liczba klientów przekłada się na imponujący wzrost wyników spółki.

– Skoncentrowanie się na jednym produkcie okazuje się dobrą strategią. Spółka znajduje się w czołówce globalnych dostawców rozwiązania typu live chat. Przygotowywany program partnerski powinien dodatkowo wspierać wzrost liczby klientów spółki i zwiększyć obecność na dotychczas mniej popularnych rynkach. Istotnym przełomem dla spółki może okazać się rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji i wykorzystania chatbota – oceniają eksperci Trigon DM.

Spodziewane zyski z budowy dróg

Wciąż atrakcyjnie prezentuje się Budimex. Za akcje tej budowlanej spółki inwestorzy płacą obecnie około 220 zł, ale zdaniem DM mBanku są one warte 267 zł. Eksperci podkreślają, że spółka dobrze sobie radzi z przetargami publicznymi.

– Skuteczność Budimeksu w pierwszych przetargach PKP PLK (9-proc. udział w rynku) znacznie przewyższyła nasze oczekiwania z poprzedniego raportu. Ponadto w marcu GDDKiA wznowiła proces przetargowy dotyczący dróg krajowych, a Budimex utrzymał największą skuteczność na rynku (16-proc. udział w 2017 r.) – zauważają analitycy DM mBanku.

Jak dodają, przetargi drogowe w ostatnim czasie nabrały przyspieszenia. Ponadto podwyższony został limit wydatków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Dlatego spółka ma potencjał osiągania ponadprzeciętnych marż w najbliższych latach.

Kupić czy sprzedać

Eksperci z domów maklerskich analizują sytuację spółki i wydają zalecenia, czy jej akcje lepiej sprzedać, kupić, czy trzymać w portfelu. Najistotniejszą informacją zawartą w raportach są ceny docelowe, czyli poziom, do którego powinien zmierzać kurs spółki w perspektywie najbliższych 9 – 12 miesięcy. Wynik rekomendacji jest rezultatem wiele założeń dotyczących m.in. otoczenia biznesowego, dynamiki rozwoju rynków, na których spółka operuje, kosztu kapitału czy też oceny inwestycji podejmowanych przez firmę. Siłą rzeczy założenia mogą odbiegać od rzeczywistości i, co za tym idzie, cena akcji może znacznie się różnić od tej wyznaczonej w rekomendacji. Dlatego do zaleceń trzeba podchodzić z ostrożnością, traktując je jako uzupełnienie innych analiz, a nie jako wyrocznię. Dużą wartością raportów przygotowywanych przez domy maklerskie jest specjalistyczna wiedza na temat spółki i jej otoczenia biznesowego. Może być ona bardzo pomocna przy podejmowaniu własnych decyzji inwestycyjnych.

Zdaniem analityków spółki notowane na warszawskiej giełdzie nie należą do tanich, ale w wielu przypadkach ich wyceny są uzasadnione oczekiwaną poprawą wyników. Warto jednak postawić na selekcję, bo nawet w tej samej branży można znaleźć papiery zarówno przewartościowane, jak i atrakcyjnie wyceniane.

Cenną podpowiedzią mogą być rekomendacje ekspertów z biur maklerskich. Zestawiając ceny docelowe akcji, podawane w rekomendacjach, z bieżącymi kursami na giełdzie, można dojść do wniosku, że na rynku nie brakuje inwestycyjnych okazji.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć