Niedocenione, warte zainteresowania

Zdaniem analityków na akcjach wielu spółek będzie można zarobić w najbliższych miesiącach.

Publikacja: 24.05.2017 18:28

Niedocenione, warte zainteresowania

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Jeśli wierzyć rekomendacjom wydanym przez analityków, przed wieloma spółkami giełdowymi są bardzo dobre perspektywy, nierzadko nieuwzględnione w wycenie rynkowej, co oznacza potencjalną okazję dla inwestora.

– Akcje na polskim rynku wciąż są atrakcyjnie wyceniane. Zwyżki w pierwszych miesiącach roku były imponujące. Ale korzystna sytuacja gospodarcza, sprzyjające czynniki zewnętrzne i atrakcyjne modele biznesu sprawiają, że można oczekiwać poprawy wyników wielu polskich spółek, co uzasadnia wzrost cen akcji – uważa Adam Łukojć, zarządzający w Allianz TFI.

Które spółki zdaniem analityków są obecnie mocno niedocenione?

Wybrańcy wracają do łask

Jeśli porównamy ceny docelowe akcji zamieszczone w wydanych ostatnio rekomendacjach z bieżącymi kursami giełdowymi, okaże się, że jedną z najbardziej niedowartościowanych spółek jest Famur. Wycena tego producenta maszyn górniczych z najnowszej rekomendacji DM BOŚ (8 zł) o 45 proc. przewyższa cenę akcji na giełdzie. Analitycy biura duże nadzieje pokładają w planowanej fuzji z konkurencyjnym Kopeksem. Ich zdaniem, zważywszy na oczekiwane w latach 2017 – 2019 ożywienie inwestycji na globalnym rynku maszyn górniczych, połączony podmiot powinien osiągać wyższe zyski.

W tym roku do łask powrócił Wawel. Za papiery tego producenta słodyczy inwestorzy płacą obecnie około 1100 zł, ale w ocenie DM BZ WBK akcje są warte aż 1400 zł. Analitycy przekonują, że spółka ma szanse odrobić straty, wynikające z rezygnacji ze współpracy z Biedronką, dzięki spadającym cenom surowców oraz wzrostowi znaczenia eksportu.

– Rok 2017 będzie bardzo korzystny dla spółki, bo ceny kakao są niskie i zbliża się liberalizacja rynku cukru (presja na ceny); powinno to poprawić marże – wskazują analitycy.

Kolejnym motorem wzrostu sprzedaży będzie uruchomienie przez firmę nowych mocy produkcyjnych (nowe produkty), co powinno ożywić sprzedaż w innych kanałach oraz eksport. Analitycy dostrzegają też spory potencjał do gromadzenia pokaźnej ilości gotówki, co w połączeniu z zakończeniem dużych inwestycji oznacza szanse na wzrost dywidendy oraz zagraniczne przejęcia.

Spadki okazją do zakupu

Zdaniem ekspertów Haitong Banku, trwająca korekta notowań może stanowić dobrą okazję do zakupu walorów Wirtualnej Polski. Cena docelowa tych papierów w najnowszej rekomendacji analityków została ustalona na poziomie 58,40 zł, co daje kilkunastoprocentową przestrzeń do poprawy notowań.

Haitong Bank przekonuje, że negatywne czynniki zostały już z nawiązką uwzględnione w cenie akcji spółki, a ostatnie spadki stanowią okazję do zakupu akcji. Zwraca uwagę, że segment telewizyjny jest i będzie niewielką częścią działalności grupy. Solidny wzrost Wirtualnej Polsce powinny zapewnić pozostałe segmenty działalności, przed którymi są obiecujące perspektywy.

– Korzystne trendy makroekonomiczne i strukturalne powinny wspierać działalność Wirtualnej Polski w obszarze reklamy internetowej i e-commerce – uważają analitycy.

Dobra passa potrwa

Wśród polecanych przez brokerów spółek nie brakuje takich, które w ciągu ostatnich miesięcy pozwoliły już całkiem dobrze zarobić. Jednak zdaniem analityków ich dobre perspektywy nie są w pełni odzwierciedlone w cenie akcji, co oznacza szanse na kontynuację pozytywnego trendu.

Szanse na podtrzymanie dobrej passy ma JSW, która w ostatnich tygodniach zebrała kilka pozytywnych rekomendacji. Najwyżej, bo aż na 126 zł (obecnie cena na rynku wynosi około 75 zł), akcje węglowej spółki wycenili analitycy DM BZ WBK. Specjaliści zgodnie argumentują, że wzrost cen węgla koksowego oraz działania restrukturyzacyjne podjęte w kryzysowych latach znacząco wpłyną na poprawę sytuacji finansowej firmy, co zmniejsza ryzyko emisji akcji.

Duże nadzieje eksperci pokładają również w papierach producentów gier wideo. Faworytem w tym gronie jest 11 bit studios. W tym roku akcje spółki dały już zarobić ponad 30 proc, ale zdaniem Vestor DM są warte 255,8 zł, o ponad 30 proc. więcej niż wycena na giełdzie. Ma to związek z zaplanowanymi premierami nowych produkcji, bo w dużej mierze od ich powodzenia zależą przyszłe wyniki spółki. Największe nadzieje związane są z grą „Frostpunk”, której premiera zaplanowana jest na drugą połowę roku.

– 11 bit studios jest unikatową spółką z sektora gier ze względu na harmonogram regularnych premier, relatywnie niskie nakłady na produkcję, innowacyjne pomysły oraz wysoką jakość gier – argumentują analitycy.

Okazją wydają się akcje Robyga. Zdaniem DM mBanku, cena akcji tego dewelopera powinna zmierzać w kierunku 4,35 zł, tym samym widzą około 30-proc. potencjał. Za spółką przemawia dynamicznie rosnąca sprzedaż mieszkań, co jest dobrym prognostykiem na ten rok.

– W pierwszym kwartale Robyg utrzymał pozycję lidera sprzedaży mieszkań wśród spółek notowanych na GPW i ma wszystkie argumenty, by utrzymać ten stan w kolejnych kwartałach – oceniają eksperci.

Szacują, że na posiadanych gruntach spółka wybuduje 11,5 tys. mieszkań przy szacowanej marży deweloperskiej w wysokości 28 – 29 proc. Podkreślają, że w obecnych warunkach rynkowych, gdzie coraz większym wyzwaniem jest pozyskanie atrakcyjnych działek w dobrej cenie, potężny bank ziemi Robyga może okazać się dużym atutem.

Jeśli wierzyć rekomendacjom wydanym przez analityków, przed wieloma spółkami giełdowymi są bardzo dobre perspektywy, nierzadko nieuwzględnione w wycenie rynkowej, co oznacza potencjalną okazję dla inwestora.

– Akcje na polskim rynku wciąż są atrakcyjnie wyceniane. Zwyżki w pierwszych miesiącach roku były imponujące. Ale korzystna sytuacja gospodarcza, sprzyjające czynniki zewnętrzne i atrakcyjne modele biznesu sprawiają, że można oczekiwać poprawy wyników wielu polskich spółek, co uzasadnia wzrost cen akcji – uważa Adam Łukojć, zarządzający w Allianz TFI.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy