Bank BZ WBK ostatnio promuje swój nowy rachunek Konto Jakie Chcę. Niestety, klienci skarżą się na opłaty związane z wpłatą i podejmowaniem gotówki z tego konta w oddziałach banku. Sięgają one aż 10 zł za jedną operację.

Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK potwierdza istnienie takich opłat. Zaznacza jednak, że mniej, bo 5 zł, płacą klienci, którzy nie ukończyli 26 lat. To nie jedyne konto w BZ WBK z prowizją za wpłacanie i pobieranie pieniędzy w placówce. Od 1 sierpnia 2016 r. taką opłatą, w wysokości 5 zł za jedną operację, są też obciążani posiadacze Konta Godnego Polecenia. W przypadku pozostałych kont osobistych opłat nie ma. Natomiast ci, którzy chcieliby w oddziale wpłacić gotówkę na cudze konto, muszą liczyć się z kosztem 0,5 proc., minimum 10 zł (dotyczy to wszystkich kont osobistych).

– Organizujemy promocje, w czasie których zwalniamy z prowizji za wpłatę na Konto Godne Polecenia i Konto Jakie Chcę; zwolnienie to dotyczy posiadaczy kont, współposiadaczy i pełnomocników – mówi Ewa Krawczyk.

Tego typu koszty występują nie tylko w BZ WBK. Podobnie jest choćby w ING Banku Śląskim czy mBanku.

– W przypadku transakcji gotówkowych realizowanych w oddziale opłaty zależą od rachunku, jaki ma klient. Wpłata własna i wypłata z konta z Lwem Direct kosztuje 9 zł – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego. – Prowizjami nie są obciążani posiadacze Konta z Lwem Komfort oraz Konta z Lwem Premium.

W mBanku za obsługę gotówkową w placówce płacą – po 9 zł za operację – klienci, którzy mają eKonto standard lub eKonto m dla osób w wieku 13 – 20 lat. Wyjątkiem są awizowane wypłaty gotówkowe powyżej 50 tys. zł. Te zawsze są bezpłatne.

– Dla pozostałych klientów wpłaty i wypłaty pieniędzy w placówce nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami – podkreśla Marta Rutkowska z mBanku.

Ale w wielu bankach nie ma prowizji za zasilenie swojego rachunku gotówką lub podjęcie pieniędzy w oddziale, niezależnie od rodzaju posiadanego konta (nie dotyczy to wpłat na cudze konto).

– Klienci indywidualni bez prowizji wpłacają i wypłacają gotówkę u doradcy w placówce banku. Do ich dyspozycji są także wpłatomaty, poprzez które można samodzielnie wpłacić środki na konto – mówi Agnieszka Gorzkowicz z Credit Agricole.

Podobnie jest w Banku Millennium (jeśli chodzi o konta obecnie polecane) oraz w PKO BP. ©?

—Janina Blikowska