Gdyby zrobić ranking najmniej atrakcyjnych lokat, prym w każdej kategorii wiódłby Citi Handlowy. W zestawieniu depozytów miesięcznych, trzymiesięcznych, półrocznych i rocznych zająłby trzy pierwsze miejsca. W dłuższych terminach też nie jest dużo lepiej. Nawet posiadacze konta Citigold i Citigold Private Client nie mogą liczyć na wiele. Oprocentowanie internetowego depozytu miesięcznego wynosi 0,2 proc. w skali roku, a trzymiesięcznego 0,3 proc. (średnia stawka na rynku to 1,63 proc. Ale właściciele rachunków Citi Priority i CitiKonto dostaną jeszcze mniej – 0,1 proc. Nawet Pekao SA i PKO BP, które też nie rozpieszczają klientów, są hojniejsze, choć ten pierwszy tylko w okresowej promocji trwającej do 4 stycznia, a drugi dla korzystających z aplikacji mobilnej IKO.

Wysokiego oprocentowania standardowych lokat nie znajdziemy również w: BGŻ BNP Paribas, ING Banku Śląskim, Credit Agricole oraz mBanku, chyba że – tak jak teraz – bank chce przyciągnąć nowych klientów lub pozyskać ich nowe oszczędności. Zainteresowani założeniem konta w mBanku mogą skorzystać z okazji i otworzyć trzymiesięczną lokatę z odsetkami 3 proc. w skali roku. Wpłacać można od 500 zł do 10 tys. zł.

Wyższymi odsetkami, ale na lokacie dwumiesięcznej, nowych klientów przyciąga Alior Bank. Każdy, kto otworzy Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub Konto Internetowe i będzie miał aktywny rachunek do chwili aktualizacji oprocentowania, otrzyma 4 proc. zamiast standardowego 1 proc. Na takich warunkach można ulokować do 10 tys. zł. Promocja lokaty 92-dniowej TOP5 (nowe oszczędności) jest już mniej korzystna. Liczyć można na zaledwie 1,5 proc. przez trzy miesiące.

Najbardziej kuszą Nest Bank i Plus Bank. W obu oferta jest skierowana do nowych klientów. Na powitanie dostępne są trzymiesięczne depozyty z oprocentowaniem 4 proc. To w tej chwili najlepsze oferty w tej kategorii. Na Nest Lokatę Witaj i Lokatę na Start w Plus Banku można wpłacać od 1 tys. do 10 tys. zł.

Nest Bank ma jeszcze Nest Lokatę na Nowe Środki na okres trzech, sześciu i 12 miesięcy. W rankingu przestały dominować lokaty mobilne, choć w niektórych bankach, np. w Millennium, należą do najlepszych. Trzymiesięczny depozyt w nowej wersji aplikacji mobilnej można założyć, korzystając z technologii rozszerzonej rzeczywistości, czyli połączenia obrazu świata rzeczywistego z animacją 3D. Oprocentowanie dla posiadaczy Konta 360° wynosi 3 proc., dla pozostałych klientów 2,75 proc. W obu przypadkach jest to o 0,25 pkt proc. więcej niż w ofercie standardowej.

W Eurobanku można otworzyć miesięczną Lokatę LOGujesz-LOKujesz z odsetkami 3,5 proc. w skali roku (średnia na rynku stawka 1,13 proc.) i wpłatą od 200 zł do 10 tys. zł. Oferta jest jednak dostępna tylko przez siedem dni od aktywacji aplikacji mobilnej na pierwszym urządzeniu.

Na 3 proc. można liczyć w Getin Banku (lokata dwumiesięczna), a na 2,5 proc. w BZ WBK (czteromiesięczna). Pozostałe propozycje nie są już tak atrakcyjne.

Największy wybór depozytów ma Idea Bank. Wiele z nich znajduje się na pierwszych miejscach w poszczególnych kategoriach. Do grupy tej należy np. Lokata Happy dla nowych klientów. Pieniądze można zdeponować na miesiąc, dwa lub trzy. Dodatkową zaletą oferty jest brak konieczności zakładania konta.

Warto się jednak kierować nie tylko wysokością odsetek, ale również wymaganiami banku. Dotyczy to np. Lokaty Cloud, z której wysokie odsetki są uzależnione od konieczności trzymania 10 proc. kwoty lokaty na Koncie Idealnym.

Rekomendacje i przestrogi

1. Najwięcej można teraz zyskać na wybranych lokatach dwu – i trzymiesięcznych – nawet 4 proc. w skali roku.

2. Wybierając depozyt trzeba sprawdzić, dla kogo jest on przeznaczony. Najwyższe odsetki dostają najczęściej nowi klienci danego banku.