Reklama
Rozwiń

Wschodzące gwiazdy GPW

11 bit studios na czele minirankingu najbardziej obiecujących spółek.

Publikacja: 15.02.2017 18:40

Wschodzące gwiazdy GPW

Foto: Bloomberg

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest ponad 400 spółek. Największe z nich skupione są w indeksie WIG20. Tak zwane średniaki znajdziemy w mWIG40. Przedsiębiorstwa z tych dwóch indeksów są najlepiej znane drobnym inwestorom.

Ale na naszym parkiecie znajdziemy także wiele mniejszych spółek, które nie są powszechnie rozpoznawalne, ale systematycznie się rozwijają. Które z nich można nazwać „wchodzącymi gwiazdami GPW”?

Producent gier z ambicjami

Najczęściej wymienianym przez ekspertów kandydatem do miana „wschodzącej gwiazdy” jest 11 bit studios.

– Spółka zajmuje się produkcją gier komputerowych. Została założona w 2009 r. Na giełdzie pojawiła się rok później. Obecnie jest warta 350 mln zł. Inwestor, który kupił akcje spółki podczas debiutu giełdowego i trzyma je do dziś, zarobiłby na nich ponad 4000 proc. – podkreśla Tomasz Wyłuda, menedżer zespołu doradztwa i analiz BM ING Banku

Jego zdaniem dobra passa firmy może być kontynuowana. Wśród największych spółek na amerykańskiej giełdzie jeszcze kilka lat temu pierwsze miejsca pod względem kapitalizacji okupowały firmy z branży finansowej i motoryzacyjnej. Obecnie są to spółki z branży informatycznej. Podobne tendencje będą widoczne na polskiej giełdzie. Spółki z tego sektora już wkrótce mogą znaleźć się w gronie 20 największych.

Tomasz Krajewski, analityk BM Deutsche Banku, dodaje, że choć 11 bit studios koncentruje się na mniejszych tytułach, może pójść podobną drogą jak CD Projekt (największa giełdowa gwiazda wśród producentów gier).

– 11 bit studios jest już szeroko rozpoznawalny, a jego dobry model biznesowy przynosi istotne przychody, co wpływa oczywiście na wycenę giełdową. Wydaje się, że spółka ma szanse budować swoją mocną wartość na giełdzie – mówi Tomasz Krajewski.

Rozwój 11 bit studios docenia również Kamil Hajdamowicz, analityk BM BGŻ BNP Paribas. – Spółka w dalszym ciągu czerpie przychody z sukcesu gry „This War of Mine”. Mimo przesunięcia premiery „Frostpunka”, jej perspektywy nadal wyglądają dobrze, zaś cele finansowe na lata 2017-2019 są ambitne – podkreśla Kamil Hajdamowicz.

Innym faworytem ekspertów jest Celon Pharma, czyli niedawny giełdowy debiutant. Firma ta pojawiła się na GPW na początku grudnia i przez pierwsze dwa miesiące zyskała ok. 50 proc.

– Spółka z powodzeniem komercjalizuje swoje produkty. Jej lek na astmę, Salmex, ma szansę zaistnieć na rynkach strefy euro, w Stanach Zjednoczonych i Chinach. W przypadku powodzenia projektu znacząco zwiększyłyby się przychody z eksportu. W kolejnych latach wpływ na wyniki mogą mieć nowe projekty Celon Pharma. Obecnie w fazie badań i testów jest np. S-ketamina, czyli zaawansowany lek na depresję – mówi Kamil Hajdamowicz.

Silny sektor biotechnologiczny

Na tę samą spółkę z branży biotechnologicznej wskazał Tomasz Krajewski. Ale to nie jedyne przedsiębiorstwo z tego sektora, które znalazło się w gronie „wschodzących gwiazd GPW”.

Analityk BM Deutsche Banku wyróżnił także kolejnego producenta leków, Mabion. Firma ta również się szybko rozwija i wciąż pracuje nad wprowadzaniem nowych produktów na rynek. Mabion jest obecny na GPW od 2010 r. Od tego czasu jego akcje zyskały na wartości już ponad 500 proc.

Kolejną spółką, która dynamicznie się rozwija i cieszy się uznaniem inwestorów jest Selvita.

–Jest to polska firma badawczo-rozwojowa założona w 2007 r. w Krakowie. Działalność spółki koncentruje się wokół rozwiązań z zakresu chemii, biotechnologii oraz bioinformatyki dla jednostek badawczo-rozwojowych i różnych gałęzi przemysłu. Selvita w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła sprzedaż pięciokrotnie – mówi Tomasz Wyłuda.

Jak podkreśla, o sukcesie firmy decyduje innowacyjność oraz bardzo dobrze wykształcona kadra. Spółka zatrudnia ponad 100 osób z tytułem naukowym doktora. Biorąc pod uwagę jej bardzo perspektywiczne projekty można oczekiwać, że dalej będzie dynamicznie się rozwijać i być może stanie się dużym giełdowym graczem.

Inne tropy inwestycyjne

Eksperci nie zapomnieli również o jednej z popularniejszych spółek ostatnich miesięcy – Livechat Software. Jest to producent oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu.

– Co prawda wycena spółki na GPW przekroczyła już 1 mld zł, ale wciąż wchodzi w skład sWIG80. Rozwój firmy daje nadzieję na zwiększenie kapitalizacji w długim okresie – mówi Tomasz Krajewski.

Z kolei Michał Sztabler z Noble Securities uważa, że do grona „wschodzących gwiazd” można zaliczyć Trans Polonię, spółkę z branży transportowej. Specjalizuje się ona w transporcie paliw oraz chemikaliów. Jest mocno obecna na rynkach Europy Zachodniej.

– Dzięki akwizycji firmy Orlen Transport (obecnie OTP) spółka stała się liderem w segmencie przewozów paliw. Jednocześnie znacząco wzrosły jej przychody, poprawiła się też zyskowność – podkreśla analityk.

Jak dodaje, zwiększenie zdolności transportowych (flota po przejęciu OTP urosła z ok. 200 do 500 pojazdów) pozwoliło Trans Polonii awansować w rankingach firm spedycyjnych. Biorąc pod uwagę preferencje klientów (dużych producentów chemii), którzy przy wyborze usługodawców kierują się głównie ich potencjałem przewozowym, w niedługim czasie firma powinna zyskać nowe kontrakty.

Ponadto, jak zaznacza Michał Sztabler, Trans Polonia jest jednym z największych krajowych przewoźników mas bitumicznych (głównie asfaltów). I tak jak skorzystała na poprzednim boomie w budownictwie infrastrukturalnym, tak również może zyskać dzięki nowemu programowi budowy dróg i autostrad.

Ostatnia propozycja to producent taboru kolejowego Newag.

– Spółka po debiucie trafiła na słaby okres z uwagi na spadek zamówień publicznych i inwestycji infrastrukturalnych. Od kilku miesięcy widać jednak znaczącą poprawę. Portfel zamówień na ten rok już dziś przekracza wartość z 2016 r. A nowa perspektywa unijna otwiera szansę na pozyskanie kolejnych intratnych kontraktów – mówi Kamil Hajdamowicz.

Spółki, na które warto postawić*

– 11 bit studios (trzy wskazania)

spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją gier komputerowych

– Celon Pharma (dwa wskazania)

firma farmaceutyczna prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzająca nowe leki

– Mabion (jedno wskazanie)

spółka opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne leki

– Selvita (jedno wskazanie)

działalność spółki koncentruje się na rozwiązaniach z zakresu chemii, biotechnologii oraz bioinformatyki

– Livechat Software (jedno wskazanie)

producent oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu

– Trans Polonia (jedno wskazanie)

spółka z branży transportowej, specjalizująca się w transporcie paliw oraz chemikaliów

– Newag (jedno wskazanie)

przedsiębiorstwo zajmuje się modernizacją i produkcją taboru szynowego oraz wagonów pasażerskich

*swoje propozycje przekazało czterech analityków

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest ponad 400 spółek. Największe z nich skupione są w indeksie WIG20. Tak zwane średniaki znajdziemy w mWIG40. Przedsiębiorstwa z tych dwóch indeksów są najlepiej znane drobnym inwestorom.

Ale na naszym parkiecie znajdziemy także wiele mniejszych spółek, które nie są powszechnie rozpoznawalne, ale systematycznie się rozwijają. Które z nich można nazwać „wchodzącymi gwiazdami GPW”?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku