Reklama
Rozwiń

Zbyt duża ostrożność nie pozwala wygrać z konkurentami

W funduszach aktywnej alokacji zarządzającym pozostawia się sporą elastyczność w budowaniu portfela. W przypadku Allianz Aktywnej Alokacji udział akcji może wynosić od zera do 80 proc. Pozostałą część portfela stanowią papiery dłużne, gotówka i depozyty.

Publikacja: 22.02.2017 19:20

Zbyt duża ostrożność nie pozwala wygrać z konkurentami

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Mimo to Allianz Aktywnej Alokacji jest raczej funduszem defensywnym. Jego benchmark (wskaźnik służący do porównań) nie zawiera żadnego indeksu giełdowego, a jedynie stawkę obowiązującą na rynku pieniężnym (WIBID 12M). Do tego faktyczny udział akcji w portfelu jest niewielki. Według danych z końca 2016 r. wynosi zaledwie ok. 37 proc. Dlatego Allianz Aktywnej Alokacji jest bardziej odpowiedni dla inwestorów przywiązujących dużą wagę do stabilności stóp zwrotu niż dla tych, którzy akceptując większe ryzyko poszukują wyższych zysków. Zarządzający funduszem, Paweł Małyska, z rezerwą podchodzi do wybuchów optymizmu na giełdach (polskiej lub zagranicznych). Dlatego w ciągu dwóch ostatnich miesięcy, gdy na naszej giełdzie trwała hossa, fundusz stracił w stosunku do średniego wyniku w grupie odpowiednio 1,3 pkt proc. (w grudniu 2016 r.) i 1 pkt proc. (w styczniu 2017 r.). Na jego stopy zwrotu, poza samą proporcją między akcjami i obligacjami, ma wpływ wybór konkretnych papierów. Zarówno Paweł Małyska, jak i Marek Kuczalski, odpowiadający za część dłużną portfela, korzystają z ekspertyz oraz produktów dostępnych w ramach globalnej grupy Allianz

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Portfel inwestycyjny
Czas na dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Materiał Promocyjny
Bank Pekao najskuteczniejszy w pozyskiwaniu pieniędzy dla firm z obligacji
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament