Jak przekazał Franklin Templeton fundusze Franklin K2 Global Macro Opportunities Fund i Templeton Global Currency Fund to strategie inwestycyjne, które wyróżniają się na tle funduszy inwestujących przede wszystkim w tradycyjne klasy aktywów, takie jak akcje i instrumenty o stałym dochodzie. Dzięki temu nowe fundusze oferują polskim inwestorom możliwość skutecznej dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych.
Franklin K2 Global Macro Opportunities Fund to drugi fundusz płynnych inwestycji alternatywnych w ofercie grupy, oparty na kompetencjach wielu zarządzających. Celem inwestycyjnym funduszu Franklin K2 Global Macro Opportunities Fund jest osiąganie całkowitego zwrotu w pełnym cyklu rynkowym poprzez dążenie do wzrostu wartości kapitału. Fundusz realizuje ten cel poprzez alokację aktywów netto w różne „alternatywne” globalne strategie makroekonomiczne. Zarządzający poszczególnymi strategiami bazowymi, reprezentujący jakość zarządzania charakterystyczną dla portfeli instytucjonalnych, będą selekcjonowani przez zespół inwestycyjny, w skład którego wchodzą Brooks Ritchey i Rob Christian — starsi dyrektorzy zarządzający z K2 Advisors, oraz Anthony Zanolla, starszy wiceprezes z K2 Advisors.
— Po strategicznym przejęciu K2 Advisors przez Franklin Templeton w 2012 roku oraz sukcesach funduszu FTIF Franklin K2 Alternatives Strategies Fund, z radością przedstawiamy europejskim inwestorom nową strategię płynnych inwestycji alternatywnych. K2 ma długie doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem na najwyższym poziomie oraz wiedzę pozwalającą wyszukiwać strategie hedgingowe wyróżniające się niższą zmiennością i mniejszą korelacją na tle rynków kapitałowych w szerokim ujęciu. W połączeniu z globalnymi zasobami Franklin Templeton w zakresie badań, zarządzania ryzykiem i technologii, te atuty stanowią atrakcyjną ofertę dla inwestorów, których celem jest zniwelowanie wpływu znaczącego wzrostu zmienności na rynkach światowych — powiedział Michał Staszkiewicz, członek zarządu Templeton Asset Management (Poland) TFI S.A.
Globalne makroekonomiczne strategie hedgingowe mają generalnie elastyczne założenia inwestycyjne i koncentrują się na wykorzystywaniu makroekonomicznych możliwości poprzez obejmowanie długich lub krótkich pozycji na szerokie spektrum klas aktywów z całego świata, w tym na akcje, obligacje, aktywa powiązane ze stopami procentowymi, waluty czy indeksy surowcowe. Fundusz pomaga inwestorom w bezpiecznym przeprowadzeniu portfeli przez okresy niepewności i zmienności rynkowej. Globalne makroekonomiczne strategie hedgingowe potwierdziły w przeszłości swoją skuteczność jako narzędzia dywersyfikacji w warunkach wzmożonych okresów niepewności na rynkach.
Ekspozycja na waluty
Z kolei fundusz Templeton Global Currency Fund dąży do maksymalizacji zwrotów poprzez inwestowanie przede wszystkim w papiery wartościowe i instrumenty zapewniające długą i krótką pozycję na waluty dowolnych krajów, w tym krajów rozwiniętych i rynków wschodzących, w sposób niezależny od jakiegokolwiek benchmarku. Zarządzającymi portfelem funduszu są rezydujący w Kalifornii dr Michael Hasenstab, wiceprezes wykonawczy i CIO, oraz dr Sonal Desai, starsza wiceprezes i dyrektor ds. badań z zespołu Templeton Global Macro. Dr Hasenstab i dr Desai pracują w branży od odpowiednio 21 i 22 lat i korzystają ze wsparcia całej globalnej platformy inwestycji stałodochodowych Franklin Templeton skupiającej 170 profesjonalistów inwestycyjnych z całego świata.