Podsumowanie wyników produktów strukturyzowanych, które zakończyły się w 2016 r., wypada niezbyt dobrze, a w porównaniu z rokiem 2015 – nawet bardzo źle. Średni zysk wyniósł 1,3 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 3,57 proc. Najlepsze produkty zakończone w 2015 r. pozwalały zarobić przez rok 10 – 16 proc., a w ubiegłym roku tylko 5 – 8,5 proc. Przedtem na najgorszych inwestycjach można było stracić najwyżej 2,5 – 0,7 proc. w skali roku, teraz 10 – 26 proc. A na minusie znalazło się znacznie więcej produktów. Nie sprawdziło się więc przekonanie, że produkt strukturyzowany – bez względu na swoją formę – może być dobrym sposobem na pomnażanie oszczędności w czasach niskich stóp procentowych oraz słabej koniunktury na rynkach kapitałowych.
Giełda pomogła nielicznym
Największe straty przyniosły Certyfikaty Odwrotnie Zamienne na akcje emitowane przez Raiffeisen Polbank (bez ochrony kapitału). Gdyby wyłączyć je z dostępnych danych, okazałoby się, że średni zysk wynosi 2,04 proc. brutto, a średni w roku 1,14 proc.
Spośród 366 ofert monitorowanych przez Analizy Online, 57 produktów przyniosło ponad 3 proc. zysku średnio w roku, 41 – ponad 4 proc., a 19 – ponad 5 proc. Najwięcej można było zarobić na produktach długoterminowych, z których zysk zależał od akcji pojedynczych spółek, koszyka akcji lub indeksów giełdowych. Dobre efekty przyniosło też zainwestowanie w drugiej połowie 2015 r. w produkty powiązane z kursem dolara wobec złotego.
Kursy walutowe najczęściej są podstawą tworzenia produktów strukturyzowanych; tak jest również w tym roku. Zdecydowanie spadło natomiast zainteresowanie banków i innych instytucji surowcami. Skończyło się tylko dziewięć struktur, z których zysk zależał od ropy WTI, rzadziej Brent oraz złota. Po 1 proc. zyskali posiadacze zaledwie dwóch produktów. Pozostali inwestorzy odebrali tylko zainwestowany kapitał (po okresie od 1,5 roku do trzech lat). Jedyna pociecha, że pieniądze dzięki deflacji nie straciły na wartości.
Ryzykowne certyfikaty
Certyfikaty Odwrotnie Zamienne przyniosły największe straty, ale i najwyższe zyski, choć niekwestionowanym liderem lokat zakończonych w ubiegłym roku jest polisa inwestycyjna Raiffeisen Polbanku – Twój Smak. Był to dwuletni produkt strukturyzowany, z którego zysk zależał od notowań akcji pięciu spółek spożywczych o ugruntowanej pozycji: Nestle, Groupe Danone, Dr Pepper Snapple Group, General Mills i Kellogg. Inwestorzy zarobili 8,54 proc. średnio w roku.