Inwestorzy więcej ryzykują

W tym roku największym zainteresowaniem detalicznych klientów TFI cieszą się fundusze gotówkowe i pieniężne oraz akcji zagranicznych. W ostatnim kwartale roku raczej się to nie zmieni.

Publikacja: 12.10.2015 21:00

Inwestorzy więcej ryzykują

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Na pierwszy rzut oka tegoroczne preferencje inwestycyjne detalicznych klientów TFI nie różnią się bardzo od ubiegłorocznych. Podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach tego roku fundusze detaliczne pozyskały ok. 7,6 mld zł netto (dane Analiz Online za wrzesień są szacunkowe), w analogicznym okresie 2014 r. przewaga wpłat do funduszy nad wypłatami sięgnęła niecałych 7,1 mld zł.

Akcje zamiast obligacji

Te zbliżone pod względem wartości liczby kryją jednak dość istotne różnice. W tym roku inwestorzy detaliczni wyraźnie zaczęli odchodzić od obligacji – 380 mln zł odpływów netto w 2015 r. wobec 4,9 mld zł napływów w 2014 r. – wybierając bardziej ryzykowne fundusze. Do portfeli inwestujących na giełdach (przede wszystkim zagranicznych) wpłacono od początku tego roku już 2,5 mld zł przy 1,1 mld zł odpływów netto w analogicznym okresie 2014 r. Do funduszy mieszanych, inwestujących zarówno w akcje, jak i obligacje, wpłynęło 800 mln zł netto w 2015 r. wobec ponad 500 mln zł netto odpływów w 2014 r. Strategie absolutnej stopy zwrotu pozyskały 670 mln zł netto wobec 110 mln zł wypłat netto rok temu.

– W tym roku rzeczywiście widać wyraźny odwrót inwestorów detalicznych od obligacji skarbowych oraz obligacji korporacyjnych posiadających rynkową wycenę. Sporą popularnością wciąż cieszą się natomiast obligacje przedsiębiorstw o wycenie liniowej – mówi Marek Rybiec, prezes Skarbca Holding.

Te ostatnie papiery trafiają m.in. do funduszy gotówkowych i pieniężnych – najbezpieczniejszych produktów w ofercie zarządzających, które od początku roku pozyskały 2,6 mld zł netto wobec 3,7 mld zł przed rokiem. – W naszej ofercie największym powodzeniem w tym roku cieszyły się trzy grupy funduszy: pieniężne, obligacji korporacyjnych i akcji globalnych. Niskie oprocentowanie depozytów zachęciło klientów do poszukiwania innych form oszczędzania. Fundusze pieniężne i obligacji korporacyjnych są pierwszym krokiem do dywersyfikacji oszczędności – tłumaczy Anna Bąkała, dyrektor dep. sprzedaży TFI Allianz.

– Jeżeli chodzi o fundusze akcji, to faktycznie w całym pierwszym półroczu cieszyły się dużym wzięciem – przede wszystkim te inwestujące za granicą. Ze względu na wahania koniunktury na światowych giełdach w sierpniu i wrześniu ten trend wyraźnie wyhamował – przyznaje Rybiec. – Jeżeli niepewność na giełdach się utrzyma, Polacy będą prawdopodobnie inwestować w fundusze gotówkowe i pieniężne oraz alternatywne portfele, których stopy zwrotu są niezwiązane z tym, co się dzieje na rynkach finansowych – np. w fundusze nieruchomości. Jeżeli na światowe parkiety wróci hossa, klienci TFI na pewno przypomną sobie o funduszach akcji. Myślę, że wciąż dużą popularnością będą się cieszyły strategie typu multiasset/market neutral, których celem jest wypracowanie zysku nawet w trudnych warunkach rynkowych – przewiduje Rybiec.

– Co do kolejnych miesięcy, spodziewamy się większego zainteresowania klientów inwestycjami w akcje europejskie oraz akcje rynków wschodzących, w tym Polski. Uważamy, że zdywersyfikowany portfel oszczędności powinien zawierać również inwestycje alternatywne, nieskorelowane z rynkami akcji czy obligacji, jak np. fundusze absolutnej stopy zwrotu – zakłada Anna Bąkała.

Obniżone prognozy

Preferencje klientów TFI mają kluczowy wpływ na biznes powierników. – Zmiany w strukturze aktywów Quercus TFI skłoniły nas do obniżenia prognoz zysku netto dla tej spółki o 9 proc. w 2015 r. (do 31,9 mln zł) oraz o 4 proc. w 2016 r. (do 39,2 mln zł) – podają analitycy Vestor DM w raporcie opublikowanym w poniedziałek.

Najpopularniejszym produktem wśród klientów Quercusa w tym roku stał się fundusz gotówkowy i pieniężny, na którym TFI zarabia ponad dwa razy mniej niż na swoim flagowym funduszu akcji.

Na pierwszy rzut oka tegoroczne preferencje inwestycyjne detalicznych klientów TFI nie różnią się bardzo od ubiegłorocznych. Podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach tego roku fundusze detaliczne pozyskały ok. 7,6 mld zł netto (dane Analiz Online za wrzesień są szacunkowe), w analogicznym okresie 2014 r. przewaga wpłat do funduszy nad wypłatami sięgnęła niecałych 7,1 mld zł.

Akcje zamiast obligacji

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy