Więcej chętnych na obligacje skarbowe, ale tylko dwuletnie

Popyt na oszczędnościowe obligacje skarbowe jest największy od 2008 r. Ale zainteresowanie ofertą skierowaną do beneficjentów 500+ może nie być duże.

Publikacja: 17.08.2016 19:48

Więcej chętnych na obligacje skarbowe, ale tylko dwuletnie

Foto: Bloomberg

W lipcu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe za 407 mln zł. W tym roku sprzedaż była wyższa tylko w lutym, a w poprzednich trzech latach tylko w czterech miesiącach, gdy oferowane były specjalne obligacje krótkoterminowe. Od początku roku inwestorzy indywidualni ulokowali w obligacjach 2,5 mld zł, w porównaniu z 1 mld zł rok temu.

Jeśli taki popyt się utrzyma, w całym 2016 r. może sięgnąć 4,4 mld zł. To byłby najlepszy wynik od 2008 r., gdy MF sprzedało obligacje detaliczne za 6,2 mld zł. Wtedy też po raz ostatni odnotowano tak dużą sprzedaż na początku wakacji.

Tak jak osiem lat temu zainteresowaniu obligacjami skarbowymi sprzyja szybki wzrost dochodów gospodarstw domowych, związany z dobrą koniunkturą na rynku pracy. Inne formy oszczędzania są zaś mało atrakcyjne.

– Wzrost zainteresowania inwestorów detalicznych obligacjami skarbowymi należy wiązać przede wszystkim z obniżaniem oprocentowania lokat przez banki. W czerwcu średnie oprocentowanie lokat do dwóch lat obniżyło się do najniższego w historii poziomu 1,5 proc., a wiele banków oferuje jeszcze niższe odsetki – tłumaczy „Rz” Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Zwraca uwagę, że w lipcu oprocentowanie lokat obniżył PKO BP, który jest też dystrybutorem obligacji oszczędnościowych. – Klienci rezygnujący z przedłużenia lokat mogli otrzymać propozycję kupna obligacji – mówi. Oprocentowanie rządowych dwulatek to 2 proc.

W danych MF o sprzedaży obligacji detalicznych można się też dopatrzyć efektów programu 500+. W lipcu 32,6 proc. takich papierów kupili inwestorzy w wieku 35–50 lat. Udział tej grupy wiekowej nie był tak duży co najmniej od początku 2013 r. Średnio wynosił w tym okresie 17,3 proc.

Choć w lipcu zmieniła się struktura wiekowa nabywców, nie zmieniły się ich preferencje. Kupowali głównie (83,4 proc.) papiery dwuletnie.

Jesienią, najprawdopodobniej w październiku, MF chce zaoferować beneficjentom 500+ obligacje sześcio- i 12-letnie. Oprocentowanie ma być wyższe niż tych ze standardowej oferty, ale jak wskazuje Roman Przasnyski, dostępne obecnie dziesięciolatki też mają atrakcyjniejsze oprocentowanie niż dwulatki, a mimo to cieszą się małym zainteresowaniem. 

Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć