Perspektywy rynku surowcowego według ekonomistów są bardzo dobre, a zapotrzebowanie na surowce będzie rosło wraz z globalnym wzrostem gospodarczym. Inwestycjom sprzyjają też niemal zerowe stopy procentowe i szalejąca inflacja. W Polsce wynosi już 5 proc. i jest najwyższa od 20 lat. W Stanach Zjednoczonych tak wysokiej nie było od kryzysu w 2008 r., a w Niemczech od 1993 r.
Warto sprawdzić: Ceny na polskim rynku sztuki rosną w szalonym tempie
Hossa surowcowa więc wciąż trwa. Skłoniła nawet NN Investment Partners TFI na początku bieżącego roku do przekształcenia subfunduszu Nowej Azji w subfundusz Indeks Surowców, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. W ciągu pół roku przyniósł prawie 20-proc. zysk. Fundusz inwestuje 100 proc. aktywów w luksemburski fundusz NN (L) Commodity Enhanced, którego portfel odzwierciedla strukturę wskaźnika Bloomberg Commodity Index Total Return, choć może też nieznacznie od niej odbiegać.
Długoterminowe zyski
W tym roku i z perspektywy 12 miesięcy najlepsze wyniki osiągnęły: Skarbiec Rynków Surowcowych, Pekao Surowców i Energii oraz Allianz Global Metals and Mining. Na czwartym miejscu znajduje się PKO Surowców Globalny, który zdystansował liderów w perspektywie trzyletniej. W ciągu ostatnich 36 miesięcy wypracował 62,4 proc. zysku, podczas gdy subfundusz Skarbca TFI miał ponad 10 proc. straty, Pekao Surowców i Energii zyskał niecałe 15 proc., a Allianz Global Metals and Mining prawie 28 proc. Imponująca jest też pięcioletnia stopa zwrotu, która wynosi prawie 90 proc.
Aktywa subfunduszu PKO Surowców Globalnego inwestowane są w akcje spółek, których działalność związana jest z rynkiem metali, surowców energetycznych, materiałów budowlanych i surowców rolnych. W pierwszej połowie roku prawie 90 proc. aktywów ulokowanych było w spółkach zagranicznych, przede wszystkim kanadyjskich, które stanowiły prawie jedną trzecią portfela. Drugą pozycję z 9,5-proc. udziałem zajmowały spółki rosyjskie. Po ponad 6 proc. aktywów ulokowanych było w papierach spółek francuskich i notowanych w RPA. Stosunkowo dużą pozycję – 5,99-proc. stanowiły spółki z Wybrzeża Kości Słoniowej. W akcjach notowanych na warszawskiej GPW ulokowanych jest niecałe 5 proc.