Złoto w tym roku na razie nie zabłysło

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku na najlepszym funduszu surowcowym można było zarobić prawie 23,6 proc., ale na najgorszym stracić 11,3 proc. Wszystko zależało od składu portfela.

Publikacja: 13.08.2021 14:54

Złoto w tym roku  na razie nie zabłysło

Foto: pieniadze.rp.pl

Funduszy surowcowych jest niewiele. Dominują inwestujące w złoto, które w ubiegłym roku miały dobrą passę, ale w tym przynoszą największe straty. Na przeciwległym biegunie znajdują się te, które inwestują w metale przemysłowe, surowce energetyczne i rolne, które drożeją najszybciej.

Warto sprawdzić: W co inwestować. Jak zarobić na surowcowej hossie

Prym wiedzie benzyna RBOB, na którą kontrakty podrożały w tym roku o ponad 60 proc. Drugie miejsce zajmuje gaz ziemny – droższy już o 56 proc. – a za nim podąża etanol, który jest wykorzystywany nie tylko do produkcji napojów alkoholowych, ale jest też składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała, perfum, środków antyseptycznych, farb i lakierów – jest też paliwem. Od 40,5 proc. do ponad 46 proc. zdrożała ropa – zarówno Brent, jak i WTI. Szybko rosły ceny metali przemysłowych. Aluminium podrożało w tym roku o ponad 31 proc., a miedź jest droższa o ponad 25 proc., mimo ostatnich spadków ceny.

Sytuacja na rynku surowcowym jest jeszcze lepsza z perspektywy roku. Kontrakty na gaz ziemny w ciągu 12 miesięcy podrożały o 120 proc., na benzynę o ponad 100 proc., a na etanol o prawie 90 proc. Poza kakao nie ma surowca, który nie przyniósłby dwucyfrowych zysków. Dotyczy to również surowców rolnych. Futures na kukurydzę wzrosły o 75 proc., na owies ponad 60 proc., na soję ponad 50 proc., a na pszenicę o 34 proc. Na plusie są również metale szlachetne, choć w tym roku złoto i srebro na razie przynoszą straty.

Hossę na rynku surowcowym dostrzegli inwestujący w jednostki funduszy surowcowych. Z wyliczeń analiz online wynika, że w ciągu ostatnich 14 miesięcy napłynęło do nich 1,4 mld zł. Największe zyski przyniosły fundusze, które mają zdywersyfikowany portfel. Nie wszystkie jednak inwestują w taki sam sposób.

Najwyższą stopę zwrotu, ponad 23-proc., przyniósł Skarbiec Rynków Surowcowych, który ma ekspozycję na wszystkie grupy towarów przede wszystkim poprzez lokaty w ETF-y, które odzwierciedlają zachowanie indeksów rynków surowcowych. W pierwszej połowie bieżącego roku największą – ponad 36-proc. – część portfela, stanowiły surowce energetyczne. Dużą część, bo prawie 29-proc. zajmowały metale przemysłowe. Fundusz inwestuje również w metale szlachetne i produkty rolne, choć w znacznie mniejszym stopniu. Zupełnie inną strategię ma goniący lidera Pekao Surowców i Energii, który jest funduszem akcyjnym, inwestującym w spółki związane z wydobyciem, przetwórstwem i dystrybucją surowców oraz spółki z sektora energetycznego. Co najmniej 70 proc. aktywów funduszu stanowią tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych, które mają ekspozycję na globalne rynki surowcowe lub akcje spółek, znajdujących się w kręgu zainteresowań zarządzających funduszem. Jeszcze inną politykę inwestycyjną ma zajmujący trzecie miejsce Allianz Global Metals and Mining, który inwestuje od 60 do 100 proc. aktywów w tytuły uczestnictwa swojego zagranicznego odpowiednika. Podobnie jak Skarbcu Rynków Surowcowych największa – 36,6-proc. część powierzonych funduszowi Allianza oszczędności ulokowana jest w metalach i spółkach wydobywczych. Dużą pozycję stanowi też złoto, a mimo to subfundusz wypracował w tym roku prawie 20-proc. stopę zwrotu.

Wszystkie trzy fundusze miały najlepsze wyniki nie tylko w tym roku, ale po ostatnich 12 miesiącach.

Funduszy surowcowych jest niewiele. Dominują inwestujące w złoto, które w ubiegłym roku miały dobrą passę, ale w tym przynoszą największe straty. Na przeciwległym biegunie znajdują się te, które inwestują w metale przemysłowe, surowce energetyczne i rolne, które drożeją najszybciej.

Warto sprawdzić: W co inwestować. Jak zarobić na surowcowej hossie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć