Złoto w tym roku na razie nie zabłysło

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku na najlepszym funduszu surowcowym można było zarobić prawie 23,6 proc., ale na najgorszym stracić 11,3 proc. Wszystko zależało od składu portfela.

Publikacja: 13.08.2021 14:54

Złoto w tym roku  na razie nie zabłysło

Foto: pieniadze.rp.pl

Funduszy surowcowych jest niewiele. Dominują inwestujące w złoto, które w ubiegłym roku miały dobrą passę, ale w tym przynoszą największe straty. Na przeciwległym biegunie znajdują się te, które inwestują w metale przemysłowe, surowce energetyczne i rolne, które drożeją najszybciej.

Warto sprawdzić: W co inwestować. Jak zarobić na surowcowej hossie

Prym wiedzie benzyna RBOB, na którą kontrakty podrożały w tym roku o ponad 60 proc. Drugie miejsce zajmuje gaz ziemny – droższy już o 56 proc. – a za nim podąża etanol, który jest wykorzystywany nie tylko do produkcji napojów alkoholowych, ale jest też składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała, perfum, środków antyseptycznych, farb i lakierów – jest też paliwem. Od 40,5 proc. do ponad 46 proc. zdrożała ropa – zarówno Brent, jak i WTI. Szybko rosły ceny metali przemysłowych. Aluminium podrożało w tym roku o ponad 31 proc., a miedź jest droższa o ponad 25 proc., mimo ostatnich spadków ceny.

Sytuacja na rynku surowcowym jest jeszcze lepsza z perspektywy roku. Kontrakty na gaz ziemny w ciągu 12 miesięcy podrożały o 120 proc., na benzynę o ponad 100 proc., a na etanol o prawie 90 proc. Poza kakao nie ma surowca, który nie przyniósłby dwucyfrowych zysków. Dotyczy to również surowców rolnych. Futures na kukurydzę wzrosły o 75 proc., na owies ponad 60 proc., na soję ponad 50 proc., a na pszenicę o 34 proc. Na plusie są również metale szlachetne, choć w tym roku złoto i srebro na razie przynoszą straty.

Hossę na rynku surowcowym dostrzegli inwestujący w jednostki funduszy surowcowych. Z wyliczeń analiz online wynika, że w ciągu ostatnich 14 miesięcy napłynęło do nich 1,4 mld zł. Największe zyski przyniosły fundusze, które mają zdywersyfikowany portfel. Nie wszystkie jednak inwestują w taki sam sposób.

Najwyższą stopę zwrotu, ponad 23-proc., przyniósł Skarbiec Rynków Surowcowych, który ma ekspozycję na wszystkie grupy towarów przede wszystkim poprzez lokaty w ETF-y, które odzwierciedlają zachowanie indeksów rynków surowcowych. W pierwszej połowie bieżącego roku największą – ponad 36-proc. – część portfela, stanowiły surowce energetyczne. Dużą część, bo prawie 29-proc. zajmowały metale przemysłowe. Fundusz inwestuje również w metale szlachetne i produkty rolne, choć w znacznie mniejszym stopniu. Zupełnie inną strategię ma goniący lidera Pekao Surowców i Energii, który jest funduszem akcyjnym, inwestującym w spółki związane z wydobyciem, przetwórstwem i dystrybucją surowców oraz spółki z sektora energetycznego. Co najmniej 70 proc. aktywów funduszu stanowią tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych, które mają ekspozycję na globalne rynki surowcowe lub akcje spółek, znajdujących się w kręgu zainteresowań zarządzających funduszem. Jeszcze inną politykę inwestycyjną ma zajmujący trzecie miejsce Allianz Global Metals and Mining, który inwestuje od 60 do 100 proc. aktywów w tytuły uczestnictwa swojego zagranicznego odpowiednika. Podobnie jak Skarbcu Rynków Surowcowych największa – 36,6-proc. część powierzonych funduszowi Allianza oszczędności ulokowana jest w metalach i spółkach wydobywczych. Dużą pozycję stanowi też złoto, a mimo to subfundusz wypracował w tym roku prawie 20-proc. stopę zwrotu.

Wszystkie trzy fundusze miały najlepsze wyniki nie tylko w tym roku, ale po ostatnich 12 miesiącach.

Funduszy surowcowych jest niewiele. Dominują inwestujące w złoto, które w ubiegłym roku miały dobrą passę, ale w tym przynoszą największe straty. Na przeciwległym biegunie znajdują się te, które inwestują w metale przemysłowe, surowce energetyczne i rolne, które drożeją najszybciej.

Warto sprawdzić: W co inwestować. Jak zarobić na surowcowej hossie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu