Rynek sztuki czeka na kolejny rekord cenowy. Kolekcjonerzy będą licytować szkic do najważniejszego obrazu artysty.

Sensacja w Sopocie. Na aukcji 21 sierpnia licytowany będzie m.in. szkic do „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

Warto sprawdzić: Rekord na polskiej aukcji sztuki zaszokował obserwatorów

Matejko w 1876 roku namalował olejny obraz (46 na 42 cm), przedstawił na nim Adama Sapiehę. Portret Sapiehy artysta wykorzystał jako wizerunek Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Oferowany obraz to po prostu studium postaci do „Grunwaldu”. Cena wywoławcza wynosi 440 tys. zł, a wycena szacunkowa 1,3–1,8 mln zł.

""

Fot. Sopocki Dom Aukcyjny

pieniadze.rp.pl

Ogromny skok wyceny

Obraz malowany był podczas pobytu w posiadłości Sapiehów w Krasiczynie. Jan Matejko pracował w Krasiczynie nad studiami koni do „Bitwy pod Grunwaldem”.

Przypomnę, że obraz był już na rynku. W czerwcu 2016 roku został sprzedany przez dom aukcyjny Ostoya. Cena sprzedaży wyniosła 210 tys. zł i uznawano ją wtedy za okazyjnie niską. Cena wywoławcza na aukcji Ostoi wynosiła zaledwie 75 tys. zł. Różnica pomiędzy cenami z 2016 roku a obecną wyceną szacunkową pokazuje gigantyczny skok cen w ciągu ostatnich kilku lat.

Oferowany obraz budzi wielkie emocje, ponieważ Matejko to aukcyjny rekordzista. Czy zostanie ustanowiony kolejny rekord cenowy? Ile zarobi klient, który kupił obraz w 2016 roku?

Obrazy Matejki pojawiają się wyjątkowo rzadko i są ostro licytowane. W czerwcu 2020 roku Polswiss Art za rekordową cenę sprzedał „Portret prof. Karola Gilewskiego”, namalowany przez Matejkę w 1872 roku. Na aukcji przybito młotkiem cenę ok. 5,9 mln zł. Cena wraz z opłatą aukcyjną wyniosła ok. 6,9 mln zł, a więc blisko 7 mln. Wycena szacunkowa wynosiła 3–5 mln zł.

Warto sprawdzić: Ceny na polskim rynku sztuki rosną w szalonym tempie

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W 2020 roku „Portret prof. Karola Gilewskiego” zajął pierwsze miejsce w rankingu stu najwyższych transakcji aukcyjnych sztuki dawnej. Matejko uzyskał wyższą cenę niż dzieła np. Jacka Malczewskieo czy Tamary Łempickiej. „Portret prof. Gilewskiego” jest jednym z najdrożej sprzedanych obrazów w dziejach wolnego rynku.

Wydarzeniem jest już samo pojawienie się na rynku aukcyjnym dzieła Matejki. W dodatku dzieła będącego szkicem do najświetniejszej pracy w dorobku tego artysty. Obraz należał do Adama Sapiehy. W katalogu przypomniano rolę, jaką odgrywał w polityce Adam Sapieha sportretowany na obrazie. Postać Witolda, jak i jego malarski model, książę Sapieha symbolizowali sojusz Polski i Litwy przeciwko germańskiemu wrogowi.