Konta oszczędnościowe to dobra alternatywa dla osób, które nie są pewne, kiedy będą potrzebowały gotówki. Zawsze można podjąć z nich pieniądze bez utraty już naliczonych odsetek.

Najwyższe oprocentowanie, 4 proc. w skali roku, oferuje Getin Noble Bank. Stawka ta dotyczy tylko wkładu do 10 tys. zł; standardowe oprocentowanie to 1,2 proc.

W BOŚ Banku na 3,25 proc. może liczyć klient posiadający EKOkonto bez Kosztów zasilane co miesiąc kwotą w wysokości co najmniej 1 tys. zł. Bank Millennium proponuje Konto Oszczędnościowe na nowe środki ze stawką 3 proc. (dla właścicieli Konta 360°) lub 2,8 proc. (dla posiadających inny typ rachunku). Oprocentowanie jest promocyjne, obowiązuje przez 122 dni od przekazania na konto oszczędnościowe nowych środków.

W Idea Banku odsetki w wysokości 3 proc. przysługują w pierwszym miesiącu kalendarzowym i dotyczą kwoty do 100 tys. zł (powyżej 1,5 proc.). W kolejnych miesiącach 3 proc. jest naliczane od sumy nieprzekraczającej 110 proc. średniego miesięcznego salda z poprzedniego miesiąca. Saldo na rachunku oszczędnościowym nie może być niższe niż w poprzednim miesiącu. Bez dodatkowych warunków można otworzyć konto w Smart Banku (2,8 proc.). BIZ Bank (też 2,8 proc.) wymaga założenia konta osobistego przy wnioskowaniu o produkt poprzez stronę internetową lub infolinię (nie ma tego warunku, gdy udamy się do oddziału).

Większość banków nie pobiera opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego, ale zdarzają się wyjątki. Częstym warunkiem jest posiadanie ROR w danej instytucji. W większości banków występują opłaty za podjęcie gotówki z konta; wtedy tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy.