Hybrydy wdarły się do firm i domów

Mobilne urządzenia zdobywają w Polsce ogromną popularność. Chodzi nie tylko o smartfony i tablety, ale także o notebooki oraz coraz modniejsze hybrydy.

Publikacja: 22.05.2016 17:20

Microsoft Surface Pro4

Microsoft Surface Pro4

Foto: materiały prasowe

Te ostatnie to tzw. urządzenia 2 w 1, łączące możliwości komputerów z funkcjami tabletów. Niekwestionowanym przebojem ostatnich miesięcy w tej kategorii jest Microsoft Surface, który jest chętnie wybierany nie tylko przez firmy (zastosowania biznesowe tego urządzenia są kluczowe), ale też przez indywidualnych użytkowników.

Fenomen 2 w 1

Dr hab. Grzegorz Mazurek, kierownik studiów zarządzanie w wirtualnym środowisku w Akademii L. Koźmińskiego, tłumaczy nam fenomen hybryd przede wszystkim ich funkcjonalnością.

– Urządzenia te są współczesnymi komputerami o bardzo szerokich możliwościach, co przy dodatkowych walorach takich jak GPS daje im wręcz nieograniczony potencjał. Dzięki takim urządzeniom stajemy się bardziej wydajni i sprawni. Nie tracimy czasu na dotarcie do komputera. Przesyłanie informacji, multimediów czy danych następuje szybciej – mówi Grzegorz Mazurek.

Eksperci firmy analitycznej Gartner informują, że w najbliższych latach sektor biznesowy zamierza wymienić swoje komputery głównie na urządzenia 2 w 1. Do 2018 r. średnio co trzecie przedsiębiorstwo wygospodaruje budżet na zakup sprzętu tego typu.

Nie tylko dla pilotów

Jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, jakie biznes w tej chwili ma do dyspozycji, jest Surface, czyli tablet, który ma zastąpić komputer.

Sprzęt Microsoftu wykorzystywany jest m.in. przez pilotów linii lotniczych; amerykańskie linie kupiły 11 tys. takich urządzeń, które zastąpiły ciężkie papierowe podręczniki zawierające mapy nawigacyjne i instrukcje. Sprzętu używają też lekarze czy pracownicy takich firm jak BMW, Coca Cola i Louis Vuitton.

Zamiast laptopów

Eksperci twierdzą, że Surface może stać się następcą wysłużonych laptopów. Wskazują zwłaszcza na jego wydajny procesor, niską wagę, liczne porty, długi czas pracy na baterii, nowoczesny dotykowy interfejs, pełne wsparcie dla aplikacji desktopowych oraz przejrzysty ekran, który jest w stanie pomieścić wiele informacji.

Analitycy Gartnera nie mają wątpliwości, że tak zaawansowany sprzęt zdecyduje o rozwoju rynku komputerów. Przekonują, że udział komputerów z funkcją tabletu będzie się zwiększać. Do 2018 r. już co trzeci laptop będzie posiadał dotykowy ekran.

Firma badawcza IDC szacuje, że liczba urządzeń 2 w 1 dostępnych na rynku wzrośnie do końca roku aż o 86,5 proc.

– Konsumenci interesują się urządzeniami zapewniającymi wysoką produktywność, obsługującymi zaawansowane aplikacje i posiadającymi odłączaną sprzętową klawiaturę – tłumaczy to zjawisko Philippe Bouchard, szef działu badań w IDC.

Surface Pro 4 wyposażono w system Windows 10 Pro. Urządzenie z ekranem dotykowym PixelSense, o przekątnej 12,3 cala, dostępne jest w różnych konfiguracjach. W najprostszej (128 GB/Intel Core m3) kosztuje 3 tys. zł.

Sprzęt ma w zestawie pióro Surface Pen. Hybryda z odłączaną klawiaturą waży jedynie 766 g.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe