Aktywnie korzysta z rynkowych okazji

Fundusz Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych na tle innych krajowych funduszy dłużnych wyróżnia się niestandardową strategią inwestycyjną, co stwarza możliwości zarobku przy wykorzystaniu wielu różnych źródeł w ramach przyjętej strategii. Zarządzający chętnie korzysta z okazji inwestycyjnych na zagranicznych rynkach, dlatego część aktywów jest wyceniana w euro lub dolarach.

Publikacja: 28.02.2018 21:00

Aktywnie korzysta z rynkowych okazji

Foto: Fotolia

Najważniejszym elementem portfela jest część korporacyjna (stanowi ok. 60–70 proc. aktywów netto). Tworzą ją papiery wartościowe emitowane głównie przez krajowe przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji rynkowej i relatywnie wysokiej jakości kredytowej. Na tle konkurencyjnych rozwiązań fundusz wyróżnia się wyraźnie większą liczbą emitentów w składzie portfela. Ich udział jest niewielki, co świadczy o wysokiej dywersyfikacji tej części portfela.

Mniejszą część stanowią obligacje skarbowe (ok. 20–30 proc.), zapewniając kontrolę nad płynnością. W tej części portfela też nie brakuje ciekawych pozycji (np. papiery indonezyjskie czy meksykańskie). Portfel uzupełniają jednostki funduszy zagranicznych i ETF-y.

Historyczne wyniki funduszu wyglądają zachęcająco, biorąc pod uwagę stopę zwrotu wypracowaną w okresie ostatnich 12 miesięcy. Wartość jednostek uczestnictwa wzrosła o 3,3 proc., co jest wynikiem wyraźnie lepszym od średniej w grupie funduszy o podobnej strategii (2,5 proc.). Także w okresie dwu- i trzyletnim wyniki funduszu wyraźnie pobiły średnią.

Kluczem do wypracowania ponadprzeciętnych stóp zwrotu było zaangażowanie na rynku euroobligacji i wykorzystanie pojawiających się okazji inwestycyjnych na globalnym rynku obligacji. Warto zaznaczyć, że wyniki funduszu charakteryzują się nieco większą zmiennością w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami z uwagi na większy udział papierów wycenianych metodą rynkową.

Za funduszem przemawiają ponadprzeciętne i stabilne wyniki. Ale najważniejszym jego atutem jest szerokie spektrum inwestycyjne i aktywne zarządzanie portfelem. Stwarza to szansę dodatkowego zarobku przy wykorzystaniu okazji inwestycyjnych. Minusem są stosunkowo wysokie koszty. Opłata za nabycie jednostek (3 proc.) jest najwyższa w tej grupie funduszy.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe