Sprawdź stan konta, ale lepiej nie drukuj

Za papierowy wydruk z bankomatu pokazujący saldo na rachunku często trzeba zapłacić

Pan Piotr, klient PKO BP, sprawdził w bankomacie stan swojego konta i wydrukował informację na ten temat. Po otrzymaniu miesięcznego wyciągu z rachunku odkrył, że bank obciążył go prowizją. Zbulwersowany klient skontaktował się z PKO BP i otrzymał taką oto odpowiedź.

„Sprawdzenie salda w bankomacie jest bezpłatne. Można je również zobaczyć w każdej chwili korzystając z serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. Jednak za wydruk pobierana jest opłata zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Celem PKO BP jest zmniejszenie zużycia papieru. W ramach proekologicznych działań bank zachęca klientów do korzystania z wyciągów elektronicznych”.

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP dodaje, że klienci korzystający z karty debetowej wydanej do konta mogą w bankomatach PKO BP wydrukować informacje o wysokości salda lub o ostatnich pięciu operacjach. Każdy taki wydruk kosztuje 1,99 zł. Samo wyświetlenie informacji o saldzie rachunku na ekranie bankomatu jest bezpłatne.

Tylko młodzi nie płacą

A jak jest w innych bankach? Różnie. – U nas wszyscy klienci, z wyjątkiem młodych właścicieli eKonta m, płacą 5 zł za sprawdzenie salda w bankomacie – tłumaczy Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku.

Jak dodaje, sprawdzenie salda w bankomacie to usługa oferowana przez organizacje VISA i MasterCard. Klienci mogą z niej korzystać, jeśli oferuje ją system obsługujący bankomat. W zależności od urządzenia saldo może być wyświetlane lub drukowane (lub jedno i drugie). Jeśli klient wydrukuje saldo, nie ponosi z tego powodu dodatkowych kosztów.

Posiadacze rachunków w mBanku mogą w bankomacie sprawdzić jedynie stan konta. Natomiast historia ostatnich operacji jest dostępna po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej.

W zależności od konta

W Credit Agricole, jak mówi Marcin Data, dyrektor ds. produktów oszczędnościowych i daily banking, wysokość opłaty za sprawdzenie salda w bankomacie zależy od rodzaju konta. Posiadacze konta PROSTOoszczędzającego PREMIUM mają tę usługę za darmo, w przypadku innych rachunków opłata wynosi 5 zł. Dotyczy to także tak zwanych mini-wyciągów. Bez kosztów wyciągi z konta można pobrać poprzez serwis internetowy CA24 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Klienci BGŻ BNP Paribas płacą 1,5 zł za sprawdzenie w bankomacie, ile pieniędzy mają na koncie. Wygenerowanie mini-wyciągu nie jest możliwe.

Zmiana od marca

W ING Banku Śląskim za darmo sprawdza się saldo we własnych urządzeniach tej instytucji oraz od stycznia tego roku w sieci Planet Cash. Wydruk potwierdzający wykonanie operacji w bankomacie także jest bezpłatny.

Natomiast w pozostałych urządzeniach w kraju od stycznia obowiązuje opłata w wysokości 1,50 zł. Od marca przyszłego roku tyle samo klienci będą płacić za usługę w bankomatach zagranicznych (na razie jest darmowa). – W bankomatach ING Banku Śląskiego nie można zobaczyć ani wydrukować zestawienia kilku ostatnich transakcji, ale taką historię można bezpłatnie sprawdzić w aplikacji mobilnej Moje ING mobile – zapewnia Miłosz Gromski z biura prasowego banku.

Mogą Ci się również spodobać

Portret zadłużonego Polaka

Jako najczęstszy powód niespłacania swoich zadłużeń Polacy wymieniają zbyt niskie dochody. Jak rodacy radzą ...

Czy z internetu można już korzystać do woli

Ile faktycznie będzie kosztował roaming w krajach europejskich. Czy w tym roku w czasie ...

Karta kredytowa gwarantuje bezpieczeństwo transakcji

Zakupy w sieci potrafią być ryzykowne. Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, czy trafiliśmy ...