Sprawdź stan konta, ale lepiej nie drukuj

123RF

Za papierowy wydruk z bankomatu pokazujący saldo na rachunku często trzeba zapłacić

Pan Piotr, klient PKO BP, sprawdził w bankomacie stan swojego konta i wydrukował informację na ten temat. Po otrzymaniu miesięcznego wyciągu z rachunku odkrył, że bank obciążył go prowizją. Zbulwersowany klient skontaktował się z PKO BP i otrzymał taką oto odpowiedź.

„Sprawdzenie salda w bankomacie jest bezpłatne. Można je również zobaczyć w każdej chwili korzystając z serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. Jednak za wydruk pobierana jest opłata zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Celem PKO BP jest zmniejszenie zużycia papieru. W ramach proekologicznych działań bank zachęca klientów do korzystania z wyciągów elektronicznych”.

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP dodaje, że klienci korzystający z karty debetowej wydanej do konta mogą w bankomatach PKO BP wydrukować informacje o wysokości salda lub o ostatnich pięciu operacjach. Każdy taki wydruk kosztuje 1,99 zł. Samo wyświetlenie informacji o saldzie rachunku na ekranie bankomatu jest bezpłatne.

Tylko młodzi nie płacą

A jak jest w innych bankach? Różnie. – U nas wszyscy klienci, z wyjątkiem młodych właścicieli eKonta m, płacą 5 zł za sprawdzenie salda w bankomacie – tłumaczy Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku.

Jak dodaje, sprawdzenie salda w bankomacie to usługa oferowana przez organizacje VISA i MasterCard. Klienci mogą z niej korzystać, jeśli oferuje ją system obsługujący bankomat. W zależności od urządzenia saldo może być wyświetlane lub drukowane (lub jedno i drugie). Jeśli klient wydrukuje saldo, nie ponosi z tego powodu dodatkowych kosztów.

Posiadacze rachunków w mBanku mogą w bankomacie sprawdzić jedynie stan konta. Natomiast historia ostatnich operacji jest dostępna po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej.

W zależności od konta

W Credit Agricole, jak mówi Marcin Data, dyrektor ds. produktów oszczędnościowych i daily banking, wysokość opłaty za sprawdzenie salda w bankomacie zależy od rodzaju konta. Posiadacze konta PROSTOoszczędzającego PREMIUM mają tę usługę za darmo, w przypadku innych rachunków opłata wynosi 5 zł. Dotyczy to także tak zwanych mini-wyciągów. Bez kosztów wyciągi z konta można pobrać poprzez serwis internetowy CA24 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Klienci BGŻ BNP Paribas płacą 1,5 zł za sprawdzenie w bankomacie, ile pieniędzy mają na koncie. Wygenerowanie mini-wyciągu nie jest możliwe.

Zmiana od marca

W ING Banku Śląskim za darmo sprawdza się saldo we własnych urządzeniach tej instytucji oraz od stycznia tego roku w sieci Planet Cash. Wydruk potwierdzający wykonanie operacji w bankomacie także jest bezpłatny.

Natomiast w pozostałych urządzeniach w kraju od stycznia obowiązuje opłata w wysokości 1,50 zł. Od marca przyszłego roku tyle samo klienci będą płacić za usługę w bankomatach zagranicznych (na razie jest darmowa). – W bankomatach ING Banku Śląskiego nie można zobaczyć ani wydrukować zestawienia kilku ostatnich transakcji, ale taką historię można bezpłatnie sprawdzić w aplikacji mobilnej Moje ING mobile – zapewnia Miłosz Gromski z biura prasowego banku.

Mogą Ci się również spodobać

Jak nie dać się zrujnować przedświątecznym wydatkom

Łatwo dać się ponieść gorączce zakupów przed Świętami. Są sposoby jak uniknąć nieplanowanych wydatków. ...

Obrazki i kody zwiększą bezpieczeństwo

Pojawiają się nowe metody weryfikacji klienta Banki wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia w serwisach internetowych i ...

Twoja karta nie musi być nudna

W kilku instytucjach klient może dostać plastik z wybranym przez siebie wizerunkiem. Niektóre banki ...