Tysiąc białych kruków na aukcji. Unikaty bibliofilskie w dobrych cenach

Pandemia zrewolucjonizowała handel starymi książkami i dokumentami. Przybyło organizatorów aukcji, licytacje odbywają się online, a klientów nigdy nie było tak wielu.

Publikacja: 20.09.2022 12:43

5,5 tys. zł kosztuje tom poezji Czesława Miłosza z oryginalnymi grafikami Stasysa

5,5 tys. zł kosztuje tom poezji Czesława Miłosza z oryginalnymi grafikami Stasysa

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Antykwariat bibliofilski Lamus 24–25 września zorganizuje dwudniową aukcję online, licytowanych będzie blisko tysiąc białych kruków. Mają one względnie niskie ceny w porównaniu z malarstwem lub numizmatami.

Czytaj więcej

Wojna ożywiła rynek monet. Ceny szybko rosną, sensacyjny nowy sezon

Unikaty w dobrych cenach

Sensację wzbudzi książka „Mózg Józefa Piłsudskiego”. To monografia prezentująca wyniki badań neuroanatomicznych mózgu marszałka. Ukazała się w niewielkim nakładzie w Wilnie w 1938. Publikacja przygotowana została pod kierunkiem neurologa prof. Maksymiliana Rosego, licytowana będzie od 9 tys. zł.

Prace badawcze nad mózgiem marszałka prowadzone były w Polskim Instytucie Badań Mózgu. Historię szczegółowo przypomniano w drukowanym katalogu aukcji. Zagadką pozostają dalsze losy preparatów pozyskanych z mózgu Piłsudskiego.

Pośród starodruków jest pierwsza polska encyklopedia „Nowe Ateny” Benedykta Chmielowskiego. Została wydrukowana we Lwowie w 1784 r. Autor stwierdza w tytule, że książka została napisana „idiotom dla nauki”. Oferowany jest tylko trzeci tom, ma cenę wywoławczą 1,8 tys. zł. Zawiera informacje o ekonomice gospodarskiej, o ogrodach, pasiekach, stawach rybnych, dzięki temu jest stale aktualny.

Od 4 tys. zł licytowana będzie książka w artystycznej oprawie F. J. Radziszewskiego

Od 4 tys. zł licytowana będzie książka w artystycznej oprawie F. J. Radziszewskiego

Lamus Antykwariaty Warszawskie

Od 12 tys. zł licytowany będzie rękopis listu Henryka Sienkiewicza. Dokument dotyczy wojny Włoch z imperium osmańskim, która wybuchła jesienią 1911 r. Jest w ofercie odręczny list Witkacego do wybitnego historyka literatury prof. Juliana Krzyżanowskiego. Witkacy dziękuje za wydrukowanie tekstu o Brunonie Schulzu w tygodniku społeczno-literackim „Pion” w 1936 r. List licytowany będzie od 1,5 tys. zł.

Jest też „Królowa Bona” Kazimierza Chłędowskiego, wydana we Lwowie w 1932 r. Książka ma oprawę artystyczną wybitnego introligatora Franciszka Joachima Radziszewskiego i cenę wywoławczą 4 tys. zł.

Ożywiony rynek po pandemii

Zaledwie trzy lata temu antykwariaty organizowały rocznie ok. 15 aukcji rzadkich książek lub dokumentów. Aukcje miały charakter stacjonarny, drukowano katalogi. Pandemia zrewolucjonizowała handel. Zdecydowanie przybyło organizatorów aukcji. Odbywają się licytacje online.

W tym roku do końca lipca odbyło się ok. 70 aukcji. Spadła jakość oferty, rzadko drukowane są katalogi. Stołeczny antykwariat Lamus bez zmian organizuje tylko cztery aukcje rocznie i ostro selekcjonuje ofertę.

Czytaj więcej

Szansa dla mniej zamożnych kolekcjonerów sztuki. Tania grafika lepsza od obrazu

Jak zawsze Lamus oprócz białych kruków wystawia pamiątki historyczne i patriotyczne, które są ostro licytowane przez kolekcjonerów. Tym razem oferowana jest np. srebrna, złocona papierośnica z wygrawerowaną dedykacją od samego gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, legendarnego adiutanta Piłsudskiego.

Dedykacja upamiętnia fakt, że Wieniawa w 1939 r. ofiarował papierośnicę młodemu pianiście Janowi Ekierowi, zachwycony jego grą. Pamiątka związana z dwiema wielkimi postaciami historycznymi ma cenę wywoławczą 6 tys. zł.

Są w ofercie muzealnej wartości rysunki i grafiki. Od 32 tys. zł licytowany będzie rysunek z 1954 r. Jerzego Nowosielskiego pt. „Koncert” (94 na 126 cm). Praca prezentowana była w 2003 r. na monograficznej wystawie Nowosielskiego w Galerii Zachęta. Reprodukowana jest w katalogu. Na 40 tys. zł wyceniono akwarelę (12 na 20 cm) Teofila Kwiatkowskiego. Artysta w 1849 r. w Paryżu uwiecznił Chopina na łożu śmierci.

Teka „Legiony Polskie” zawiera 22 oryginalne litografie barwne autorstwa Leopolda Gottlieba. Litografie powstały w czasie służby artysty w latach 1914–1918 w I Brygadzie Legionów. Stanowią one cenny dokument historyczny. Rzadko zdarza się komplet grafik, mają cenę 9 tys. zł.

Przebojem aukcji będą wiersze Czesława Miłosza wydane po polsku i w przekładzie niemieckim Karla Dedeciusa. Poezje ilustruje osiem oryginalnych grafik Stasysa Eidrigevičiusa, sygnowanych ołówkiem przez artystę. Grafiki wykonano w technice akwaforty i akwatinty.

Kolekcjonerów obrazów zainteresują „Dzieje malarstwa w Polsce”

Kolekcjonerów obrazów zainteresują „Dzieje malarstwa w Polsce”

Lamus Antykwariaty Warszawskie

Książka ukazała się w bibliofilskim nakładzie 110 ręcznie numerowanych egzemplarzy. Wydano ją w Łodzi w 1988 r. Na egzemplarzu widnieje odręczny podpis poety. Ten biały kruk ma cenę 5,5 tys. zł. Kolekcjonerzy obrazów licytować będą „Dzieje malarstwa w Polsce” Feliksa Kopery, wydane w latach 1925–1929. Bogato ilustrowane dzieło ma cenę 3,6 tys. zł.

W ofercie są książki z ciekawą proweniencją. Jest np. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, wydane w 1908 r. Książka ma piękną współczesną oprawę introligatorską. Zaznaczono, że egzemplarz pochodzi z biblioteki wielkiego kolekcjonera Marka Potockiego. Z kolekcji Potockiego pochodzą także inne książki w ofercie. Łatwo je znaleźć w katalogu dzięki indeksowi nazwisk.

Czytaj więcej

Niecywilizowane relacje między kolekcjonerami sztuki a policją

Zakupy na każdą kieszeń

Są atrakcje na każdą kieszeń. 120 zł kosztuje zbiór siedmiu numerów tygodniowych czasopism dla dzieci poświęconych Józefowi Piłsudskiemu. Numery „Płomyczka” i „Płomyka” pochodzą z lat 1933–1936.

Ostro licytowany będzie katalog wydawnictwa Rój z 1938 r. Ta bogato ilustrowana broszura została opracowana graficznie przez Mieczysława Bermana (1903–1975), którego fotomontaże zdobyły sławę już przed wojną. Dziś są wysoko cenione przez kolekcjonerów.

2,8 tys. zł kosztuje wyjątkowo rzadkie pierwsze francuskie wydanie „Kapitału” Karola Marksa, niemieckiego filozofa, twórcy socjalizmu naukowego. Oferowane francuskie wydanie zostało uzupełnione przez autora. Zmiany i dodatki były na tyle istotne, że Marks zalecał czytanie przede wszystkim wydania francuskiego.

Antykwariat bibliofilski Lamus 24–25 września zorganizuje dwudniową aukcję online, licytowanych będzie blisko tysiąc białych kruków. Mają one względnie niskie ceny w porównaniu z malarstwem lub numizmatami.

Unikaty w dobrych cenach

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje Alternatywne
Rosną ceny obrazów Józefa Czapskiego. To dobra lokata
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inwestycje Alternatywne
Pierwszym komiks z Supermanem sprzedany za rekordowe 6 mln dolarów
Inwestycje Alternatywne
Jak bezpiecznie kupować złoto i nie wpaść w pułapkę „owczego pędu”
Inwestycje Alternatywne
Zabytkowe książki mogą tylko podrożeć
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inwestycje Alternatywne
Mocno rosną ceny zabytkowych numizmatów